سرباز وطن شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

سرباز وطن

پژوهشگر مسایل بین الملل : به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد

یاسر شامانی گفت : یقینا به واسطه این شرایط که به وجود آمده آمریکا ضربات سختی را خواهد خورد و هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد.

1398/10/13
|
20:45

برنامه «آغاز با آمریکا،پایان با ایران» ویژه شهادت سردار قاسم سلیمانی با حضور یاسر شامانی پژوهشگر مسایل بین الملل به روی آنتن فت.

یاسر شامانی به اهداف آمریکایی ها در این اقدام ترویستی اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم چرایی این اقدام را که توسط ترامپ انجام شده است باید به اهمیت منطقه و روند اتفاقات منطقه و جریاناتی که رخ می دهد و آینده ای که برای منطقه و کشور محتمل است توجه داشته باشیم.

وی با اظهار به اینکه دورانی را طی می کنیم که کشورهای دخیل در منطقه دچار تزلزل شده اند و رقابت هایی را در منطقه بین ابرقدرت ها مشاهده می کنیم، بیان کرد: آمریکا، انگلیس و فرانسه به دنبال این هستند تا پایگاه خودشان را در منطقه خاورمیانه داشته باشند نگاهی نیز به شرق دور دارند تا بتوانند پایگاه خودشان را در برابر بزرگترین تهدید خودشان چین مستحکم کنند.

وی افزود: از طرفی شاهد هستیم روسیه دارد قدرت می گیرد و در برابر آمریکا می ایستد و از انزوای خودش دارد خارج می شود و تبدیل به قدرتی شده که رقیب است و منافع را تهدید می کند. در این میان هر کشوری که بتواند منطقه خاورمیانه را در اختیار داشته باشد و بتواند حکومت های منطقه خاورمیانه را مدیرت کند، آینده از آن اوست.

پژوهشگر مسایل بین الملل با اشاره به تشنجات اخیر در کشورهای منطقه اظهار کرد: در چند وقت اخیر دیدیم که اعتراضاتی در لبنان و عراق شروع شد، ترکیه و کویت بهم ریختند، سفارت ایران در عراق متشنج شد، می توانیم این حدس را بزنیم که آمریکا به دنبال کم کردن قدرت ایران در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه ایران بزرگترین و تاثیرگذارترین کشور مستقل تعیین کننده تحولات خاورمیانه است و اگر کشور و قدرتی بخواهد تبدیل به قدرت اول منطقه شود باید ایران را با خودش همراه کند، اظهار کرد: آمریکا وقتی دید نمی تواند ایران را با خود همراه کند شروع کرد به از بین بردن پایه های قدرت ایران. از بعد اقتصادی تحریم های اقتصادی فراوانی کرد. در بعد سیاسی ایران را منزوی کرد و قطعنامه هایی را علیه اش صادر کرد. در بعد فرهنگی، تهاجم فرهنگی و جنگ نرم را شروع کرد اما با این همه شاهدیم که هر روز پایه های قدرت ایران و نفوذ ایران در منطقه بیشتر می شود. از این جهت آخرین حربه ای را که توانست استفاده کند و دید هرجایی که در صحنه واقعی نبرد وارد می شود ضربه می خورد، بعد نظامی است.

شامانی یادآور شد: وقتی داعش وارد شد، ایران بود که تقریبا داعش را مهار کرد و آن قسمتی که نتوانست مهار کند در سوریه آمد و قدرت های بزرگ را وارد کرد و در این میدان بازیگری کرد. در حوادث اخیر عراق نیز دیدیم که آمریکایی ها مجددا داعش را فعال کردند و دوباره شاهد بودیم ایران در حال مدیریت بود و این برای آمریکا تهدید محسوب می شد چون نمی تواند بازیگری کند و جلوی بازیگری اش در منطقه را می گیرد و مانع بازیگری فعالش می شود.

وی افزود: در کنار همه این تغیرات ما مانور دریایی بزرگی را با روسیه و چین داشتیم که معنی بزرگی داشت. معنی این مانور این بود که آمریکا اگر قرار باشد بازیگری بیشتری در منطقه داشته باشی یقین بدان که جای شما را با باقی بازیگران منطقه عوض می کند. آمریکا به عنوان جواب آمد و سعی کرد شاخه و توان نظامی ایران را تضعیف کند. مهمترین و قدرتمندترین شاخه قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه قدرت نظامی است و قدرت نظامی ایران از طریق سپاه قدس دارد اعمال می شود. حشدالشعبی، حزب الله و انصارالله و بقیه شاخه ها بعد نظامی شان از بقیه ابعادشان قوی تر است. به همین خاطر حذف نفر اول و مغز متفکر سپاه قدس یکی از راهکارهای موثر و تاثیرگذار در این روند بود که این کار را انجام دادند.

پژوهشگر مسایل بین الملل با بیان اینکه سردار سلیمانی یک چهره ملی نبود بلکه چهره منطقه ای و بین المللی است، گفت: ما در کشورهای محور مقاومت در دو، سه ماه اخیر شاهد تغییراتی بودیم که یک مقدار قدرت محور مقاومت را تقلیل می داد در لبنان شاهد اعتراضات میدانی بودیم که حزب الله مورد انتقاداتی قرار گرفت هرچند هنوز مقبولیت، مرجعیت و مشروعیت دارد. در عراق شاهد تحولاتی بودیم و حدالشعبی تحت فشار بود مردم عراق نسبت به فعالیت های ایران اعتراضاتی داشتند هرچند ما دیدیم هرجا بحرانی برای عراق به وجود آمد مانند جریان داعش مجدد حشدالشعبی بود که جلو رفت اما این اختلافات درون عراق باعث شده بود قدرت عمل حشدالشعبی کاهش پیدا کند.

وی افزود: حشدالشعبی و حزب الله محورها و بازوهای مقابله با دشمنان هستند و ابزار قدرت نظامی هستند که اجازه بازیگری بازیگران خارجی را نمی دهند.

شامانی با ذکر اینکه اتفاقی که افتاد هرچند دردناک بود اما روی خوشی هم دارد، گفت: این زخمی که از طریق آمریکا کشور ایران و عراق خورد، باعث شد این اختلافات یک مقداری کاهش پیدا کند و از طرفی احساسات مردم برانگیخته شد. این تغییرات باعث می شود انسجام و اتحاد بین نیروهای مردمی افزایش پیدا کند و این یعنی قدرت برای محور مقاومت و تهدید برای آمریکا.

وی اظهار کرد: افزایش اتحاد درونی نیروهای مردمی، کنار رفتن اختلافات حداقل تا دو الی سه ماه آینده و ناراحتی و کینه ای که در برابر آمریکا ایجاد شده این مسئله را می تواند تقویت کند که این نیروها به صورت خودجوش یا سازمان یافته به مقابله و انتقام گیری از دشمن دست بزنند. منافع امریکا و اروپا در منطقه خاورمیانه خصوصا در کشورهای عراق، سوریه و ایران شدیدا در تهدید است و به نوعی می توانیم انتظار این را داشته باشیم حتی نیرو های نفتی انگلیس و آمریکا منطقه را دارند ترک می کنند. یقینا به واسطه این شرایط که به وجود آمده امریکا ضربات سختی را خواهد خورد و هزینه بالایی را پرداخت خواهد کرد.

پژوهشگر مسایل بین الملل با یادآوری اینکه از زمان جنگ سرد اختلاف بین ایران و آمریکا وجود دارد، عنوان کرد: بعد از انقلاب اسلامی مسیر حرکت ایران به عنوان یک قدرت تعیین کننده در منطقه عوض شد. بعد از انقلاب ایران از همکاری با آمریکا سر باز زد و فشارهای زیادی از امریکا دیدیم که ایران را مجبور به همکاری با خودش کند مانند جنگ، تحریم ها، فشارهای سیاسی و اقتصادی، این برای آمریکا خیلی مهم است که بتواند ایران را مجبور کند که بیاید و در راستای سیاست های آمریکا حرکت کند.

وی افزود: سیاست کشور بر این است که تبدیل به کشور مطلق و تعیین کننده باشد و به هیچ کشوری وابسته نباشد و ما داریم این مسیر را خوب می رویم ایجاد محور مقاومت، ایجاد اتحاد بین کشورهای منطقه به همین دلیل است که ایران هم پیمانانی برای خودش تعریف کرده که این هم پیمانان در 20 سال اخیر روز به روز نزدیکتر و هم راستا تر می شوند و حتی پیوند های سیاسی نیز بین این کشورها بیشتر شده و آمریکا از این می ترسد آمریکا هرکاری که بتواند انجام می دهد. شاید یکی از امیدهایشان این بود که با ضربه زدن به توان نظامی ایران بتوانند ایران را به تسلیم مجبور کنند. اما وقتی شرایط منطقه را نگاه می کنیم می بینیم که نتیجه برعکس است.

دسترسی سریع
سرباز وطن