صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 13:30 به مدت 40 دقیقه

برنامه "راه و بیراه" با بررسی دوره های مختلف مذاکرات هسته ای ایران و غرب با ساختار مستندی از رادیو گفت و گو تقدیم مخاطبان می شود.

به گزارش رادیو گفت و گو، برنامه هسته ای ایران موضوعی است که در دو دهه گذشته به موضوع اصلی روابط خارجی ایران تبدیل شده است و شاید از قوت مردم واجب تر نباشد، اما خیلی ها نان را هم به این موضوع قفل کرده اند قفلی که عده ای کلیدش را در خارج جستجو می کنند.این موضوع پس از گذشت 17 سال و پشت سر نهادن فراز و فرودهای فراوان هنوز به عنوان یکی از سوژه های داغ و حساس بین المللی دنبال می شود.

ملت ایران در چالش های هسته ای طرف های درگیر زیادی داشته و دارد. از طرف های مذاکره یا همان پنج به علاوه یک تا گروهک منافقین که نقش پیاده نظام کشورهای غربی را ایفا کردند و برخی شوهای تبلیغاتی را مجری گری کردند. رسانه های معاند، نفوذی هایی که بر طبل خواسته های غربی ها می کوفتند تا روشنفکرنماهایی که در نقش اپوزیسیون هسته ای درآمده و از غیر اقتصادی بودن برنامه هسته ای سخنها بر زبان راندند.

برخلاف مردم که از ابتدا با شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست مسیر خود را ریل گذاری کردند سیاست های دولت ایران درباره موضوع هسته ای همیشه در یک ریل نبوده است.اعتمادسازی در دولت اصلاحات که منجر به توافق های سعدآباد، بروکسل و پاریس و تعلیق و تعطیلی شد تا مقاومت و پیشرفت هسته ای و قطعنامه های دولت های احمدی نژاد و مذاکرات و قدم زدن ها و گفتگوها و برجام در دولت روحانی.

برنامه "راه و بیراه" نگاهی گذار کرده بر این قطعه از تاریخ ایران، قطعه ای که برای مردم به جهت زمانی هنوز ملموس است اما به جهت پیچیدگی و زاویه های گوناگون آن هنوز ناشناخته و مبهم.

فریدون نخستین ماهر، تهیه کننده برنامه "راه و بیراه" گفت: این برنامه با بررسی دوره های مختلف مذاکرات هسته ای ایران و غرب با ساختار مستندی از رادیو گفت و گو تقدیم مخاطبان می شود.

وی افزود: در برنامه "راه و بیراه" با استفاده از منابع آرشیوِی موجود از سال 81 که اولین دور مذاکرات شروع شده و از توافقات مختلف در سه دوره روسای جمهوری ایران، مستند و بسته هایی تهیه شده که مخاطبان بتوانند به زوایای پنهان دوره های مختلف مذاکرات هسته ای دسترسی پیدا کنند.

نخستین ماهر یادآور شد که این مستند عدم پایندی طرف های مذاکره و کارشکنی های گروه 5+1 را علی رغم تمام تعهدات انجام شده از سوی ایران در خلال پیشرفت صلح آمیز برنامه هسته ای مورد واکاوی قرار داده است.

این تهیه کننده تصریح کرد: در تدوین و تهیه این برنامه سعی کردیم که گوشه ای از بدعهدی های کشورهای مذاکره کننده با ایران را نشان دهیم تا مخاطبان با آگاهی و اطلاع بیشتر نسبت به این مسئله قضاوت کنند.

نخستین ماهر افزود: برنامه "راه و بیراه" هر روز ساعت 13:30 به مدت 35 دقیقه روی موج اف ام ردیف 103.5 مگاهرتز از رادیو گفت و گو پخش می شود.

امیراحمد حدادنیا، نویسنده و پژوهشگر برنامه "راه و بیراه" گفت: این برنامه در خصوص روند مذاکرات هسته ای از سال 81 از ابتدای پیدایش این چالش برای جمهوی اسلامی تا همین روزها که ایران پنجمین گام کاهش تعهدات خودش را در برجام برداشت این روند را بررسی می کند.

این پژوهشگر در ادامه افزود: این مستند فارغ از موضع گیری ها و جهت گیری ها تهیه شده است، البته نگاه نقادانه به کسانی دارد که خواسته یا ناخواسته بسیاری از مسائل کشور را به مذاکرات گره زدند که این نگاه نیز برگرفته از بیانات رهبری است که بارها اشاره فرمودند همه چیز را به بیرون گره نزنیم و همچنین مردم نیز در مصاحبه های مختلف بارها اعلام کردند که این مسیر اشتباه است.

حدادنیا توضیح داد: برنامه "راه و بیراه" از ابتدای طرح موضوع هسته ای در دولت های مختلف از زوایای گوناگون بررسی شده است و در آن نگاه وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی هم لحاظ شده است و در کنار آن نیز روند پیشرفت علمی هسته ای و بعضی موضع گیری های سیاسی مرتبط با این بحث نیز گنجاند شده و صرفا آنچه که در بستر تاریخی اتفاق افتاده در این مستند روایت شده است.

وی تصریح کرد: این برنامه مربوط به دوره دولت اصلاحات، دولت نهم و دهم و دولت یازدهم و دوازدهم می شود که سعی کرده ایم در تمام زوایا و بدون نگاه جانبدارانه و فقط بر اساس واقعیت مسائل مربوط به مذاکرات را بررسی کنیم تا مخاطبان با آگاهی یافتن از روند مذاکرات بتوانند در این خصوص اظهارنظر کنند.

حدادنیا گفت: این مستند در 8 قسمت طراحی و تولید شده است البته که موضوع مذاکرات هسته ای به حدی فراگیر است که می توان به صورت گسترده تر و جامع تر به آن پرداخت، لذا امیدواریم ساخت این مستند شروعی برای ادامه مسیر و ساخت چنین برنامه هایی برای آگاهی دادن و شفاف سازی باشد.

مرتبط با این خبر

  • اجرای 80 برنامه ملی و استانی در دهه فجر

  • کنگره ملی شهدای فجرآفرین و زندانیان سیاسی مسلمان قبل انقلاب برای اولین بار

  • اعزام اکیپ های پزشکی به مناطق محروم سیستان و بلوچستان

  • افتتاح و کلنگ زنی 6 هزار پروژه در سراسر کشور

  • "تا قله راهی نیست" مستندی از اقتدار فضایی در بخش ماهواره ها

  • آذری جهرمی مهمان برنامه "تا قله راهی نیست"

  • موضوع ایثار و شهادت مهم ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی است

  • افتتاح 600 پروژه استانی به مناسبت ایام دهه فجر

  • اجرای 40هزار پروژه محرومیت زدایی با حضور فرمانده کل سپاه

  • برپایی جشن فجر چهلم در بیوت امام (ره) در شهرهای نجف، قم و خمین