تا قله راهی نیست هر روز از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو گفت و گو

تا قله راهي نيست

شیرمردی تشریح كرد ؛ دستاوردهای هسته ای؛از عقیم سازی انگل تا تولید گیاه مقاوم به خشکی

دانشمند هسته ای کشورمان از خدمات و اکتشافات مهم دانش هسته ای ایران سخن گفت و برخی از دستاوردهای این حوزه را از عقیم سازی انگل گیاهی تا تولید گیاهان مقاوم به خشکی برشمرد.

1398/11/15
|
15:32

برنامه " تا قله راهی نیست " با موضوع دستاوردهای انقلاب در حوزه دانش هسته ای با حضور دکتر پژمان شیرمردی ، از دانشمندان هسته ای کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

پژمان شیرمردی در ابتدا به تشریح نقش دانش هسته ای در کشاورزی پرداخت و عنوان کرد : در حوزه کشاورزی نمونه های مختلف نباتات به صورت اصلاح شده وارد بازار شده و کارهای بسیار زیادی در این بخش انجام شده است.

وی افزود : کرم گلوگاه انار که از آفت های بزرگ این گیاه است ، باعث از بین رفتن بخش زیادی از محصول انار می شود . دانشمندان ما توانستند یک کرم گلوگاه را توسط فرآیندهای هسته ای عقیم سازی کنند . به این صورت میزان این حشره در باغات انار کاهش یافت.

این دانشمند هسته ای از تولید گونه هایی از پنبه و جو مقاوم در برابر خشکی و شوره زار مقاوم خبر داد و گفت: یکی از آفت های گیاه برنج افتادگی است ، دانشمندان با پرتو دهی و بذر اصلاح شده برنج هایی تولید کرده اند که در مقابل افتادگی مقاوم هستند.

شیرمردی در ادامه برنامه " تا قله راهی نیست " از رادیو گفت و گو اظهار کرد : در حوزه محیط زیست نیز پروژه هایی انجام شده است. از این دست پروژه ها می توان به پرتودهی پساب ها برای کاهش بار میکروبی آن ها و استفاده در کشاورزی اشاره کرد.

وی به تولید چگالی سنج و ضخامت سنج در صنعت اشاره کرد و گفت : در حوزه کشاورزی سوپر جاذب ها تولید شدند که موجب کاهش مصرف آب در کشت و زرع می شوند .

این استاد دانشگاه تولید انرژی در راکتور نیروگاه بوشهر را به عنوان دیگر موفقیت حوزه هسته ای برشمرد و عنوان کرد : این نیروگاه پس از راه اندازی ، حدود هزار مگابایت برق به شبکه سراسری وارد می کند.

شیرمردی در پایان گفت و گو تلفنی با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : ایران از جمله معدود کشورهایی است که فرآیند کامل چرخه سوخت از زمان اکتشاف تا تولید سوخت را در اختیار دارد . بی تردید این کامیابی در حوزه هسته ای با خودباوری دانشمندان هسته ای و با تکیه بر شعار ما می توانیم محقق شده است .

دسترسی سریع
تا قله راهی نیست