صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیات علمی دانشگاه شریف گفت: مردم باید به این باور برسند که انتخابات آغاز ماجراست و نباید نمایندگان راه یافته به مجلس را رها کنند ؛ در این صورت است که می توان انتظار داشت مجلس بر اساس خواسته های ملت حرکت کند.

برنامه " انتخابات برداشت دوم " ویژه انتخابات مجلس شورای اسلامی با محوریت نقش و تاثیر حضور حداکثری مردم در انتخابات پیش رو با حضور دکتر رضا روستا آزاد ، استاد دانشگاه شریف روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

رضا روستا آزاد در آغاز بر وجه اجتماعی زندگی بشر تاکید کرد و گفت : کار سیاسی کار تمام وقت در خصوص قدرت و مدیریت است و به فرد متخصص و حرفه ای نیاز دارد و مردم عادی نمی توانند در آن ورود پیدا کنند؛ اما کار اجتماعی این گونه نیست و با حضور مردم با قوت بیشتری پیش می رود .

وی افزود : رکن زندگی اجتماعی ما تجمعات است چرا که روحیه دین اسلام و تعلیمات آن تاکید می کند که همه باید اجتماعی باشند.

استاد دانشگاه شریف انتخابات را بر دو وجه داخلی و بین المللی استوار دانست و اظهار کرد : اگر انتخابات را صرفا در رای دادن خلاصه کنیم حداقل تاثیر آن در جامعه بین الملل این است که استکبار جهانی به همدلی و وحدت مردم و پشتیبانی جامعه از نظام اسلامی پی می برد.

روستا آزاد در همین راستا گفت : همان گونه که دیدیم شهادت سردار سلیمانی موجب تشکیل اجتماعات متعدد در سراسر دنیا شد و تاثیر این حرکات مقامات امریکایی را بر آن داشت که اختیارات ترامپ را کاهش دهند.

وی در خصوص تاثیر حضور مردم بر سیستم داخلی کشور عنوان کرد : اگر پس از انتخابات کار را تمام شده ندانند و این موضوع را باور داشته باشند که انتخابات شروع ماجراست ، می توانیم انتظار داشته باشیم مجلس بر اساس خواسته های ملت حرکت کند . در واقع اگر وضعیت و مطالبات را پس از انتخابات رها کنیم اتفاق دیگری رقم خواهد خورد.

رئیس اسبق دانشگاه شریف به تجربه خود در این رابطه اشاره کرد و گفت : در یکی از دوره های انتخابات مجلس شورای اسلامی ، دانشگاه شریف با برپایی تجمعات مردمی با حضور نامزدهای انتخاباتی سعی در برگزاری انتخابات پر شور تر داشت . این جلسات پیش از انتخابات بااستقبال خوبی روبرو شد ، متاسفانه پس از انتخابات مردم در جلسات نمایندگان راه یافته به مجلس شرکت نکردند.

روستا آزاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا آمایش سرزمین در ایران به درستی اجرا نمی شود ، توضیح داد : بر اساس آمایش سرزمین هر منطقه از کشور باید بر اساس ویژگی های خود امکانات را دریافت و رشد کند، حال اگر نماینده مجلسی برای شهرت خود خلاف این موضوع عمل کند و مردم سکوت یا او را تشویق کنند مشکلات بزرگی ایجاد می شود.

وی در پایان مصاحبه تلفنی در رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : انتخابات یک خیزش دوطرفه است که یک طرف مسئولین هستند که باید مسئولیت خود را به درستی ایفا کنند و طرف دوم مردم هستند که اولا باید حضور پرشور داشته باشند و دوما انتخابات را رها نکنند و از منتخب خود مطالبه گری کنند.

مرتبط با این خبر

  • دلالان به بهانه انتخابات مجلس کاغذ را احتکار کردند

  • اگر نقدی دارید چرا مجلس را تخریب می کنید؟!

  • پشیمانی بعد از انتخابات؛ مصداق نادیده گرفتن گفتمان انقلابی است

  • منابع مالی کاندیداها شفاف و به مردم گزارش می شود

  • لایحه جامع انتخابات به شفافیت برگزاری انتخابات کمک زیادی خواهد کرد

  • آمادگی کامل دارم در مناظره رادیو گفت وگو شرکت کنم

  • مجلس با مردم پنهانی کاری ندارد/ برخی مسائل باید از دید دشمن مصون باشد

  • طرح شفافیت آراء با ایرادات شورای نگهبان مواجه خواهد شد

  • ساز و کار تعیین فهرست اموال نمایندگان به مجلس ابلاغ نشده است

  • رای شفاف رابطه "پلو و پول" را با انتخابات قطع می کند