انتخابات برداشت دوم هر روز از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

انتخابات برداشت دوم

پاك آئین: انتخابات پرشور باید نقش سازنده ای در چانه زنی ها داشته باشد

دیپلمات با سابقه کشور گفت: گذشته نشان می دهد حضور پررنگ مردم، سبب قدرت بیشتر نمایندگان جمهوری اسلامی در عرصه دیپلماسی می شود و قدرت چانه زنی و اعتماد به نفس در مذاکره را افزایش می دهد.

1398/11/29
|
11:30
|

برنامه " انتخابات برداشت دوم " با موضوع بررسی و تحلیل اهمیت حضور و شرکت در انتخابات از بعد بین المللی با حضور دکتر محسن پاک آئین ، معاون بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب ، کارشناس مسائل سیاسی و دیپلمات اسبق روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محسن پاک آئین در آغاز با تاکید بر اینکه نحوه برگزاری انتخابات تاثیر عمیقی بر نگاه جوامع بین الملل نسبت به ایران دارد، به تجربیات خود در این راستا اشاره کرد و گفت : سال ها پیش زمان برگزاری یکی از انتخابات ها در کشور ازبکستان حضور داشتم و مشاهده کردم که آنها چگونه از حضور پرشور مردم که نماد مردم سالاری در یک حکومت اسلامی است ، شگفت زده بودند و دیپلمات ها و مسئولان به ما تبریک می گفتند.

وی در خصوص تاثیر انتخابات بر داد و ستددهای بین المللی گفت : گذشته نشان می دهد هر زمان که حضور مردم قوی و پررنگ بوده است ما در عرصه دیپلماسی فعالیت و حضور بهتری داشتیم و قدرت چانه زنی با کشورهایی که با آنها در حال مذاکره هستیم افزایش یافته است. در واقع پشتوانه مردمی به ما کمک می کند راحت تر استدلال کنیم و با اعتماد به نفس گفت و گو کنیم .

معاون بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب با بیان اینکه نگاه جمهوری اسلامی ایران به انتخابات شعار نیست بلکه به آن اعتقاد دارد، اظهار کرد: اگر در عرصه دیپلماسی بین المللی از سوریه حمایت می کنیم به این دلیل است که دولت آن نتیجه آرای مردم است. همچنین دلیل مطرح کردن موضوع همه پرسی در فلسطین توسط مقام معظم رهبری و مذاکرات یمنی - یمنی به دلیل ایجاد انتخاب آزاد پیگیری می شود.

پاک آئین در ادامه برنامه " انتخابات برداشت دوم " رادیو گفت و گو تاکید کرد: هر کشوری که مردم به دولت آن رای داده باشند حاکمیت آن را می پذیریم. اگر از کشورهایی مانند عربستان سعودی انتقاد می کنیم به دلیل عدم برگزاری انتخابات آزاد و اعتقاد ما به مردم سالاری است.

وی به ویژگی های نمایندگان اصلح اشاره کرد و گفت : در وضعیت فعلی، انقلابی گری و کار جهادی برای اعتلای نظام اسلامی بسیار مهم است. به معنای دیگر باید تلاش کنیم نیروی های انقلابی، کارآمد و با انگیزه انتخاب شوند.

این کارشناس حوزه سیاسی مقاوم سازی اقتصاد را یکی از الزامات وضعیت کشور دانست و اظهار کرد: اگر این فرآیند با نیروهای کارآزموده و مدبر به درستی انجام شود واهمه ای از تحریم ها نخواهیم داشت. در واقع اگر همه دنیا ما را تحریم کند اما ما اقتصاد مقاومی داشته باشیم استوار و پابرجا خواهیم بود.

پاک آئین در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو، خاطر نشان کرد: در عرصه سیاست بین الملل نیز افرادی باید در راس کار قرار گیرند که به نظام معتقد و متعهد باشند و با توجه به ارکان جمهوری اسلامی مسیر را رو به پیشرفت پیش برند.

دسترسی سریع
انتخابات برداشت دوم