بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب بي نقاب

یك طراح اسباب بازی: تولیدکنندگان اسباب بازی به طراحان داخلی اعتماد کنند

دکتر بیات گفت: در حال حاضر تولید کنندگان اسباب بازی از ایده های طراحان داخلی استفاده نمی کنند و این دلیل عدم اطمینان آنها به طراحان است.

1397/05/09
|
09:23
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع مشکلات و موانع تولید اسباب بازی ایرانی و با حضور دکتر آزاده بیات تولید کننده و طراح اسباب بازی به روی آنتن رفت.

دکتر بیات در این برنامه اظهار کرد: تاسیس انجمن تولید کنندگان اسباب بازی اتفاق خوبی است که در این حوزه رقم خورده و امیدواریم با این اقدام به اهداف مورد نظر برسیم.

وی افزود: متاسفانه رشته طراحی اسباب بازی در دانشگاه های کشورمان وجود ندارد و سالها است که با وجود مصوبات شورای گسترش علوم اما هنوز هیچ دانشگاهی زیر بار این موضوع نرفته که رشته طراحی اسباب بازی را دنبال کند.

این تولید کننده و طراح اسباب بازی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولید کنندگان اسباب بازی از ایده های طراحان داخلی استفاده نمی کنند و این دلیل عدم اطمینان آنها به طراحان است.

دکتر بیات خاطرنشان کرد: امروز تولیدکنندگان کمتر به طرح های نو و طراحان اعتماد می کنند و ترجیح آنها بر این است که محصولات آزمون پس داده شده را تولید کنند.

وی یادآور شد: در سال های گذشته ورود بازی های رایانه ای و اپلیکیشن ها تولید کنندگان کشورمان را دلسرد کرد اما باید بپذیریم که دنیای امروز دنیایی نیست که بتوان تکنولوژی را حذف کرد. به ویژه کودکان که خوراک ذهنی خود را از ورودی های ناشناخته دریافت می کنند و نمی توان مواجهه رو در رو با آن ها داشت.

این طراح اسباب بازی پیوند اسباب بازی ها با دنیای دیجیتال را اتفاق خوبی برشمرد و گفت: تولیدکنندگان هوشیار و طراحان زبده باید به خوبی از این فرصت استفاده کنند و فضاهای خالی را برای نشان دادن توانایی های خود پرکنند.

دکتر بیات همچنین اظهار کرد: تولید کنندگان اسباب بازی در ایران با تمام موانعی که وجود دارد اما با دغدغه و شرف کار می کنند. ما تولیدکنندگان زیادی در این حوزه داریم که با وجود مشکلات اقتصادی اما مواد خوب دست بچه ها می دهند و این ستودنی است اما متاسفانه از سوی مسئولان دیده و حمایت نمی شوند.

تولید کننده و طراح اسباب بازی در پایان برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو بیان داشت: رشته طراحی اسباب بازی میان رشته ای است و باید با همکاری تیم های فنی، روانشناس و جامعه شناس دنبال شود اما ما هنوز این مسائل را نداریم و فراهم کردن بسترهای آن ضروری است.

دسترسی سریع
بی قاب بی نقاب