بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

یك خبرنگار با سابقه: امروز در بهترین حالت به خبرنگاران به چشم کارمند دیده می‌شود!

بیژن نوباوه وطن گفت: در شرایطی که خبرنگاران مزاحم محسوب می‌شوند و شبکه خصوصی وجود ندارد، مسائل در هاله مصلحت اندیشی دولت مردان پنهان می‌شود پس نمی‌توان انتظار رشد از خبرنگار داشت.

1399/05/16
|
11:18
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ بیژن نوباوه وطن با حضور در برنامه "بی قاب بی نقاب" ، خبرنگاری را کاری بدون پایان و بازنشستگی توصیف کرد و گفت: در سال‌های نخست جنگ وارد صدا و سیما شدم و پس از بازنشستگی روزنامه عصر ایرانیان را تاسیس کردم، یعنی 40 سال در حرفه خبرنگاری فعالیت می‌کنم.

وی به مشکلات و چالش‌هایی که خبرنگاران با آن روبرو هستند اشاره کرد و گفت: مشکلات عمومی بر سرراه خبرنگاران وجود دارد که حتی در کشورهای توسعه یافته هم وجود دارد اما بخشی از چالش‌های این حرفه که اختصاصی است در کشور ما شدیدتر است.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: احترام به خبرنگار و حقوق او که حتی در کشورهای فاشیستی وجود دارد در ایران دیده نمی‌شود. در بیشتر کشورهای دنیا درباره چگونگی رفتار با خبرنگار قانون وجود دارد و هیچ شخصی جرات تعرض به این قشر را ندارد.

نوباوه وطن ازدیدگاه مردم نسبت به خبرنگاران گلایه کرد و گفت: چرا نباید جامعه ما این باور را داشته باشد که خبرنگار نوک پیکان است و هنوز فرهنگ عمومی جامعه نسبت به جامعه خبری آن طور که شایسته شکل نگرفته است.

این خبرنگار باسابقه کشور در بخش دیگری از برنامه " بی قاب بی نقاب " رادیو گفت و گو به مشکلات معیشتی خبرنگاران اشاره کرد و گفت: امروز در بهترین حالت به خبرنگاران به چشم کارمند دیده می‌شود که اشتباه است و در حال حاضر دستمزد خبرنگار به قدری پایین است که اگر در چند رسانه فعالیت نکند در تامین معاش خود درمانده است.

نوباوه وطن با ابراز خرسندی نسبت به این که "رانت " وارد خبرنگاری کشور نشده است، اظهار کرد: عدم توجه به معیشت این قشر موجب می‌شود خبرنگار از کار حرفه‌ای خود دور شود و نوشته‌های او ارزش خبری خود را از دست بدهند.

وی با انتقاد از نگاه دولت‌ها به خبرنگاران عنوان کرد: اکثر دولتمردان ما کمترین اعتقاد را به خبرنگار و اهمیت کار او دارند و در بیشتر مواقع خبرنگار را مزاحم کار خود می‌دانند پس می‌توان گفت مدیران دولتی نیازمند تغییر جدی در نگرش خود هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره شجاعت خبرنگاران در مطالبه گری گفت: یکی از مشکلات اساسی نبود شبکه‌های خصوصی است. اگر قرار باشد یک شبکه دولتی از دولت بگوید مطمئنا بسیاری از مسائل در هاله‌ای از مصلحت اندیشی‌ها پنهان می‌شود و نمی‌توان انتظار داشت در چنین شرایطی یک خبرنگار از صفر تا صد یک مطلب را پیگیری کند. به معنای دیگر سیستم و حاکمیت ما به خبرنگار اجازه رشد در حد ایده آل نمی‌دهد.

به عقیده نوباوه وطن، تعداد خبرنگار قلم به دست و تحلیلگر در کشور بسیار کم است و بخش بزرگی از مشکلات معیشتی این قشر به همین موضوع ارتباط دارد.

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب