بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

یك خبرنگار با سابقه: خبرنگار حاشیه امنی برای بیان حقیقت ندارد

بیژن نوباوه وطن گفت: خبرنگاران با این وضعیت معیشتی و امنیتی، توانایی ورود به مسائل مختلف و پرداختن به آن را ندارند.

1399/05/17
|
11:29
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه " بی قاب بی نقاب " ، ویژه روز خبرنگار با موضوع از رسالت تا آزادی با حضور بیژن نوباوه وطن، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

وی با تاکید بر این که نگاه به رسانه و خبرنگار نسبت به گذشته پیشرفت بسیار زیادی داشته است، اظهار کرد: با وجود این پیشرفت‌ها هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌ایم که ادعا کنیم خبرنگاران در باور مردم افراد اندیشمندی هستند که می‌توانند به جریان اطلاعات در کشور کمک کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس، مصلحت اندیشی‌هایی که بهانه‌ای برای جلوگیری از شفاف سازی افکار عمومی می‌شود را " من درآوردی " خواند و عنوان کرد: مصلحتی بالاتر از عدالت وجود ندارد و کسی آن را تعیین نمی‌کند و همه آنها تصور است. مصلحت تا زمانی باید رعایت شود که از آسیب مردم جلوگیری کند.

نوباوه وطن در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو افزود: 200 نفر از نمایندگان مجلس از رئیس جمهور سوال کرده‌اند اما هنوز اعلام وصول نشده است با این که سوال حق مجلس است، به معنای دیگر پاره‌ای از مصلحت اندیشی‌ها مانع پرسش یک سوال شده است.

این خبرنگار باسابقه کشور درباره شجاعت و جرات خبرنگاران در بیان مسائل مختلف گفت: خبرنگاران با این وضعیت معیشتی و امنیتی توانایی ورود به مسائل مختلف و پرداختن به آن را ندارند و در کشور تعداد معدودی از افراد این توانایی را دارد.

نوباوه وطن تاکید کرد: جریان رسانه در غرب به آن صورت که بیان می‌شود آزاد نیست، درواقع آن ها می‌توانند ظاهر را حفظ کنند. مطمئناً اگر در کشور ما هم حاشیه امن برای رسانه و خبرنگار ایجاد شود و خط قرمز تنها برای منافع کشور باشد پیشرفت بسیار بالایی در رسانه‌ها ایجاد می‌شود.

وی نسبت به نهادینه شدن " مسیر حق گویی " در کشور اظهار امیدواری کرد و گفت: با اطلاعی که از کشورهای مختلف دارم می‌توانم با قاطعیت بگویم هیچ نظامی حتی آن‌هایی که ادعا می‌کنند مانند جمهوری اسلامی حق نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شوراری اسلامی، گرایش سیاسی را مانع از گسترش حقیقت دانست و عنوان کرد: اگر در یک رسانه گرایش سیاسی به حق، حقیقت و منافع ملی گره بخورد آن مملکت نابود شده است.

به عقیده نوباوه وطن، مسئولان باید به این باور برسند که رسانه باید درباره مسائل و چالش‌ها سوال کند و آن‌ها توضیح دهند تا شبهه‌ها و تردیدها برطرف شود. به عنوان مثال در موضوع اعدام معترضین آبان ماه باید به صورت شفاف اعلام می‌شد که مجازات این افراد تنها به دلیل آدم کشی است .

وی در پایان برنامه " بی قاب بی نقاب " رادیو گفت و گو تاکید کرد: توسعه رسانه‌ای بدون توسعه فرهنگی و ایجاد باورهای اصیل در رسانه ممکن نیست.

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب