بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب بي نقاب

زهره الهیان: تقویت بازارهای همسایه سیاست حذف دلار را سرعت می‌بخشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: برقراری ارتباط عمیق با کشورهای همسایه در جهت تبادل کالاها و ارز آن کشورها، هم دلار را از چرخه اقتصاد حذف خواهد کرد و هم صادرات را افزایش می‌دهد.

1399/05/20
|
08:21
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ در برنامه "بی قاب بی نقاب" با حضور دکتر زهرا الهیان، با موضوع سیاست همسایگی، راهبردی خلاقانه در مواجهه با رژیم تحریم‌ها روانه آنتن شد.

زهره الهیان با بیان اینکه نظام سلطه تحریم‌ها را روشی برای نرمال‌سازی رفتار جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل می‌داند، گفت: از آنجایی که نظام ایران به نوعی از سیاست‌های امریکا تبعیت نمی‌کند، پس از نظر آن‌ها رفتار طبیعی ندارد. بنابراین لغو تحریم‌ها ممکن نیست مگر این که کاملا تحت سلطه و در اختیار او باشیم و استقلال و سربلندی خود را از دست دهیم.

وی تحریم‌ها را عامل ترسیم اقتصاد بدون نفت برای کشور دانست و اظهار کرد: امریکا با تحریم‌های ظالمانه و یک سویه آب در هاون می‌کوبد و تلاش می‌کند با این ابزار نظام و مردم را با خود همسو کند که نه تنها این خواسته محقق نمی‌شود بلکه تحریم‌ها با ایجاد فرصت رهایی از صادرات نفت، منشا خیر و برکت بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: رویکرد مجلس یازدهم این است که دولت و مجموعا نظام باید اقتصاد ایران را از چنگال برجام رهایی بخشد چرا که سیاست صبر و انتظار، اقتصاد کشور را به رکود کشانده است.

الهیان افزود: شواهدی داریم که نشان می‌دهد دولت هنوز تلاش می‌کند برجامی که چیزی از آن باقی نمانده و مانند یک جسم بی خاصیت است را با تنفس مصنوعی احیا کند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، تنها راه رهایی از تحریم‌ها و تقویت اقتصاد را نگاه به داخل و ظرفیت‌های کشور دانست و عنوان کرد: ما 14 میلیون جوان تحصیل کرده و متخصص داریم و اگر مسیر فعالیت را برای آنها فعال کنیم که وارد عرصه شوند و با تاسیس شرکت‌های دانش بنیان چرخ اقتصاد را به حرکت درآورند، شاهد صدور دانش به خارج مرزها خواهیم بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر لزوم فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی به ویژه با کشورهای همسایه تاکید کرد و گفت: در حال حاضر جوانان کشور با راه‌اندازی شرکت‌های کوچک با تجهیزات کم، برای کشورهای توسعه یافته‌ای چون کانادا پژوهش انجام می‌دهند و کشورهای اروپایی تولیدات دانشی آنها را خریداری می‌کنند. با داشتن چنین ظرفیت‌هایی چرا نباید بازارهای همسایه را فعال کرد.

وی گفت: کمیسیون سیاست خارجی به دنبال تشکیل جلسه با وزیر امور خارجه است تا درباره برقراری ارتباط عمیق‌تر با کشورهای همسایه در جهت تبادل کالاها و ارز آن کشورها تبادل نظر کند تا هم دلار را از چرخه اقتصاد حذف کنیم و هم صادرات را افزایش دهیم.

به گفته الهیان در همین شرایط تحریم کشورهایی هستند که حاضرند چندین سال نفت را به قیمت تضمین شده خریداری کنند و حتی آمادگی سرمایه‌گذاری کلان و میلیارد دلاری در ایران را دارند. کشوری مانند چین آمادگی دارد تا در حوزه‌های زیر ساختی سرمایه‌گذاری کند. به این ترتیب هزاران شغل ایجاد می‌شود و بخش بزرگی از رکود اقتصادی برطرف خواهد شد.

وی در خاتمه تاکید کرد: با شرایط موجود و دشمنی غرب، برای تقویت ظرفیت داخلی باید بازار بین‌الملل را شناسایی کرد و رایزن‌های اقتصادی و تجاری را در منطقه فعال کرد. در همین راستا مجلس انقلابی نگاه خاص به داخل و افزایش تولید دارد و با قراردادهایی که قصد شفاف‌سازی تراکنش‌های مالی را دارد مخالف است.

دسترسی سریع
بی قاب بی نقاب