صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نوروز99 از ساعت 17:00 به مدت 110 دقیقه

صمدی با اظهار به اینکه اورژانس بیمارستان بعثت را از روز اول تفکیک کردیم، گفت: در حال حاضر دو اورژانس داریم. اورژانس بزرگتر با 90 درصد ظرفیتش مختص بیماران کرونایی و 10 درصد ظرفیت اورژانس را به موارد غیر از کرونا اختصاص داده ایم.

برنامه «بدون انقضاء» رادیو گفت و گو با دکتر صمدی رئیس بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

صمدی با اشاره به اینکه بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش جزو بیمارستان های معین در درمان بیماران کرونایی است، گفت: با توجه به شناختی که همشهریان از این بیمارستان دارند و پتانسیلی که از نظر امکانات تشخیصی و درمانی این مرکز و فضای بسیار بزرگ آن به عنوان بزرگترین بیمارستان نیروهای مسلح دارد این بیمارستان با احضار همه پرسنلش که نزدیک به 400 پرسنل درمانی به صورت مستقیم و 70 پزشک به صورت مستقیم و غیرمستقیم است با اختصاص 250 تخت بیمارستانی و 16 تخت آی.سی.یو در خدمت درمان تشخیص این بیماران قرار گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات این بیمارستان برای بیماران کرونایی عنوان کرد: در طی این مدت نزدیک 6500 بیمار به صورت سرپایی به اورژانس بیمارستان مراجعه کردند که 420 مورد بستری داشتیم و خوشبختانه 75 درصد این افراد ترخیص شدند و در حال حاضر فقط 110 بیمار بستری داریم.

رئیس بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش افزود: اخیرا از 10 روز گذشته نقاهتگاهی را ایجاد کردیم تا بیمارانی که طول درمانی شان تمام شده ولی امکانات ایزوله و قرنطینه ای را هنوز تا اتمام دو هفته ای ندارند برایشان فراهم کردیم.

وی با اشاره به افزایش خدمات در بیمارستان بعثت گفت: با همه امکانات تشخیصی و درمانی در 10 روز گذشته، به صورت فوری سی.تی.اسکن دوم اورژانس را با توجه به لود بسیار بالایی که شاید هر روز ما نزدیک به 140 بیمار به سی.تی. اسکن ریه مراجعه می کردند در بیمارستان راه اندازی کردیم تا شرمنده هموطنانمان نشویم.

صمدی با اظهار به اینکه اورژانس بیمارستان بعثت را از روز اول تفکیک کردیم، توضیح داد: در حال حاضر دو تا اورژانس داریم. اورژانس بزرگتر با 90 درصد ظرفیتش اورژانس بیماران کرونایی است و 10 درصد ظرفیت اورژانس را به اورژانس مواردی که غیر از کرونا به بیمارستان مراجعه می کنند اختصاص داده ایم.

وی افزود: در قسمت اورژانس کرونا دو دسته مراجعه کننده داریم، عزیزانی که مستقیم با احساس کردن علائم اولیه خودشان به ارژانس مراجعه می کنند و گروه دوم کسانی هستند که از طریق اورژانس تهران به ما مراجعه کردند. البته گروه سومی نیز هستند که خودشان با سامانه تماس گرفتند و ستاد ارجاع کرونا آن ها را به ما معرفی می کنند.

رئیس بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش توصیه کرد: کسانی که علائم مشکوک به کرونا را دارند اول با اورژانس تهران تماس بگیرند و از رفت و آمد به بیمارستان ها خودداری کنند. خود اورژانس بر اساس مراکزی که در آن حوزه ظرفیت دارند بیمار را مستقیم به همان مرکز معرفی می کنند.

وی در خصوص علائم بیماری کرونا متذکر شد: نزدیک 80 درصد کسانی که با این ویروس مواجهه دارند ممکن است علائم خفیف این بیماری را تجربه کنند که در حد یک سرماخوردگی معمولی است. ما با خیلی از افراد مواجهه داشتیم که تنها علامتشان این بوده که از لحاظ بویایی و چشایی مشکل داشتند که کاملا موقتی است و در طی یک تا دو هفته این حس ها بر می گردد. این افراد ناقل هستند.

صمدی در گفتگو با رادیو گفت و گو به مردم در خصوص رعایت نکات بهداشتی و خود مراقبتی تذکراتی داد و عنوان کرد: هموطن عزیز هر بیماری منطق و ادبیات خودش را دارد. بیماری کرونا نیز از این قاعده استثنا نیست. بیماری های غیر واگیر و غیر عفونی با بیماری های واگیر دار و عفونی تفاوت دارند. اولین اصلی که در بیماری ای عفونی و واگیردار است به ویژه وقتی که حالت اپیدمی پیدا می کند و خیلی از کشورهای دنیا درگیرش می شوند لازم است تا در قدم اول زنجیره انتقال بیماری قطع شود.

وی تصریح کرد: یعنی ما بیشتر از اینکه از معاونت درمان وزارت خانه و بیمارستان ها انتظار اختصاص تخت و پزشک و پرستار و امکانات درمانی داشته باشیم که این وظیفه ذاتی شان است باید به معاونت بهداشت وزارتخانه و بیمارستان ها کمک کنیم. در واقع یکی از بازوهای اصلی اجرای این معاونت شهروندان هستند که می توانند با کم کردن ترددهای غیر ضروری و با حذف کردن مسافرت، با شستن دست ها، ضدعفونی کردن سطوح و ظروف به این قضیه کمک کنند.

رئیس بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش اظهار کرد: همه مردم تجربه بیماری آنفولانزا را داشته اند. در بیماری آنفولانزا وقتی کسی با بیماری آنفولانزایی مواجهه دارد بلافاصله در طی یک یا دو روز آینده خود یا اطرافیانش علائم آنفولانزا را متوجه می شوند ولی متاسفانه دوره کمون یا نهفتگی این بیماری نزدیک به دو هفته است.

وی اضافه کرد: ممکن است در دو هفته اول هیچ علائمی نداشته باشید حتی بخواهید امروز به مسافرت بروید با اینکه بیمار و ناقل هستید و در طی سفر مشکلی نداشته باشید. ولی دو هفته بعد از بازگشت به شهرهای خودتان به شیوع مجدد و پیک دوم این بیماری دامن بزنید. به خاطر همین خواهش می کنیم با رعایت اصول و توصیه های بهداشتی و درمانی که می شود هم به سلامتی خودتان و هم به حفظ پرسنلی که دربیمارستان ها فعال هستند کمک کنید.

صمدی در خاتمه بیان کرد: از هنرمندان، ورشکاران و دست به قلم ها خواهش می کنیم بیایند و از طرفداران خود بخواهند تا در خانه بمانند و اصول پیشگیری را رعایت کنند. امروز نیازمند رعایت بحران هستیم.

مرتبط با این خبر

  • رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا ، مصداق وضعیت فورس ماژور است

  • بررسی فلسفه امید در روزهای کرونایی

  • موج افزایشی کرونا در دو هفته آینده/ هیچ شهری قرنطینه نخواهد شد

  • خفاش، پنگولین یا دست‌کاری ژنتیکی؟

  • فروش نفت ایران به چین کاهش یافت

  • افت شدید تولیدات در 65 درصد صنایع و کسب و کارها

  • مصرف آجیل و خشکبار افزایش یافت

  • فروش رستوران ها به زیر 30 درصد کاهش یافت

  • بیماران کرونایی ظرف 24 ساعت بیمه سلامت می شوند

  • ضرورت اختصاص 80 درصد از یک میلیارد یورو صندوق توسعه ملی به بهداشت و درمان