اکسیر پنجشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

اكسير

رابطه پدر و مادر در خانواده، عامل ایجاد تربیت معنوی در فرزندان است

نیره آزادی به اثرگذاری خانواده در افزایش معنویت افراد اشاره کرد و گفت: نخستین و قوی ترین محیطی که نقش سازندگی برای انسان دارد، خانواده است و اساساً تربیت انسان در خانواده است و بیش از همه، رابطه پدر و مادر این تربیت معنوی را ایجاد می کند.

1399/04/14
|
11:16

برنامه «اکسیر» رادیو گفت وگو با موضوع خانواده و تعالی معنوی و با حضور نیره آزادی کارشناس مذهبی، مسئول مجموعه مبلغات شهر تهران و کارشناس رسانه به روی آنتن رفت.

نیره آزادی با بیان اینکه موضوع خانواده و معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: یکی از شاخص هایی که رهبر معظم انقلاب در بیانیه به عنوان راهبرد و سیاست کلان جامعه مطرح کردند، موضوع معنویت است.

وی تصریح کرد: معنویت گمشده همه تاریخ به خصوص قرن حاضر است. شاهد هستیم جوامعی که معنویت در آن کمرنگ شده است، دچار آسیب شده‌اند. در حقیقت یکی از مهم ‌ترین گمشده های جامعه صنعتی زده و تکنولوژیکالی که بشر در آن قرار گرفته است، معنویت است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب پیش از بیانیه گام دوم به موضوع سبک زندگی پرداخته بودند، اظهار کرد: رهبر انقلاب زندگی روزمره مردم را مورد بررسی قرار دادند و به اصحاب نظر و فکر توصیه کردند، روی معیارهای سبک زندگی ایرانی و اسلامی کار شود و پس از استخراج آسیب ها، اقدام به ایجاد قالب سبک زندگی ایرانی و اسلامی را ترویج دهیم.

این کارشناس رسانه در خصوص سبک زندگی غربی اظهار کرد: فرهنگ غرب ذهن ها و فکرها را مادی می کند. هدف زندگی انسان بسیار بالا است و آنچه به عنوان وحی در هدف زندگی انسان درک کرده ایم، بسیار ارزشمند است اما غرب هدف زندگی را بسیار مادی می کند و ارزش کسب پول، قدرت و ثروت بیش از سایر ارزش ها از جمله معنویت قرار می گیرد.

مسئول مجموعه مبلغات شهر تهران، آرمان های معنوی را باعث افزایش روحیه انسان دانست و عنوان کرد: معنویت به انسان تعالی روحی و پیشرفت انسان می شود و بر خلاف غرب که گناه عادی سازی می شود و موجبات فروپاشی خانواده فراهم می شود، در فرهنگ ایرانی و اسلامی، خانواده باید نسبت به گناه مصونیت داشته باشد.

وی با اشاره به روایتی از معصوم که فرموده است هرکسی خود را بشناسد، خداوند و آفریدگار را خوب شناخته است، اظهار کرد: برای اینکه خودمان را بشناسیم نیاز است بفهمیم معنویت و مادیت از یکدیگر جدا نیستند. خداوند برنامه‌ریزی عظیم و زیبایی برای انسان انجام داده است.

آزادی از اثرگذاری معنویت روی مادیات گفت و بیان کرد: جوامع غربی قصد دارند معنویت را جدا از مادیات تعریف کنند و هفته ای یک روز نهایتاً به کلیسا می روند در صورتی که در دین اسلام معنویت در همه وجوه وجود دارد.

وی به اثرگذاری خانواده در افزایش معنویت افراد اشاره کرد و گفت: نخستین و قوی ترین محیطی که نقش سازندگی برای انسان دارد، خانواده است و اساساً تربیت انسان در خانواده است و بیش از همه، رابطه پدر و مادر این تربیت معنوی را ایجاد می کند.

دسترسی سریع
اکسیر