نوای جوانی شنبه‌ها و دوشنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

نواي جواني

خزعلی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ آمار سقط عمدی 20 برابر کشته‌های سالیانه در تصادف‌های جاده‌ای است

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورایعالی انقلاب فرهنگی در خصوص آمار سقط عمدی گفت: این آمار 20 برابر کشته‌های سالیانه ما در اثر تصادف‌های جاده‌ای است.

1399/12/13
|
08:38
|

کبری خزعلی در ارتباط تلفنی با «نوای جوانی» در رابطه با موضوع برنامه که به بررسی کم و کیف «سقط جنین» روانه آنتن رادیو گفت‌وگو، شد: نخستین روش سقط جنین جنایتی است که فردی تصمیم می گیرد بعنوان مادر، فرزند خود را از بین ببرد و دیگری، سقطی است که مادر در آن نقشی ندارد.

وی با بیان اینکه گاه پدر هم در سقط جنین دخیل است و گاه روابط اجتماعی و فرهنگی نقش دارند، اظهار کرد: نوع سوم سقط به دلیل بیماری مادرانی است که خطر مرگ دارند و یا اینکه فرزند پس از چهار ماه زنده نخواهد ماند و در اینجا قانون به داد خانواده رسیده است و ختم حاملگی را اعلام می دارد.

خزعلی با بیان اینکه در چنین فرایندی نیازمند اصلاحاتی هستیم چراکه مشکلاتی را درپی داشته است، گفت: باید درباره توجیه سقط های عمدی تفکر کنیم.

وی برخی سقط ها را منجر به نازایی های بعدی و عفونت هایی برای زنان عنون کرد و افزود: برخی سقط ها منجر به مرگ می شود.

خزعلی ادامه داد: وزارت بهداشت از سال 92 شروع به غربالگری کرده است که شرایط مادر و فرزند را می سنجد که گاه نقص هر دو یا یکی را نمایان می سازد.

وی گفت: گاه اگر فرزند هم بماند، هیچ درمانی برای نقص او وجود نخواهد داشت و آماری از 250 هزار تا 400 و 600 هزار توسط معاونین وزارت بهداشت اعلام شده است.

وی سقط عمدی را بیش از 2 برابر کشته شدگان زلزله کرمانشاه عنوان کرد و گفت: این آمار 20 برابر کشته های سالیانه ما در اثر تصادف های جاده ای است.

همچنین داوود منیری، محقق و پژوهشگر با اشاره به اینکه نمی توان از دولت انتظار داشت که درباره بحث جمعیت کار کند، جز اینکه از سقط های عمدی جلوگیری نماید، اظهار کرد: از این رو وضعیت بحرانی جمعیت کشور حل خواهد شد.

وی آمار سقط 95درصدی را بسیار بحرانی خواند و تصریح کرد: افراد به همان راحتی که می توانند یک پیتزا یا ساندویچ را سفارش دهند، می توانند قرص سقط جنین را سفارش داده و در منزل تحویل بگیرند.

منیری این رویه را وحشتناک خواند و افزود: ثبت قرص کار بسیار ساده ای است و با فرایند قانونی وارد کشور می شود و می توان آن را رهگیری کرد.

وی با بیان اینکه چنین اقدامی برای وزارت بهداشت سخت و مشکل نیست، گفت: کسانی که در بدنه وزارت بهداشت هستند، آمار و اطلاعات صحیح و نگرانی ها را به جامعه انتقال نمی دهند.

دسترسی سریع
نوای جوانی