نوای جوانی شنبه‌ها و دوشنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

نواي جواني

اردبیلی مطرح كرد: «حملات اضطرابی» کوچکترین ضرر سقط جنین

یک پزشک و متخصص آینده پژوهی با اشاره به مضرات سقط جنین گفت: چنین زنانی هیچگاه با این مسئله کنار نمی‌آیند و حتی با دیدن یک بچه کوچک، دچار حملات اضطرابی می شوند.

1399/12/13
|
10:34
|

مریم اردبیلی در برنامه «نوای جوانی» در رابطه با چرایی سقط جنین و شیوع آن در میان زنان ایرانی، اظهار کرد: سقط جنین اختیاری و عمدی متفاوت است با سقطی که بنا بر سبک زندگیِ جدید و بصورت خودبخودی اتفاق می افتد.

وی افزود: این افراد تمایل دارندگی بارداری را ادامه دهند اما ممکن است جنین سقط شود.

اردبیلی وجهی از سقط جنین اختیاری را به اقدامی جنایی تشبیه کرد و گفت: روند این کار در کشور متاسفانه رو به رشد بود است و بنظر می رسد با وجود خانواده محور بودن جامعه ایرانی و متاثر شدن از کشتن یک فرد، گویا مفهوم سقط جنین نسبت به کشتار تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه چنین افرادی جنین را بعنوان انسان تلقی نمی کنند، خاطرنشان کرد: چنین مادرانی جنین را بعنوان یک شی می دانند و از قتل او، بعنوان کشتن یک انسان یاد نمی برند.

اردبیلی با اشاره به اینکه برخی خانواده ها برای فرزند آوری هیچ برنامه ریزی ندارند و به توصیه خانواده خود، دست به سقط جنین می زنند، گفت: این ها تصور می کنند جنین هم یک شی است که می توان آن را به سطل زباله سپرد.

این پزشک و آینده پژوهی ادامه داد: یک خانواده هرچه مشکل مالی و اقتصادی داشته باشند، نمی توانند سقط جنین را توجیه کنند و مشکلات خانوادگی به اندازه جان یک انسان اهمیت ندارد.

اردبیلی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد: هیچ خانواده ای راضی نمی شود برای حل مشکل اقتصادی، یکی از فرزندان خود را از دست دهد و قاعدتا نسبت به جنین هم چنین حسی باید وجود داشته باشد ولی اینگونه نیست.

وی ادامه داد: مفهوم اشتباه دیگر اینست که برخی افراد چنین اظهار می دارند که یک مادر درباره سقط جنین اختیار دارد و می تواند نسبت به بخشی از بدن خود تصمیم بگیرد.

اردبیلی سقط جنین مسئله ای مربوط به جانِ یک انسان دیگر است و ما در مبانی دینی، نمی توانیم تصور کنیم باید فردی دیگر را بکشیم؛ آن هم بدین بهانه که او قرار است در بدنِ من زیست کند.

وی ادامه داد: سقط جنین اثرات جدی بر خود فرد دارد و شخصا زنان زیادی را می شناسم که به اجبار همسر یا خانواده دست به سقط فرزندشان زدند و تا سال ها درگیری روحی و روانی با این قضیه داشتند.

اردبیلی گفت: چنین زنانی هیچگاه نخواهند توانست با این مسئله کنار آیند و حتی با دیدن یک بچه کوچک، دچار حملات اضطرابی می شوند؛ چراکه به یاد فرزند خود می افتند و در ادامه زندگی بسیار سختی را پشت سر می گذارند.

دسترسی سریع
نوای جوانی