جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

حجت الاسلام مفرد: دعا بلاهای حتمی را از انسان دفع می کند

یک کارشناس مذهبی با بیان اینکه دعا تاثیر مستقیمی بر دفع بلا دارد گفت: طبق روایات متعدد دعا کردن بلاهای حتمی را دفع می کند.

1399/02/07
|
10:41
|

ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" با موضوع دعا و گفتگو با خداوند و با حضور حجت الاسلام دکتر پویا مفرد و حجت الاسلام حسین میرعماد از کارشناسان مذهبی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام مفرد با بیان اینکه دعا تاثیر مستقیمی بر دفع بلا دارد گفت: در روایات متعدد داریم که دعا بلای حتمی را دفع می کند و این موضوع به عنوان یکی از ویژگی های اصلی دعا محسوب می شود.

وی با اشاره به نمونه ای قرآنی در این خصوص افزود: یکی از بهترین نمونه های دفع بلا با دعا در سوره مبارکه انعام مورد اشاره قرار گرفته است؛ قوم حضرت یونس (علیه السلام) در وضعیتی قرار می گیرند که عذاب خداوند بر آنها حتمی می شود و حضرت یونس هم از آنها فاصله می گیرد اما به خاطر تضرع به درگاه خداوند و دعای دسته جمعی، این عذاب قطعی الهی از آنها دفع می شود.

کارشناس مذهبی بیان داشت: ما در همین بلای کرونا نیز شاهدیم که انسانهای بسیار زیادی در دنیا دست به تضرع و توبه به پیشگاه خداوند برداشته و دعای دسته جمعی می کنند و این نشان می دهد که انسان در فطرت خود متوجه شده که بلاهای بزرگ و سنگین با دعا برطرف می شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از بلاهایی که در طول تاریخ بر سر بشریت آمده به خاطر سوء رفتار و سوء تدبیر خود انسان بوده گفت: نمونه های بسیار زیادی از بلاها وجود دارند که با دعا برطرف شده اند.

حجت الاسلام مفرد مطالعه کتاب "داستانهای شگفت" شهید آیت الله دستغیب را به علاقمندان به این موضوع پیشنهاد کرد و گفت: علاقمندان با مطالعه این کتاب و دیگر کتابهای مشابه معتبر، می توانند با نمونه های دفع بلا و گرفتاری با دعا آشنا شوند.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، حجت الاسلام میرعماد در بیان ماهیت و چیستی دعا گفت: حقیقت دعا امید داشتن به این است که خالق صدای ما را می شنود. خود خداوند می فرماید اگر دعاهای شما نباشد اعتنایی به شما نمی کنم بنابراین حقیقت دعا سخن گفتن و نجوا کردن با خالق است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: ما بعضاً دعا می کنیم اما از اجابت آن مایوس بوده و امیدی به اجابت نداریم. به عنوان مثال مهم ترین حاجت این عالم دعا برای تعجیل در ظهور امام زمان (عج الله) است که نباید ذره ای در اجابت این دعا شک کرد زیرا دعا برای این مسئله، به معنای تحقق آرزوی همه انبیاء و اولیای الهی و برچیده شدن بساط ظلم و کفر است بنابراین آیا امکان دارد که چنین دعایی برآورده نشود؟!

وی در ادامه به داستانی درباره امید به اجابت قطعی دعا اشاره و بیان کرد: مرحوم شیخ محمود عراقی از علمای بزرگ شیعه در کتاب "دارالسلام" می نویسد: "یک وقتی در نجف به چشم درد شدیدی مبتلا شدم که خواب را از من سلب کرده بود تا اینکه روز زیارتی مخصوص امام حسین (علیه السلام) رسید، یکی از طلبه هایی که به عیادتم آمده بودند سایه بانی را، که برای در امان ماندن از آفتاب با خود به سفر می بردم برای سفر به کربلا از من درخواست کرد اما من گفتم خودم به این سایه بان نیاز دارم. طلبه به من گفت شما با این حال مریض می توانید به کربلا بروید؟ من هم گفتم که هنوز مایوس نشده ام. بعد از رفتن طلبه ها دلم شکست، حسرت زیارت مخصوص امام حسین (ع) و درد شدید چشم باعث رقت قلب در من شد، رو به سوی کربلا سلامی به حضرت دادم و از حضرت درخواست زیارت کردم. در حالت خواب دیدم که حضرت بر بالای تَلّ بندی به من فرمودند بیا و انگشت مبارکشان را به چشمانم مالیدند و وقتی از خواب بیدار شدم هیچ دردی احساس نمی کردم و خودم را با هر سختی به کربلا رساندم."

حجت الاسلام میرعماد در خاتمه تأکید کرد: کسی که دعا می کند به اجابت آن هم امیدوار است و باید به رحمت خدا و اهل بیت (علیهم السلام) امید داشته باشد.


دسترسی سریع
جرعه ای از ماه