جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

شرحی بر دعای ابوحمزه ثمالی؛ ترس اطرافیانمان را به آرامش تبدیل کنیم

استاد کریملو در در شرحی اجمالی بر دعای " ابوحمزه ثمالی " بیان کرد: اگر با کلام و یا یک کاری ترس افراد را به آرامش تبدیل کنیم یعنی از کلام حضرت سید الساجدین (ع) بهره برده ایم.

1399/02/11
|
16:09
|

ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" با موضوع شرح و تفسیر دعای افتتاح و همچنین شیوه های مناجات خوانی در تهران قدیم با حضور حجت الاسلام صدر، استاد غلامرضا کریملو از کارشناسان مذهبی و استاد مهدی امین فروغی موسیقی دان، تاریخ پژوه و استاد ادبیات روانه آنتن شد.

حجت الاسلام صدر در شرح دعای " افتتاح " به یک نکته بسیار مهم در خداشناسی اشاره و بیان کرد: خداوند متعال در آفرینش، هیچ شبیهی ندارد و نمی توان خدا را در خیال و تصورمان شبیه سازی کرد.

وی با اشاره به بخشی از خطبه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در این خصوص گفت: حضرت می فرمایند: "آن خدایی که در ذهنمان شبیه سازی می کنیم زاییده و پرداخته فکر ماست و خداوند متعال حتی از لحاظ فکر و وهم هم نمی تواند زاییده و مخلوق فکر کسی شود لذا به هیچ وجه نمی توان خداوند متعال را شبیه کسی قرار داد."

این کارشناس مذهبی همچنین به فراز دیگری از دعای افتتاح اشاره و اضافه کرد: حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در فرازی از این دعا می فرمایند: "خداوند عظمتی دارد که این عظمت شبیه ندارد"، البته نه فقط عظمت‌های دنیایی بلکه عظمت‌های فوق عظمت‌ها و قدرت‌های دنیایی نیز هیچ شبیهی ندارند.

حجت الاسلام صدر ادامه داد: قرآن کریم عظمت‌های دنیایی مانند آسمان و زمین و عرش و ستارگان و دریا و صحرا را در مقابل عظمت‌های خداوند، "متاع دنیایی" معرفی می‌کند و عظمت‌های خداوند را بسیار بلند و بزرگ توصیف می کند که اصلاً شبیهی ندارند.

در ادامه این ویژه برنامه، استاد کریملو در شرحی اجمالی بر دعای " ابوحمزه ثمالی " بیان کرد: امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از این دعا خداوند را ایمنی بخش برای موجودات معرفی می کنند.

وی افزود: اگر قرار باشد که ما فقط اوصاف الهی را مرور کنیم و از آن بگذریم بهره کافی را نمی بریم لذا باید اوصاف حضرت حق را در خودمان جلوه گر و پیاده کنیم.

این کارشناس مذهبی گفت: اگر بتوانیم با کلام و یک کاری ترس افراد را به آرامش تبدیل کنیم یعنی از کلام حضرت سید الساجدین (علیه السلام) بهره بردیم و آن را عملی کرده‌ایم اما اگر کلام و کارهایمان باعث ترس در دیگران شود قاعدتاً از دایره این مطلب جدا خواهیم شد.

استاد کریملو به نقش ایمنی بخش حضرت زینب (سلام الله علیها) در کربلا اشاره و بیان کرد: حضرت زینب(سلام الله علیها) در آن شرایط رقت بار کربلا، فرزندان را به آغوش می کشیدند و با این کار از لرزش بدن آنها کاسته می شد.

در پایان این ویژه برنامه، امین فروغی تاریخ پژوه در رابطه با شیوه های مناجات خوانی در تهران قدیم گفت: مناجات خوان‌های قدیم در کوچه و پس کوچه‌های شهر راه می‌رفتند و مردم را هنرمندانه و زیرکانه موعظه می کردند.

وی افزود: این افراد اگر در هنگام عبور از بازار متوجه بدرفتاری کاسبی با مشتریان می شدند در کنار حجره می ایستادند و اشعاری را درباره لزوم داشتن انصاف و گذشت در معامله می خواندند و با این کار به مرد کاسب تلنگر می زدند.

استاد ادبیات این حرکت مرشدان را از جلوه‌های زیبای خیراندیشی و موعظه در روزگار قدیم خواند و ادامه داد: این مرشدان در هنگام عبور از پس کوچه‌ها اگر متوجه بدرفتاری فرزندی با والدین خود می‌شدند می‌ایستادند و با صدای خوش و اشعار دلنشین ضرورت احترام کردن به پدر و مادر را به او یادآور می شدند.

امین فروغی همچنین گفت: این مرشدان در قالب اشعار مناجاتی، حاجاتی را هم از خداوند طلب می کردند که جزو نیازهای اخلاقی مردم بود و در واقع نقایص اخلاقی را به شکل غیرمستقیم به مردم گوشزد می کردند و به این شکل به مردم درس زندگی می دادند.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه