جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

یك كارشناس مذهبی: انفاق جهادی حضرت خدیجه (س) را سرلوحه قرار دهیم

حجت الاسلام پویا مفرد گفت: همه ما باید از حضرت خدیجه (س) درس بگیریم و خودمان را به رفتار و انفاق جهادی و مواسات با محرومان ملزم کنیم.

1399/02/15
|
08:45
|

ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" رادیو گفت و گو ویژه وفات حضرت خدیجه (س) و با موضوعات گناه از موانع استجابت دعا و شرح و تفسیر دعای "ابوحمزه ثمالی" با حضور حجت الاسلام دکتر محمد پویا مفرد، حجت الاسلام حسین میرعماد و استاد غلامرضا کریملو از کارشناسان مذهبی روانه آنتن شد.

حجت الاسلام پویا مفرد ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن سالروز وفات حضرت خدیجه (سلام الله علیها) گفت: امیدواریم که با دعای حضرت این بلای کرونایی هرچه زودتر از جامعه انسانی و شیعیان برطرف شود.

وی حضرت خدیجه (س) را از جمله انسانهای الگو و اسوه در تاریخ معرفی کرد و گفت: ایشان در اوج گرفتاری و غربت بی نظیر اسلام که جز خودشان، حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت علی (علیه السلام) کسی دیگری مسلمان نشده بود همچون یک مرد و به صورت جهادی وارد میدان حمایت و دفاع و روحیه دادن به همسر شدند و از اسلام دفاع کردند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: گاهی ما تا آخر پای قضیه هستیم اما تا زمانی که هزینه ای برای ما نداشته باشد اما حضرت خدیجه (س) تمام دار و ندارش را برای اسلام داد.

وی خاطرنشان کرد: رسول اکرم (ص) فرموده اند: "حضرت خدیجه (س) زمانی مرا یاری داد که هیچ کسی به من کمک نمی کرد." این رفتار حضرت خدیجه (س) برای ما یک درس است که برای رسیدن به درجات بالای انسانی باید هزینه کنیم و از جان و مال و دارایی و امکانات مان بگذریم.

حجت الاسلام پویا مفرد گفت: همه باید از حضرت خدیجه (س) درس بگیریم و خودمان را به رفتار و انفاق جهادی و مواسات با محرومان ملزم کنیم.

در ادامه این ویژه برنامه رادیویی، حجت الاسلام میرعماد بیان داشت: در روایات داریم که دعای شخص گناهکار مستجاب نمی شود، یعنی شخص بین خود و خدا سقفی از حجاب درست کرده و دعایش محبوس به گناه شده است.

این کارشناس مذهبی گفت: انسان در هر حالی باید دعا کند و صدالبته باید شرایط اجابت دعای خودش را هم فراهم کند و یکی از شروط پاسخ دادن خدا به دعاهای ما این است که ما هم خواسته های خدا را انجام دهیم.

حجت الاسلام میرعماد در ادامه به داستانی از پیرمرد روشن ضمیری که دعایش مستجاب شد اشاره و بیان کرد که با هم می خوانیم:
"روزی پیرمرد روشن ضمیری از کوچه ای عبور می کرد که در همین هنگام بچه ای از پشت بام در حال افتادن به زمین بود، پیرمرد دستهایش را بلند و دعا کرد و بچه هم به آرامی روی زمین قرار گرفت.
پدر و مادر این بچه و مردم که نگران بودند با دیدن این صحنه به پای پیرمرد افتادند و شروع به تشکر و التماس دعا کردند. در بین جمعیت شخصی از پیرمرد پرسید چه کردی که خدا اینچنین به تو مقام داده است؟ پیرمرد در جواب گفت کار خاصی نکردم فقط یک عمر هر چه خدا گفته بودم گفتم چشم حالا هم یکبار من گفتم خدا، خدا هم جوابم را داد.

وی همچنین به داستان دیگری به نقل از علامه مجلسی اشاره و بیان داشت: "مردی در بنی اسرائیل 33 سال دعا کرد تا خدا به فرزندی عنایت کند اما دعایش مستجاب نمی شد تا اینکه به خدا گفت خدایا ! صدایم به تو نمی رسد یا اینکه دعایم را مستجاب نمی کنی؟ در عالم رویا به او گفتند تو خدا را می خوانی اما با زبانی فحاش و دلی پر گناه. اگر می خواهی دعایت مستجاب شود فحاشی را کنار بگذار و دلت را از گناه خالص کن. این فرد هم چنین کرد و خدا هم به او پسری عنایت فرمود.

حجت الاسلام میرعماد گفت: ما زمانی در نزد امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) و خداوند عزیز می شویم و دعایمان خریدار پیدا می کند که از گناه دور شویم.

در پایان این ویژه برنامه استاد کریملو در شرحی اجمالی بر دعای "ابوحمزه ثمالی" گفت: امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از این دعا می فرمایند: "خدایا من همان ناتوانی هستم که تو او را نیرومند ساختی."

وی در تبیین این فراز ربانی به آیات 13 و 14 سوره مبارکه "مومنون" اشاره و اظهار کرد: خداوند در این آیات شکل گرفتن انسان را به تصویر کشیده و خطاب به انسان می فرماید: "تو نطفه ای بودی و لخته خونی شدی، بعد از آن به یک پاره گوشت و در نهایت هم گوشتها استخوانهایت را پوشاند و باز هم در این وضعیت ضعیف و ناتوان بودی تا اینکه بنیانت را با دمیدن در روحت قوی کردیم."

کارشناس مذهبی گفت: همین که انسان در زمان تولد قادر به خوردن غذا نیست نهایت عجر انسان را نشان می دهد بنابراین در زمانی هم که به قدرت و قوتی رسیدیم نباید مادر و پدرمان را که با دل و جان از ما نگهداری می کردند و مهمتر از همه خداوند را فراموش کنیم و همیشه باید خود را در برابر او ضعیف بدانیم

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه