جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

شرحی بر دعای " ابوحمزه ثمالی " ؛ آغوش خدا، بهترین پناهگاه مضطربان و درماندگان

اگر قرار است که کسی در زمان اضطراب و و نگرانی پناهنده شود فقط باید به آغوش خداوند و ائمه اطهار (ع) پناه ببرد.

1399/02/26
|
10:19
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مهدی امین فروغی تاریخ پژوه و استاد ادبیات در برنامه "جرعه ای از ماه"، در مورد شیوه‌های مناجات‌خوانی در شب‌های قدر تهران قدیم گفت: شبستان مساجد و امامزاده ها در ساعات خلوت روز و شب محل مناسبی برای مناجات خوانی مناجات خوان‌ها در قدیم بودند.

در قدیم الایام، برخی مردان در ساعات خلوت روز یا شب به تنهایی در زاویه شبستان مسجد یا رواق امامزاده به عبادت مشغول می شدند و گاه با زمزمه های خود، فضای ساکت و خلوت را با عطر مناجات عطرآگین می کردند.

این استاد ادبیات بیان کرد: تماشای این مردان با حقیقت و شنیدن صدای لرزان آنها هنگام دعا و مناجات هر شنونده ای را تحت تاثیر قرار می داد و دل آدمی را از تعلقات دنیایی جدا می‌کرد.

امین فروغی گفت: یکی از مناجات‌هایی که در خلوت شبستان ها از پشت ستون ها به گوش می رسید "مناجات منظومه علی (علیه السلام)" بود که حضرت در این قالب به مناجات با خدا پرداخته اند.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، حجت الاسلام صدر کارشناس مذهبی با اشاره به فرازی از دعای "افتتاح" گفت: یکی از ویژگی های دوران ظهور امام زمان (ع) و تشکیل دولت کریمه حضرت، اجرای دین اسلام و سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) روی زمین توسط امام مهدی (عج) است.

سنت پیامبر اکرم (ص) همان سنت مهر و محبت، صلح و صداقت، صفا و صمیمت و برادری است چراکه پیامبر (ص) با همه تنش ها و ناراحتی ها مبارزه کردند و همواره به دنبال گسترش نیکی‌ها بودند.

ما هم در این زمان برای رفع همه ناراحتی های خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی و جنگ ها باید برای تعجیل در ظهور فرزند پیامبر (ص) دعا کنیم تا حق را طوری در زمین منتشر کند که کسی بی خبر از حق و حقیقت نباشد.

همچنین در ویژه برنامه "جرعه ای از ماه"رادیو گفت و گو، استاد کریملو کارشناس مذهبی با اشاره به فرازی از دعای "ابوحمزه ثمالی" گفت: امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از این دعای ربانی بیان می کنند که "خدایا من همان رانده شده ای هستم که تو پناهش دادی."

وی در شرح اجمالی این فراز ربانی بیان کرد: هر فرد رانده شده نیازمند پناهگاه است تا آرامش از دست رفته خود را به دست بیاورد که امام سجاد (ع) در این فراز بهترین پناهگاه را محضر ربوبیت معرفی کرده است.

این کارشناس مذهبی گفت: متاسفانه بیشتر انسان‌ها در طول تاریخ در مسیرهایی غیر از این مسیر حرکت کردند و به سوی غیرخدا رفته اند مانند پسر نوح که داستان پناهنده شدن او به کوه و هلاک شدنش در آیه 43 سوره "هود" بیان شده است.

کریملو اظهار کرد: اگر قرار است که کسی در زمان اضطراب و و نگرانی پناهنده شود فقط باید به آغوش خداوند و ائمه اطهار (علیهم السلام) پناه ببرد.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه