جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

حجت الاسلام میرعماد: مسئولان مجوز برپایی مراسم در حرم ها را صادر کنند

یک کارشناس مذهبی از مسئولان درخواست کرد که اجازه برپایی برنامه های دسته جمعی را در حرم های مطهر ائمه اطهار (ع) و محافل دعا طبق ضوابط بهداشتی صادر کنند.

1399/02/26
|
14:56
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حجت الاسلام دکتر محمد پویا مفرد کارشناس مذهبی در ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" درباره شب قدر و دعای دسته جمعی گفت: گرچه امسال به خاطر شیوع کرونا از شرکت در تجمعات و مراسم شب قدر محرومیم اما در این شبهای قدر یک تجمع قلبی بین مومنان دنیا شکل گرفته است.

وی متذکر شد: البته تماشای مراسم شب قدر و همراهی با ناله ها و اشک های عزاداران از شبکه های تلویزیونی و فضای مجازی هم همان تأثیر دعای دسته جمعی را دارد و علاوه بر آثار فرهنگی مانند نزدیک شدن قلبها به یکدیگر باعث مستجاب شدن دعا هم خواهد شد.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: ما علاوه بر شرکت مجازی در مراسم شب قدر، به صورت خانوادگی هم می توانیم در منزل به صورت دسته جمعی دعا کنیم، این کار تاثیر بسزایی در روحیه فرزندان خواهد گذاشت و روحیه تضرع و قدردانی را در آنها تقویت می کند.

همچنین در ادامه، دیگر کارشناس مذهبی این برنامه حجت الاسلام حسین میرعماد اثر دعای دسته جمعی را به مراتب بیشتر از دعای فردی دانست و گفت: به تجربه ثابت شده که هر وقت عده ای برای حاجات خود دسته جمعی دعا کردند آن دعا مستجاب شده است.

وی با اشاره به داستانی از استجابت دعای دسته جمعی در زمان پیامبر (ص) گفت: در یک مقطعی، مدینه دچار خشکسالی شد. هرچه مردم به صورت فردی نماز و دعا خواندند اثر نکرد تا اینکه پیامبر اکرم (ص) فرمودند مردم سه روز روزه بگیرند و صدقه دهند. روز سوم پیامبر با مردم به بیابانها رفتند و زیر آسمان نماز باران خواندند اما هنوز نماز پیامبر و مردم تمام نشده بود که باران رحمت الهی شروع به بارش کرد.

نکته جالب اینکه پیامبر می توانست به صورت فردی دعا کند و باران هم ببارد اما دلیل تأکید ایشان بر دعای دسته جمعی این بود که اینگونه دعا کردن بیشتر اوج می گیرد و خدا زودتر آن را مستجاب می کند.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: شب قدر فرصت ارزشمندی است که باید قدرش را بدانیم لذا از مسئولان درخواست می کنیم اجازه برپایی برنامه های دسته جمعی را در حرم های مطهر ائمه اطهار (ع) و محافل دعا طبق ضوابط بهداشتی صادر کنند اما اگر نشد هم در خانه هایمان به صورت خانوادگی دعا کنیم.

"حدیث شریف کساء" به همین موضوع یعنی اهمیت دعای دسته جمعی در خانواده اشاره دارد که دعا مستجاب می شود، ما هم از امیرالمومنین و اهل بیت (علیهم السلام) درس بگیریم و با دعا و یاد آنها گرفتاری هایمان را حل کنیم.

حجت الاسلام میرعماد گفت: گرچه ما در زمان غربت و مظلومیت حضرت علی (علیه السلام) نبودیم اما امروز باید دستهایمان را به یقین اجابت به سوی آسمان بلند کرده و برای تعجیل در ظهور امام زمان (علیه السلام) دعا کنیم.

در پایان، مهدی امین فروغی تاریخ پژوه و استاد ادبیات در مورد شیوه های مناجات خوانی در شبهای قدر تهران قدیم گفت: مناجات خوانی در شبهای قدر از جمله آیین هایی است که در تهران قدیم برگزار می شده و هم اکنون هم در شبهای نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان به شکل گسترده برگزار می شود.

برخلاف امروز که به واسطه وجود رسانه های صوتی و تصویری بسیاری از مردم در شب های احیا پای گیرنده های خود در خانه می نشینند و شب های قدر را به این شکل بیدار می مانند در گذشته اما همه مردم در شبهای قدر خود را برای شرکت در آیین احیا آماده می کردند و حضور در مساجد، حسینه ها و امامزاده ها را از واجبات می دانستند.

این تاریخ پژوه کشورمان اظهار کرد: در شبهای قدر انبوهی از مرد و زن و پیر و جوان در اماکن مذهبی حاضر می شدند و پای وعظ واعظان و مناجات خوانی مناجات خوانها می نشستند و شب قدر را با اعمالی مانند قرائت قرآن، خواندن ادعیه و قرآن به سر گرفتن و مناجات هایی مانند "جوشن کبیر" به صبح می رساندند.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه