جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

یك كارشناس مذهبی: بزرگترین گناه غفلت از ولیّ خداست

حجت الاسلام میرعماد با بیان اینکه امام زمان به خاطر گناهان ما در غیبت به سر می برند افزود: بزرگ ترین گناه غفلت از ولی خداست.

1399/02/28
|
09:53
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حجت الاسلام دکتر محمد پویا مفرد و حجت الاسلام حسین میرعماد دو تن از کارشناسان مذهبی با حضور در ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" درباره فضیلت شب قدر و امام زمان (ع) گفتگو کردند.
حجت الاسلام پویا مفرد اظهار کرد: بر اساس روایات معتبر، شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان به احتمال قوی شب قدر است و اگر شب نوزدهم و بیست و یکم را هم از دست دادیم باید شب و روز بیست و سوم این ماه را قدر بدانیم و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم.
این کارشناس مذهبی دعا برای امام زمان (عج الله فرجه الشریف)، استغفار، زیارت امام حسین (ع)، تضرع و توسل به خداوند را از جمله اعمال مستحب در شب قدر برشمرد و گفت: بقا و وجود ما به استناد دعای "عدیله" وابسته به وجود حضرت است لذا باید برای تعجیل در ظهور ایشان دعا کنیم که دعا برای فرج در حقیقت دعا برای خودمان است.

در ادامه، حجت الاسلام میرعماد گفت: مهم ترین دعای بشریت در عصر حاضر دعا برای تعجیل ظهور امام زمان (ع) است و نباید این دعا را هم ردیف با دیگر دعاهای موجود بدانیم.
وی با بیان اینکه تعجیل در ظهور حضرت مهدی (ع) را در صدر حاجاتمان طلب کنیم افزود: فرج عالم و آدم در این دعا نهفته است چراکه همه مشکلات و گرفتاری بشر با ظهور حضرت حل خواهد شد و حتی حیوانات هم بعد از ظهور امام زمان (ع)، از عدالت بهره مند می شوند.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه در روز قیامت از ما درباره امام زمان سوال خواهد شد، گفت : اگر برای تعجیل در فرج امام زمان (ع) دعا نکنیم قطعاً مواخذه می شویم لذا به تأکید خود امام زمان باید برای فرج، زیاد دعا کنیم.
*بزرگ ترین گناه، غفلت از امام زمان (ع) است.
حجت الاسلام میرعماد با بیان اینکه امام زمان به خاطر گناهان ما در غیبت به سر می برند افزود: بزرگ ترین گناه غفلت از ولی خداست، در بیچارگی ما همین بس که برای همه مسائل دعا کنیم به جز تعجیل در فرج حضرت و رضایت همه را به دست بیاوریم به جز خدا و امام زمان.
این کارشناس مذهبی با اشاره به داستان تشرف فردی به محضر امام زمان (ع) در جمکران و گلایه حضرت از دعا نکردن شیعیان برای تعجیل در فرج بیان کرد: فردی نقل می کند در جمکران به خدمت امام زمان (ع) رسیده و ظرف آبی را به دست حضرت داد اما امام زمان فرمودند "شیعیان حتی به اندازه آب خوردن هم ما را نمی خواهند و اگر ما را بخواهند دعا می کنند و فرج ما می رسد."

*شرحی بر دعای "ابوحمزه ثمالی"

همچنین در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو، استاد غلامرضا کریملو کارشناس مذهبی با اشاره به فرازی از دعای " ابوحمزه ثمالی " گفت: امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از این دعا بیان می کنند "خدایا من همان کسی هستم که بر مولایش گستاخی کرده است."
کریملو در شرح این فراز زیبا اظهار کرد: از نظر امام سجاد (ع) بزرگ ترین مصیبت برای انسان، گستاخی نسبت به پروردگار جهانیان است. رابطه انسان و خدا یک رابطه عبد و مولاست و از الزامات این رابطه هم تبعیت از فرمان خدا و توقع نداشتن از حضرت حق است از این روست که تبعیت نکردن و توقع بیجا داشتن از پروردگار به منزله گستاخی به خدا محسوب می شود.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه ما انسانها در مسیر تبعیت از خدا باید تسلیم محض باشیم گفت: مهم ترین موضوع در شب قدر این است که ما قدر و منزلت خود و خدایمان را بشناسیم و اگر قرآن به سر می گیریم در طول عمرمان هم به قرآن عمل کنیم و با گناهانمان آن را زیر پا نگذاریم.

*شرح اجمالی بر دعای "افتتاح"
حجت الاسلام حسین صدر کارشناس مذهبی به فرازی از دعای ربانی "افتتاح" اشاره و اظهار کرد: امام عصر (عج الله فرجه الشریف) در فرازی از این دعای زیبا و اصلاح کننده بشر بیان می کنند که "خدایا آنچه که از دینت یاد گرفتیم تو لطف کردی به ما آموختی و از تو می خواهیم که ما را در شناخت و عمل به این آموزه ها کمک کنی."
کارشناس مذهبی در شرح این فراز گفت: ما برخی از احکام و امور دینی و اعتقادی دین اسلام را می شناسیم و به آن ها عمل می کنیم اما برخی دیگر را هم نمی دانیم و حتما باید یادگیری و عمل به این دسته از احکام و امور دینی را از خدا طلب کنیم.
این فراز از دعای افتتاح از جمله دعاهایی است که باید ما را متحول کند و موجب تصمیمات جدید برای زندگی هایمان در آینده شود.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه