جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

یك كارشناس مذهبی: انتظار و دعا مکمل یکدیگرند

حجت الاسلام پویا مفرد بیان کرد: دعا برای ظهور امام زمان (عج) جزئی از اعمال انتظار محسوب می شود.

1399/03/01
|
09:34
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد پویامفرد و حجت الاسلام حسین میرعماد با ویژه برنامه "جرعه‌ای ازماه" درباره دعا و انتظار گفتگو کردند.

حجت الاسلام پویامفرد درباره ارتباط دعا و انتظار گفت: انتظار مجموعه‌ای از اعمال و رفتار و نوعی سبگ‌زندگی است کما اینکه طبق روایات متعدد بهترین عبادت، انتظار فرج است.

وی با بیان اینکه دعا کردن برای تعجیل در ظهور امام زمان (عج) بخشی از سیره و سبک زندگی محسوب می‌شود افزود: دعا و انتظار نه تنها تضادی با هم ندارند بلکه مکمل یکدیگر هم محسوب می‌شوند.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: دعا برای ظهور جزئی از اعمال فرد منتظر واقعی است و نیاز حقیقی اوست و البته دعاکننده واقعی هم حتما برای تعجیل در فرج حضرت دعا می‌کند.

حجت الاسلام پویامفرد گفت: زیارت " آل یاسین" و دعای "عهد" و صلوات‌هایی که بر حضرت وجود دارد انسان را به سمت یک سبک زندگی پسندیده و منتظر واقعی بودن هدایت و رهنمون می‌کنند.

در ادامه، حجت الاسلام میرعماد گفت: دعا و انتظار مکمل هم هستند یعنی انتظار بدون دعا و دعای بدون عمل انتظار ارزشی ندارند.

وی اظهار کرد: عده‌ای معتقدند که فقط باید دعا کنیم و هیچ کاری انجام ندهیم و برای معالجه بیماری هم لازم نیست به پزشک مراجعه کنیم و دعا کافیست اما اسلام این رویکرد را رد کرده زیرا خداوند برای هر موضوعی علت و دلیلی قرار داده و برای رسیدن به سعادت باید دعا و تلاش کرد.

پیامبر اکرم (ص) اهل کار و تلاش بودند و در زمان بیماری به پزشک مراجعه می‌کردند و در عین حال اهل دعا هم بودند.

این کارشناس مذهبی افزود: دعا کردن و از خدا و امام زمان (عج) خواستن جانشین انتظار و عمل نیست بلکه در کنار انتظار و عمل باید دعا هم کرد.

وی یادآورشد: سکولارها معتقدند که دعا کردن هیچ فایده‌ای ندارد و همه کارها در تلاش و عمل انسان خلاصه می‌شود و در واقع دعا کردن و از خدا خواستن در این طایفه گمراه جایگاهی ندارد.

حجت الاسلام میرعماد گفت: ما برای موفق شدن و دستیابی به سعادت نیازمند دعا و عمل و توفیق خدا هستیم و به فرموده امیر مومنان (ع) "دعاکننده بدون عمل مانند تیراندازی است که کمانش زه ندارد. "

کارشناس مذهبی دعا و تلاش برای فرج را از الزامات ظهور برشمرد و گفت: منتظران باید قلوب جوانان را به نور امام زمان منور کنند و کار و تلاش و خدمت کنند و جامعه را به سمت جامعه مهدوی سوق دهند.

حجت الاسلام میرعماد بیان کرد: پدر و مادرهایی که برای ظهور دعا می‌کنند از خود بپرسند که رضایت امام زمان (عج) را در زندگی دارند و به لقمه حلال و تربیت و حیای فرزندان خود اهمیت می‌دهند.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه