جمعیت، حال، آینده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

جمعيت، حال، آينده

استاد دانشگاه مطرح كرد؛ روند افزایش موالید در پنج سال اخیر نه تنها اصلاح نشده بلکه بدتر شده است

یک استاد دانشگاه گفت: متاسفانه سیاست‌های کلی جمعیت که بسیار هم دقیق، کارشناسی و درست مطرح شده به تنهایی قابلیت اجرایی ندارد.

1399/02/30
|
10:02

برنامه «جمعیت، حال، آینده» رادیو گفت و گو با موضوع راهکارهای افزایش فرزند آوری در ایران و با دکتر خلیل علی محمدزاده پزشک و استاد دانشگاه گفتگو کرد.
خلیل علی محمدزاده با بیان اینکه تنظیم خانواده و مهار جمعیت دو مقوله متفاوتی هستند، توضیح داد: تنظیم خانواده یعنی فاصله گذاری بین موالید که در گذشته گفته می‌شد بین فرزندان 3 سال فاصله باشد ولی مهار جمعیت یعنی از همه ابزارها استفاده کردن و به سمت کاهش جمعیت رفتن که فقط یک برنامه بهداشتی نیست بلکه یک برنامه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هم می‌باشد.
این استاد دانشگاه با اظهار به اینکه تا سال 1375 تنظیم خانواده در کشور دنبال می‌شد اما بعد از آن پا در مسیر اهداف مهار جمعیت گذاشتیم، یادآور شد: آن زمان مجوز مجلس برای تنظیم خانواده بود که باید منجر به تعادل جمعیتی می‌شد یعنی نرخ باروری که سال 1365، 6.7 فرزند بود باید به 4 می‌رسید و متوقف می‌شد و میزان رشد جمعیتمان که 3.9 درصد بود باید به 2.3 می‌رسید و متوقف می‌شد.

*سال 1430 یک چهارم مردم ایران سالمند خواهند شد

وی با بیان اینکه کاهش رشد جمعیت در سال 1398 به زیر یک درصد رسیده و کاهش نرخ باروری کل به 1.84 فرزند رسیده ما را درآستانه سالمندی زودرس قرار داده است، اظهار کرد: پیش بینی‌ها حاکی از این است که ما در سال 1420 به حدود 20 درصد سالمندی و در سال 1430 که پنجره جمعیتی هم بسته خواهد شد، سالمندی حدود 26 درصد خواهد رسید یعنی یک چهارم مردم کشورمان سالمند خواهند شد.
علی محمدزاده به راهکارهای کاهش میزان سالمندی اشاره و عنوان کرد: برای اینکه میزان سالمندی را کاهش دهیم باید جمعیت زیر 15 سال و میزان موالید افزایش پیدا کند. متاسفانه ما در 4، 5 سال اخیر از آن مقداری که کاهش موالید داشتیم داریم پایین تر می‌آییم.
وی ضمن بیان اینکه روند ما برای افزایش موالید در پنج سال اخیر نه تنها اصلاح نشده بلکه بدتر می‌شود، گفت: دلیل این امر این است که سیاست‌های کلی جمعیت که بسیار هم دقیق، کارشناسی و درست مطرح شده به تنهایی قابلیت اجرایی ندارد. سیاست‌های کلی باید در مراکز اصلی خودش به استراتژی‌ها تبدیل شود و برنامه استراتژیک در مدیریت میانی باید به سیاست‌ها و تاکتیک‌ها تبدل شود. بعد اهداف سالیانه برای آنها مشخص شود. سپس این برنامه‌های سالیانه را اجرایی کنیم.

*طرح «جامع جمعیت و تعالی خانواده» ابتر مانده است

این استاد دانشگاه با انتقاد از اینکه مجلس نهم و دهم با دولت یازدهم و دوازدهم طرح «جامع جمعیت و تعالی خانواده» انجام ندادند، اظهار کرد: این طرح بین کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه مجلس رد و بدل شد و نهایتا مجلس به پایان رسید و آن طرح هم همچنان ماند.
علی محمدزاده اشکال اساسی در این حوزه را رویکردها و دیدگاه‌هایی دانست که بعضا مدیران کلان و میانی ما دارند و افزود: می‌توان گفت این مدیران نگرانی مقام معظم رهبری و دغدغه‌های کارشناسان جمعیتی را خوب درک نکردند. بنابراین اگر در رسانه‌ها این بحث را دنبال کنید می‌بینید که بیشتر افراد جهادی و اساتید دلسوز دانشگاه در این حوزه وارد بحث و گفتگو و طرح موضوع می‌شوند اما آن‌ها اصلا حاضر نیستند چند جمله هم در تائید سیاست‌های کلی جمعیتی حرف بزنند.
وی ضمن بیان اینکه اگر رویکرد درست باشد و این دغدغه ایجاد شود، مسئولین اجرایی و تصمیم گیران به فکر چاره اندیشی هستند، متذکر شد: مسئله سقوط جمعیتی مسئله کمی نیست که ما دست روی دست بگذاریم و بگوییم حالا چه می‌شود. اگر مسئله سقوط جمعتی رخ دهد دیگر نمی‌توان کاری انجام داد و کشورهایی که دچار این مسئله شدند آیینه عبرت ما هستند.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه ما در بحث فرزند آوری و فرزند پروری دنبال سرمایه گذاری هستیم، تصریح کرد: این نگاه که این کار خرج دارد بنابراین آن را از اولویت خارج کنیم، کار درستی نیست و آسیبش را در دهه‌های آینده خواهیم دید و درستش این است وقتی که دولت می‌بیند سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبری ابلاغ می‌شود و این همه رویش تاکید می‌شود باید لایحه دهد نه اینکه منتظر مجلس شود. مجلس هم هوشمندانه و شجاعانه باید طرح دهد.

دسترسی سریع
جمعیت، حال، آینده