جمعیت، حال، آینده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

جمعيت، حال، آينده

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره): ایران در 30 سال آینده جزو چهار کشور پیر جهان خواهد بود

محمدجواد توکلی بیان کرد: نرخ سالمندی در ایران در حال حاضر حدود 11 درصد است و در 21 سال آینده به 20 درصد و در 30 سال آینده به 30 درصد می‌رسیم.

1399/03/01
|
08:35

برنامه «جمعیت، حال و آینده» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی رابطه تحولات جمعیت با شاخصه اقتصادی خرد و کلان با دکتر محمد جواد توکلی عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد جواد توکلی با بیان اینکه در سال‌های گذشته یک نوع جمعیت هراسی در جامعه کشور ایجاد شده است، گفت: این تلقی ایجاد شده اگر جمعیت زیاد شود به ضرر اقتصاد است و این مسئله باعث شد در دهه‌های گذشته سیاست‌های کنترل جمعیت را اجرا کنیم.

وی درباره این ادعا که جمعیت زیاد باعث گسترش فقر می‌شود، به آیات قرآن اشاره و بیان کرد: در آیه 151 سوره انعام و آیه 31 سوره اسرا خداوند به موضوع جمعیت اشاره دارد. در این آیات خداوند می‌فرماید فرزندان شما را با رزق‌شان به شما عطا می‌کنیم.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ع) به شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» اشاره و اظهار کرد: این شعار با این تلقی که با فرزند کمتر زندگی خانواده‌ها و جامعه از نظر اقتصادی بهتر خواهد شد، مطرح شد. این شعار یک تحول منفی در راستای فرهنگ‌سازی در جامعه ایرانی ایجاد کرد.

وی از سیر نزولی زاد و ولد در ایران گفت و بیان کرد: سال 1365 نرخ باروری 4.6 بود و بنا بود سال 90 در 25 سال به نرخ 4 برسیم اما با فرهنگ سازی منفی که صورت گرفت، شش سال بعد این هدف دست یافتیم. در سال 1372 قانون تنظیم خانواده تصویب شد و سال 90 به نرخ باروری 1.6 رسیدیم درحالی‌که جمعیت شناسان نرخ جایگزین جمعیت را 2.1 می‌دانند.

توکلی، کاهش نرخ باروری را باعث بروز مشکلات در اقتصاد دانست و عنوان کرد: کاهش جمعیت در اقتصاد کلان اثرات منفی می‌گذارد. با توجه به اینکه جمعیت کشور در حال پیر شدن است، با مشکلات اقتصاد کلان از جمله افزایش هزینه‌های درمانی مواجه هستیم زیرا در حدود 40 سال آینده نرخ سالمندی به شدت افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: نرخ سالمندی در ایران در حال حاضر حدود 11 درصد است و در 21 سال آینده به 20 درصد و در 30 سال آینده به 30 درصد می‌رسیم و این بدان معنا است که ایران در 30 سال آینده جزو چهار کشور پیر جهان خواهد بود. این مسئله در اقتصاد کلان به شدت آسیب زننده است زیرا هزینه‌های بهداشت و درمان به شدت افزایش پیدا می‌کند.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی با تأکید بر اینکه در صورت ادامه روند زاد و ولد فعلی باید هزینه‌های زیادی در بخش بهداشت و درمان انجام دهیم، گفت: در سال 1425 با روند فعلی و پیر شدن جمعیت، نیاز به سه برابر تخت بیمارستانی، پنج برابر فیزیوتراپی، چهار برابر آزمایشگاه و تعداد زیادی متخصص طب سالمندی داریم و هزینه‌ها به جز کمبودهای اعتبار صندوق‌های تأمین اجتماعی است.

دسترسی سریع
جمعیت، حال، آینده