از بالفور تا معامله قرن شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از بالفور تا معامله قرن

تحلیلگر ارشد مسائل فلسطین: آمریکا هم‌پیمان استراتژیک اسرائیل است

تحلیلگر ارشد مسائل فلسطین گفت: آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها یک پیمان‌های داخلی و درونی بین خودشان دارند که اصل این پیمان این است که آنها هم‌پیمان استراتژیک برای هم هستند.

1396/04/01
|
11:50
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" رادیوگفت‌وگو با موضوع (مثلث شوم تل آویو، ریاض و واشنگتن و راهبرد ستیزه‌جویی آشکار علیه مقاومت و زنده نگه داشتن روز قدس) در ادامه با حضور دکترسیدمحمدجعفررضوی،تحلیلگر ارشدمسائل فلسطین روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکترسیدمحمدجعفر رضوی گفت: مساله حمایت آمریکا از اسرائیل هیچ موقع تغییر پیدا نخواهد کرد؛ یعنی در دولت‌های مختلف همیشه یک روال مشخص و منظم را داشته است. اگر بخواهیم شاهدی برای این ادعا بیاوریم، نتایج آن در کمک‌هایی دیده می‌شود که دولت‌های آمریکا به اسرائیل کردند و تلاش‌هایی که برای بالا نگه داشتن این رژیم انجام شده است.

وی افزود: اما اگر زاویه ای که ما در دولت اوباما با نتن‌یاهو مشاهده کردیم به معنی این نیست که دولت آمریکا عقب‌نشینی داشته و یا با نتنیاهو زاویه پیدا کرده است، اختلافات موجود به زیاده‌خواهی صهیونیست‌ها برمی‌گردد، یعنی آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها یک پیمان‌های داخلی و درونی بین خودشان دارند که اصل این پیمان این است که آنها هم پیمان استراتژیک برای هم هستند.

این تحلیلگر ارشد مسائل فلسطین ادامه داد: به دلیل همین هم‌پیمانی استراتژیک همواره آمریکایی‌ها از اسرائیل حمایت کردند، اما در دوره اوباما، نتنیاهو به نوعی شروع به نقض این پیمان‌ها کرد و از پیمان نهانی که با هم داشتند، فراتر رفت. اتفاقی که روی داد از این قرار بود که آمریکایی‌ها با صهیونیست‌ها درباره مذکرات سازش توافقی داشتند، آن هم این بود که طرح دو دولتی راس کار و اولویت دو کشور(اسرائیل و آمریکا) قرار بگیرد.

رضوی عنوان کرد: اما نتنیاهو در دوره اوباما آمد و یک قدم فراتر گذاشت و گفت تک دولتی که دولت قوم یهود را باید به رسمیت بشناسند؛ یعنی طرح دو دولتی را کنار گذاشت. اینجا اوباما یک موضع از پیش‌تعیین شده برای خودش از اول دولت اتخاذ کرده و تلاش کرده بود که دوره نخست اول ریاست‌جمهوریش این موضوع را پیش ببرد. اما با زیاده‌خواهی نتنیاهو اوباما مجبور بود از موضع خودش عقب‌نشینی کند، در حالی که اوباما نمی‌خواست به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این اتفاق بیفتد.

دسترسی سریع
از بالفور تا معامله قرن