آمریکای زیبا ویژه هفته حقوق بشر آمریكایی از ساعت 15:30 به مدت 25 دقیقه

رادیو گفت و گو

آمريكاي زيبا

تكرار بزرگترین فاجعه تاریخ آمریكا؛ سرکوب اعتراضات؛ یادآور جنگ ویتنام

کارشناس مسائل شرق آسیا گفت: حمله به ویتنام از همان آغاز مشروع تلقی نشد و هیچ سازگاری در افکار عمومی این کشور ایجاد نکرد.

1399/04/08
|
09:20

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی سایت رادیو گفت و گو، دکتر محسن طلایی کارشناس مسائل شرق آسیا در مصاحبه تلفنی با ویژه برنامه "آمریکای زیبا" در رابطه با جنگ آمریکا و ویتنام گفت: پیش تخمینی ایالات متحده آمریکا درباره قدرت و تاب آوری خود منجر به اشتباهات عدیده ای در جنگ با ویتنام شد.

او می گوید: آمریکا در آن زمان فکر نمی کرد که رهبری ویتنام جامع باشد و با تکرار و طول زمان باقی بماند و بنابراین ارزیابی ها در داخل از نظر ژئوپلیتیک و موقعیت اجتماعی و رهبری یک اشتباه محاسباتی را ایجاد کرد و در عین حال به مجرد اینکه این فرآیند آغاز شد با دو حادثه تبلیغات جهانی مخالف روبرو بود.

کارشناس مسائل شرق آسیا ادامه داد: این مخالفتها از همان آغاز ِجریان و نهضت ملت ایالات متحده آمریکا بر حرکات و تصمیمات مستقیم و غیرمستقیم، تجهیز نیرو و عدم همراهی افکار عمومی و کسانی که درگیر جنگ بودند سایه انداخت و در نتیجه حمله به ویتنام از همان آغاز مشروع تلقی نشد و هیچ سازگاری در افکار عمومی این کشور هم ایجاد نکرد.

طلایی معتقد است حمله به ویتنام یکی از مصیبت بارترین جنگ های منطقه ای دو جانبه در افکار عمومی جهان تلقی می شود و البته تصاویر موجود هم مویّد دیدگاه مردم ویتنام یعنی اقدام جنایتکارانه و با کشتار فراوان توسط آمریکاست.

کارشناس شرق آسیا مطرح کرد: گرچه ورود به هر جنگی سلسله اهدافی را تعقیب می کند اما جنگ ویتنام با اجماع ملی و هماهنگی و توجیه جهانی همراه نبود.

این جنگ در شرایطی آغاز شد که هیچ کدام از این فضاها یعنی اجماع ملی و توجیه جهانی در مقابل کسانی که درگیرجنگ شدند فراهم نبود. به بیانی ساده تر این درگیری بزرگ و خونین نه در داخل آمریکا حمایت می شد و نه در تحولات بین المللی قابل توجیه بود اما نهایتاً منافع حاکمان، کشورها را درگیر جنگی کرد که به هزینه های سرسام آور در منطقه آسیا ختم شد و در ادامه هم به دلیل مقاومت ملی ویتنامی ها مسیر تحقق اهداف آمریکا آنگونه که باید طی نشد و ایالات متحده مجبور به تمکین در انظار عمومی و پذیرفتن شکست در این جنگ شد.

دسترسی سریع
آمریکای زیبا