آمریکای زیبا ویژه هفته حقوق بشر آمریكایی از ساعت 15:30 به مدت 25 دقیقه

رادیو گفت و گو

آمريكاي زيبا

تلاش آمریکا برای سانسور اعتراضات مردمی

کارشناس مسائل بین الملل به تظاهرات اخیر ژاپن دراطراف پایگاه های نظامی این کشور اشاره و بیان کرد: مردم نسبت به اعمال زشت سربازان آمریکایی نسبت به زنان و دختران ژاپنی اعتراض داشتند.

1399/04/08
|
15:00

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی سایت رادیو گفت و گو، قاسم تبریزی کارشناس تاریخ معاصر در مصاحبه تلفنی با ویژه برنامه "آمریکای زیبا" در رابطه با کاپیتولاسیون گفت: اسد الله عَلَم که بلافاصله بعد از سقوط دولت علی امینی بر سر کار آمد در اولین اقدام لایحه انجمن های ایالاتی را آورد.

وی با اشاره به مخالفت جدی مرجعیت و روحانیت با لایحه مذکور گفت: درگیری مرجعیت و جریانات سیاسی با دولت علم حدود دو ماه به طول انجامید. اسد الله علم در خاطراتش می نویسد: "زمانی که شاه در سوئیس مشغول گردش بود حسنعلی منصور به من گفت به شاه بگویم که بیاید و حکم نخست وزیری را امضا کند" که به دنبال آن دولت علم به کنار رفت و در نهایت تکنوکرات های آمریکایی بر سر کار آمدند.

این کارشناس تاریخ معاصر ادامه داد: اولین وظیفه دولت حسنعلی منصور تصویب و اجرای طرح "کاپیتولاسیون" بود که به همین منظور در مرداد ماه 1343 سناتورها را از مرخصی احضار کردند و این طرح در عرض یک صبح تا غروب در مجلس سنا تصویب شد البته این درحالی بود که هر قانون برای تصویب اول باید در مجلس شورای ملی مطرح و سپس در مجلس سنا تصویب نهایی می شد اما برعکس این رویه عمل شد و بعد از تصویب در مجلس سنا این طرح مهرماه 1343 به مجلس شورای ملی آمد.

تبریزی خاطرنشان کرد: معاون وزیر امور خارجه وقت به عنوان یک رابط مرتباً در مجلس و دولت و سفارت در رفت و آمد بود و به سفارت فشار می آورد و البته خود آمریکایی ها هم عجله زیادی داشتند.

کارشناس تاریخ معاصر با اشاره به موافقان و مخالفان این طرح در مجلس گفت: این طرح به محض ورود به مجلس با مخالفت دو سه نفر از عناصر وابسته به سیاست انگلستان مواجه شد و جریانی هم در مجلس سکوت کرد اما نهایتاً طرح کاپیتولاسیون به اتفاق آراء در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.

در ادامه، دکتر بصیری کارشناس مسائل بین الملل در رابطه با کشورهای اشغال شده و دولتهای دست نشانده و کنترل شده ی آمریکا گفت: معمولاً کشور اشغال کننده به لحاظ قانونی و رسانه ای و ارتباطی مسئله را طوری مدیریت می کند که اتفاقی در تراز گسترده رخ ندهد اما به این معنا هم نیست که هیچ اعتراضی وجود ندارد چراکه بارها شاهد بودیم در کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی اعتراضات مردمی بسیار زیاد بوده و حتی به خیابانها هم کشیده شده است.

کارشناس مسائل بین الملل به تظاهرات اخیر ژاپنی ها در اطراف بسیاری از پایگاه های نظامی این کشور اشاره و بیان کرد: مردم با اظهار عصبانیت از اعمال زشت سربازان آمریکایی نسبت به زنان و دختران ژاپنی اعتراضاتی داشتند که این اعتراضات سریعاً مهار و سانسور شد؛ در حقیقت اشراف سیاسی امنیتی و اطلاعاتی و رسانه ای آمریکا اجازه گسترده شدن و تاثیرگذاری اعتراضات در این کشورها را نمی دهد.

دسترسی سریع
آمریکای زیبا