راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

بهارستان؛ کارخانه تولید قانون

نماینده ادوار مجلس از تبدیل بهارستان به کارخانه تولید قانون تا 540 تحقیق و تفحص در 10 دوره مجلس با 6 پرونده رسیدگی شده انتقاد کرد.

1399/05/14
|
08:03
|

علی علیلو در گفتگو با برنامه راه حل رادیو گفت وگو؛ اظهار کرد: بودجه جزءی از عناصر تاثیر گذار در برنامه های استراتژی است؛ به عبارت دیگر، بودجه در شعارهای سالی که به عنوان استراتژی ها و ضرورت های معظم له نام گذاری می شود دخالت دارد.

وی افزود: یکی از معضلات مجلس این است که بودجه هر سال براساس یک عادت در گذشته تصویب می شود و در دولت همان چیزی که خارج از قاعده تصویب شده است انحرافات و زوایایی پیدا می کند که آن جا فاجعه است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلسی که مستقیم برخاسته از آرای مردمی است باید در آن مطالبه مردم صورت گیرد، گفت: سال های سال است که دولتی ها می آیند بودجه ای را می نویسند و با ملاحظاتی که از مجلس دارند نماینده های ذی نفوذ را که رای آن ها بیشتر در مجلس بر آرای کل تاثیر گذار است در نظر می گیرند.

علیلو گفت: برای اینکه بتوانند آرای آن افراد را به دست بیاورند این موضوع را منطقه ای می کنند؛ یعنی به آن نماینده می گویند که برای حوزه انتخابیه خود چه می خواهی؟ در این هنگام تعاملات نادرست انجام می شود که این مهم خود سبب فساد است.

وی با تاکید بر اینکه با انجام این مهم نیز یک رقابت ناسالم ضد منافع ملی شکل می گیرد، گفت: اخیرا بنده با برخی از اعضای هیات رئیسه دیداری داشتم و عرض کردم که باتوجه به تغییر مجلس مردم انتظار دارند و انتظار آن ها تحول است که باید تغییری رخ دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در دوره نهم گفت: نخستین تغییر در همین بحث بودجه کشور است و این بحث آنقدر مهم است که رهبری به صراحت بیان فرمودند که نحوه بودجه نویسی کشور باید عوض شود.

علیلو با تاکید بر اینکه ما اولویت بندی در بودجه نداریم ، خاطر نشان کرد: اولویت های نظام دقیقا همان است که در دولت احصا شده است؟ این ها است که باید مجلس از همان ابتدا این موضوع را تغییر دهد تا مباحث نظارتی را بتواند تغییر دهد.

وی گفت: باتوجه به اینکه اولویت ها ، در آمدها و غیره در کشور متغیر است ما نمی توانیم بودجه را سه ساله یا دو ساله بنویسیم؛ همچنین ، قانون اساسی بر موضوع سالیانه بودن مجلس صحه می گذارد.

نماینده ادوار مجلس با تاکید بر اینکه احصاء درآمد ها و تدوین بودجه یک امر بسیار سخت است، خاطر نشان کرد: بعد از 40 سال از انقلاب از دولت انتظار است اولین جایی که می خواهد توجه کند در بحث بودجه نویسی باشد که به جهت همین مهم یک تیم قوی اقتصادی به جهت نگارش بودجه یک ساله کشور شکل گیرد و این مهم باید خارج از تعاملات سیاسی باشد.

علیلو بیان کرد: ما 40 سال است که سیستم قانون بودجه را به همین روالی مینویسیم که سال گذشته تصویب شد ؛ یعنی ما در این 40 سال هیچ ضرورتی بر تغییر این رویه ندیدیم؟

وی به بحث گام دوم انقلاب اشاره و تصریح کرد: رهبری فرمودند 40 سال اول انقلاب گام اول و از الان نیز 40 ساله دوم است اما در این یک سالی که از شروع گام دوم انقلاب می گذرد ما هیچ نگاه تحولی در دولت و مجلس بر اینکه ما در 40 ساله دوم را به نام گام دوم وارد شدیم که باید عیب ها را بررسی و جبران کنیم ندیدیم.

نماینده سابق مردم شبستر در مجلس گفت: اگر نظارت، نظارت درستی بود چه از نظارت درون مجلس و چه بیرون مجلس که شامل قوه قضائیه و دستگاه های اطلاعاتی می شود که این ها عارضه های اقتصادی کشور را بررسی می کنند اکنون بسیاری از مشکلات وجود نداشت.

علیلو خاطر نشان کرد: بالغ بر 540 تحقیق و تفحص در 10 دوره مجلس شده است که در این 10 دوره این تعداد تحقیق و تفحص فاجعه است. از این میزان 18 پرونده تحقیق و تفحص به قوه قضائیه رفته و فقط 6 مورد آن رسیدگی شده و این فاجعه است که از 540 پرونده تحقیق و تفحص فقط 6 مورد آن رسیدگی شده باشد.

وی با بیان اینکه در بعد تقنین، ما مجلس مان به کارخانه تولید قانون تبدیل شده بدون تطبیق با قبل و ما آنقدر نیاز به تولید قانون نداریم، یادآور شد: نکته ای که وجود دارد این است که ما فقدان قانون نداریم اما بسیاری از قوانین ما باید به روز شوند.

عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مجلس نهم گفت: مردم ما باید پس از 40 سال اولین تغییر و تحول خود را شروع کنند و آن این است که مشعوف جریان های سیاسی ، حزبی و شعارهای انتخاباتی نشوند ؛ تشخیص شایسته سالاری باید از مردم شروع شود.

علیلو در خاتمه گفت: وقتی می بینیم 10 دوره مجلس خروجی آن به 540 تحقیق و تفحص رسیده که فقط 6 پرونده آن رسیدگی شده این یک هشدار است که مردم انتخاب های شان غلط بوده و باید بررسی کنند که کجای انتخاب شان غلط بوده است تا بتوانیم از این مشکل خارج شویم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
راه حل