دارونامه پنجشنبه‌ها از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دارونامه

در رادیو گفت‌وگو بررسی می‌شود؛ ضوابط سازمان غذا و دارو و نقش آن در توسعه صنعت داروسازی

برنامه دارونامه رادیو گفت‌وگو سی‌ام بهمن‌ماه با حضور کارشناسان به بررسی ضوابط سازمان غذا و دارو و نقش آن در توسعه صنعت داروسازی می‌پردازد.

1399/11/29
|
17:02
|

دارونامه عنوان برنامه جدیدی در رادیو گفت‌وگو است که به مباحث دارو و صنعت داروسازی اختصاص دارد و در سی‌ام بهمن‌ماه با حضور کارشناسان به بررسی ضوابط سازمان غذا و دارو و نقش آن در توسعه صنعت داروسازی می‌پردازد.

پیشینه استقرار تشکیلاتی در نظام اداری کشور و حوزه بهداشت و درمان برای انجام آنچه که وظایف سازمان غذا و دارو در حال حاضر شناخته می‌شود، به حدود نیم قرن پیش می‌رسد. از سال 1352حوزه معاونت دارویی در وزارت بهداری تشکیل شد، حتی تشکیلاتی به نام "سازمان غذا و دارو" در سال 1355به مدت یکسال در وزارت بهداری ایجاد گردید، ولی در ادامه برچیده شد. متعاقباً تغییراتی دربخشهای تحت پوشش معاونت دارویی ایجاد گردید. به نحوی که در سال 1358حوزه این معاونت علاوه بر غذا، بخشهای مربوط به تجهیزات پزشکی و امور آزمایشگاهی را نیز تحت پوشش خود داشت و تحت نام "حوزه معاونت دارویی، غذایی و آزمایشگاهی" فعالیت می‌نمود و عنوان"آزمایشگاهی" به مجموع فعالیتهای آزمایشگاهی تشخیص طبی و امور آزمایشگاهی کنترل دارو و غذا مربوط می‌شد. اما به تدریج بخشهای مربوط به تجهیزات و ملزومات پزشکی و نیز امور آزمایشگاهی تشخیص طبی به حوزه معاونت درمان منتقل شد. با این وجود از سال 1364 تاکنون حوزه معاونت دارویی با نامهای مختلف بخشهای دارویی و غذایی، آرایشی، بهداشتی و امور آزمایشگاهی کنترل غذا و دارو را اداره کرده است. در سالهای پس از انقلاب به دفعات برای تشکیل یک سازمان مستقل و قدرتمند برای نظارت بر امور دارو و غذا خیز برداشته شد. تا اینکه در سال 1389 سازمان غذا و دارو با تصویب "شورای عالی اداری" تشکیل گردید که تا امروز نیز سازمان مزبور به راهبری امور غذایی و دارویی ادامه داده است. دامنه تشکیلاتی حوزه معاونت دارویی و غذایی در استانها نیز به صورت مدیریت امور دارو و غذا و تحت نظر معاونت امور درمان استان یا دانشگاه بوده است.

در سال 1370 سمت معاون دارو و غذا" در استانها به لحاظ تشکیلاتی تعریف شد و رمق تازه‌ای در پیکره نظارتی دارو و غذا ایجاد گردید و معاونین دارویی و غذایی استانها توانستند با قدرت و تسلط بیشتر امور مربوط به خود را مدیریت نمایند. اما در سال 1373 تمامی معاونت‌های دارویی و غذایی در حوزه معاونت درمان ادغام شد و به این ترتیب کلیت حوزه مستقل دارو و غذا در تشکیلات وزارت بهداشت از بین رفت. تا اینکه دوباره از سال 1379 این تشکیلات استقلال خود را بدست آورد و حوزه معاونت غذا و دارو دوباره در سطح استانها موجودیت پیدا کرد.

دکتر عباس کبریایی زاده (فارماکولوژیست و مدیر گروه اقتصاد دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران) مهمانان تلفنی برنامه این هفته دارونامه است.

برنامه دارونامه که پنج شنبه ساعت 9:00 روی موج اف ام ردیف 103/5 مگاهرتز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت و گو می شود، تلاش ویژه ای در مطرح نمودن موضوعات مختلف علمی و تجزیه و تحلیل مباحث دارویی دارد.

شبکه رادیویی گفت و گو از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیو نما، اپلیکیشن‌ ایرانصدا و تارنمای شبکه به آدرس www. radiogoftogoo. ir نیز قابل دریافت است.

همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه‌های رادیو گفت و گو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع
دارونامه