گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران: اولین فرارهای مالیاتی مربوط به دولتی هاست

جعفریان گفت: اولین فرارهای مالیاتی مربوط به دولتی هاست، دولتی ها یا قرارداد پنهان می نویسند و یا قراردادهای شفافی ندارند.

1398/07/17
|
16:15

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع مالیات بر ارزش افزوده با حضور مهندس محمدرضا جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

جعفریان در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده تبدیل به اصل 85 قانون اساسی شده بود و از کارشناسی خوبی هم برخوردار نبود.

وی افزود: اجرای بد قانون، مردم را مالیات گریز و قانون گریز کرده است، اگر قانون مالیات بر ارزش افزوده به درستی اجرا می شد مالیات از مصرف کننده نهایی دریافت می شد.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران گفت: ما در جلسات مجلس برای تصویب این قانون حضور داشتیم اما به ما می گفتند که امکان شرکت در رأی گیری ندارید.

جعفریان تصریح کرد: اگر امروز نفت ایران با چالش و تحریم مواجه نمی شد بحث مالیاتی هم مطرح نبود، ما امروز 30 تا 50 هزار میلیارد فرار مالیاتی داریم اما اینها چه کسانی هستند؟ تا زمانی که کالا و ارز قاچاق در این کشور باشد نمی توان مالیات را به درستی و شفافیت دریافت کرد.

وی با بیان اینکه در قانون مالیات، همه مودی اند متذکر شد: دولت و سازمان مالیاتی در این مورد مماشات کرده و وقتی بزرگ ترین اختلاس کار کشور 20 سال محکوم می شود هیچ کسی نمی پرسد مالیات او چه شد.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با تأکید بر اینکه مالیات نباید امنیتی شود گفت: قانون از ابتدا باید به گونه ای تصویب شود که کسی جرأت تخلف نداشته باشد. معافیت های متعدد یا قانون محورند و یا شخص محور و این غلط است.

جعفریان تأکید کرد: مسئولان باید به مردم توضیح دهند که با مالیات ها چه کرده اند و چند دانشگاه ساخته اند؟ اگر ما آمار درست و شفاف و خدمات رفاهی و بهداشتی خوبی به مردم دهیم مردم هم جان بر کف هستند، مسئولان به ازای مالیاتی که از مردم دریافت می کنند باید به آنها خدمات رسانی کنند.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران در خاتمه با اظهار به اینکه معافیت بلای جان اقتصادی این مملکت است گفت: اولین فرار مالیاتی ها مربوط به دولتی هاست، دولتی ها یا قرارداد پنهان می نویسند و یا قراردادهای شفافی ندارند تا از پرداخت مالیات فرار کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی