صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

حسین ابراهیمی مقدم اظهار داشت: متاسفانه برخی از مسئولان گمان می کنند که فقط افراد روانی به مشاور یا روانشناس نیاز دارند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و بررسی چالش ها و راهکارها، با حضور دکتر حسین ابراهیمی مقدم (عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره) و دکتر یعقوب شیویاری (عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حسین ابراهیمی مقدم با اشاره به این که مردم ما همیشه بر اساس حرف های حکیم باشی به سمت درمان می رفتند، گفت: متاسفانه کشور ایران در تمامی دوره های زمانی صرف نظر از موضوع پیشگیری در حوزه های مختلف فقط به درمان آسیب ها توجه کرده است.

وی افزود: در حال حاضر مجلس شورای اسلامی و وزارت خانه های مختلف رویکرد درمانی دارند و کمتر به سراغ پیشگیری می روند.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به این که روانشناسی کاری کاملا تخصصی است، اظهار داشت: در دهه های گذشته ما شاهد بودیم که افراد غیر متخصص و غیر مرتبط با علوم انسانی مشغول کار روانشناسی شده اند، در حالی که این رشته تخصصی حتی در حیطه اختیارات یک روانپزشک نیست.

وی اضافه کرد: تغییر نگرش مردم از روش حکیم باشی به روش های علمی امروز کاری زمان بر و پیچیده است، چرا که افراد همیشه تحت تاثیر عوامل متنوع اجتماعی تفکرات خود را شکل می دهند.

حسین ابراهیمی مقدم با اشاره به این که مردم از روانشناس انتظار معجزه دارند، عنوان کرد: هر پروتکل درمانی بنابه شرایط ویژه ی خود در تعداد جلساتی مشخص شده پیگیری می شود. در حالی که افراد مختلف بر اساس ویژگی های خود می توانند در جلسات متغیر نیز درمان خود را پیگیری کنند.

وی با اشاره به این که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تعرفه های مالی مشخصی را برای حوزه کاری خود تعریف کرده است، اظهار داشت: با توجه به هزینه های جاری دفاتر مشاوره در مناطق مختلف تهران می بینیم که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تعرفه های بسیار مناسب و مقرون به صرفه ای را برای مردم تعیین کرده است.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره افزود: یک مشاور در طول روز می تواند حداکثر 6 نفر را مورد مشاوره قرار دهد، چرا که تاثیرات روانی افراد مختلف بر فرد مشاور اعمال می شوند.

وی اضافه کرد: یک پزشک متخصص در رشته غیر روانشناسی می تواند در هر ساعت حداقل 5 بیمار را ویزیت کند.

حسین ابراهیمی مقدم با بیان این که بیمه ها هنوز امور روانشناسی را تحت پوشش قرار نداده اند، اظهار داشت: متاسفانه برخی از مسئولان گمان می کنند که فقط افراد روانی به مشاور یا روانشناس نیاز دارند.

وی با اشاره به موضوع مالیات خدمات روانشناسی، توضیح داد: سازمان مالیاتی معتقد است که یک روانشناس بدون استفاده از مصالح متعدد هزینه درمان دریافت می کنند و سود 100 درصد دارد، بر همین اساس حداکثر مالیات را برای این حوزه در نظر گرفته است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو یعقوب شیویاری با اشاره به این که مشاوره و روانشناسی نیاز امروز جامعه ایران است، گفت: مشاوره در ایران باید حوزه های اقتصادی، خانواده و فردی را دربر بگیرد.

وی افزود: شایسته است که سازمان روانشناسی و مشاوره با ارائه درخواست های مختلف با کمیسیون بهداشت مجلس در ارتباط باشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: اعضای کمیسیون بهداشت برای رفع مشکلات و خلاهای قانونی سازمان روانشناسی و مشاوره تلاش کافی و لازم را انجام می دهند.

وی با اشاره به این که نظام روانشناسی در کشور باید روز به روز تقویت شود، اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از خانواده های ایران موضوع مشاوره و روانشناسی را آن طور که باید مورد توجه قرار نمی دهند.

یعقوب شیویاری ادامه داد: بدون شک بسیاری از زندگی ها می توانند با مراجعه به مشاور وضعیت زیست خود سامان ببخشند.

مرتبط با این خبر

  • آموزش و مشاوره دو بال اساسی پیشگیری هستند

  • پای اینترنت بشینید و درمان شوید

  • افزایش نا متعارف اجاره ‌بها به دنبال رشد قیمت مسکن

  • مهاجرت داخلی سبب تداخلات فرهنگی می شود

  • سایت های معامله مسکن بازار را به هرج و مرج کشیده اند

  • قیمت مسکن در تهران از مرز 100درصد گذشت

  • تخفیف 10 تا 15 درصدی مسکن در اسفند ماه

  • افزایش هزار برابری قیمت مسکن از سال 71 تا 95 +صوت

  • سیاست های غلط پولی و بانکی مانع اجرای قانون حمایت از تولید مسکن

  • افزایش 20درصدی اجاره بها در تهران نسبت به سال قبل