رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

میرتاج‌الدینی خبر داد: «اصلاحیه بودجه» به 1400 می‌رسد

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بابیان اینکه بخشی از اصلاحات در بودجه 1400 عملیاتی خواهدشد، تصریح کرد: اصلاح بودجه پازل‌های متفاوتی دارد و اصلاحات قدم به قدم اعمال می‌شود.

1399/08/06
|
18:00
|

سید محمدرضا میرتاج الدینی با اشاره به سخنان نوبخت مبنی بر تضاد منافع دستگاه ها برای اصلاح ساختار بودجه در برنامه «رویداد» اظهار کرد: اصلاح ساختار بودجه ارکان مختلفی دارد و دلیل اینکه در این مدت بر زمین مانده، بی اعتنایی مجلس نبوده است.

وی آسیب های منابع و اصلاحات ضروری این حوزه و چالش های مصارف مختلف را از دیگر موانع پیش روی اصلاح ساختار بودجه دانست و مورد سوم را نیز ناظر بر درآمد هزینه بودن شرکت های دولتی دانست.

میرتاج الدینی همچنین شفافیت بودجه را موضوعی مغفول مانده در اصلاح ساختار بودجه خواند و افزود: بسیاری دستگاه ها مرکز پژوهشی و ردیف های بودجه تحقیق و پژوهش دارند و برای اصلاح ساختار بودجه تلاش کردیم تمام دستگاه ها ردیف های تحقیق و پژوهش تجمیعی پیدا کنند!

وی آموزش و پرورش و وزارت علوم را جز نهادهای ویژه ای دانست که فارغ از این تجمیع قرار می گیرند و افزود: با یک کاسه شدن این ردیف های بودجه ای، نهادهای مختلف مخالفت می کنند و ضمن لابی هایی تلاش دارند مجددا ردیف های پژوهشی خود را اصلاح کنند و باز گردانند.

میرتاج الدینی با بیان اینکه 90 درصد دستگاه ها مخالفِ تجمیع ردیف های بودجه پژوهشی هستند، گفت: ما در مقابل این مخالفت ایستادگی می کنیم ولی آن ها نیز درپی لابی هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در کمیسیون برنامه و بودجه 16 مورد اساسی از جمله تجمیع بودجه پژوهش تدوین شده و در قبال طرحی برای اصلاح ساختار بودجه به صحن می آید و حتی اگر بصورت قانون ابلاغ نشود، به سازمان برنامه و بودجه ارجاع خواهد شد و سازمان قادر به اعمال این اصلاحیه ها در بودجه 1400 است.

میرتاج الدینی اصلاح در مالیات تولید را از دیگر اهم اصلاحیه های بودجه ای دانست و افزود: برای تحقق جهش تولید، مالیات واحدهای تولیدی باید کاهش یابد و ارزش افزوده تا 1 درصد افزوده شود که قدمی در راستای اصلاح ساختار بودجه 1400 است.

وی با بیان اینکه بخشی از این اصلاحات در بودجه 1400 حتما عملیاتی خواهد شد، تصریح کرد: اصلاح بودجه پازل های متفاوتی دارد و اصلاحات قدم به قدم اعمال می شود.

دسترسی سریع
رویداد