بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امور داخلی كشور و شوراهای مجلس: هیچ کسی بر اساس قانون جدید مهریه زندانی نمی‌شود/ مسیر دریافت مهریه نیز تسهیل شد

ابوالفضل ابوترابی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در اصلاح قانون مهریه حبس زدایی کردیم و هیچ کسی زندانی نخواهد شد.

1401/02/30
|
09:02
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص طرح اصلاح قانون مهریه در مجلس شورای اسلامی با دکتر ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابوالفضل ابوترابی با اعلام اینکه در قانون جدید مهریه، مجازات حبس برداشته می‌شود، گفت: در نحوه اجرای محکومیت‌های مالی 1398 هم مجازات حبس برای آن‌هایی مهریه را بدهکار بودند برداشته شد. البته در سال 1398 و پیش از آن، تورمی که گریبانگیر اقتصاد بود در نظر گرفته نشده بود.

وی افزود: اگر آقایان محکوم به پرداخت سکه می‌شدند، می‌توانستند با یک سوم حقوق‌شان آن را خریداری کنند اما الان با سه برابر حقوق‌شان هم نمی‌توانند سکه خریداری کنند. در نتیجه مردی که درخواست تعدیل و اعسار می‌داد، تا به پرونده او رسیدگی کنند به حبس محکوم می‌شد که این نقیصه در طرح جدید مجلس حل شده است. در حقیقت پرونده به صورت اداری پیش قاضی می‌آید و با توجه به قیمت سکه در زمان صدور رای، دستور قضایی صادر می‌کند و اقساط برای مرد اجرا می‌شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه 99 درصد از خانم‌ها مهریه‌هایشان را از آقایان نمی‌گیرند، اظهار کرد: در حال حاضر روند قانونی اینگونه است که خانم سه ماه باید در ثبت اسناد و املاک رفت و آمد کند و بعد مالی برای مرد محرز نمی‌شود زیرا ممکن است مرد، اموال خود را به نام دیگری زده باشد.

وی با بیان اینکه در قانون جدید مهریه، همانند قانون چک عمل کرده‌ایم، عنوان کرد: خانم‌ها مستقیم به اجرای احکام دادگاه خانواده می‌روند و تقاضای صدور اجرائیه می‌کنند و به ظرف ده روز به مرد ابلاغ می‌شود که مهریه را باید پرداخت کند. در حقیقت با این کار، سه سال فرآیند دادرسی را از جلوی پای خانمی که مطالبه مهریه داشتند برداشته‌ایم و مسیر خانم‌ها را برای گرفتن حق‌شان بسیار تسهیل کرده‌ایم. اگر مرد توان پرداخت نداشت، به صورت اقساط پرداخت می‌کند و اگر هم داشته باشد باید پرداخت کند اما زندانی نمی‌شود.

ابوترابی درباره ویژگی‌های قانون جدید بیان کرد: در اصلاح قانون مهریه حبس زدایی کردیم و هیچ کسی زندانی نخواهد شد. همچنین قضازدایی نیز انجام شده است زیرا پرونده‌ای در دادگستری تشکیل نمی‌شود و مسیر زنان برای دریافت مهریه را تسهیل کرده‌ایم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی