بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیر كل دفتر شوراها و كمیسیون‌ها در ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی كشور: رتبه ایران در شاخص پژوهش ارتباط صنعت و دانشگاه در جهان 117 است

محمد عسکریان به رتبه 117 ایران در امر پژوهش و در شاخص ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره و بیان کرد: دانشگاه در مرز دانش حرکت می‌کند اما صنعت در کشور دانش‌بنیان نیست که نیاز به استفاده از تولیدات پژوهشی مرز دانش دانشگاه‌ها داشته باشد.

1400/09/04
|
11:57
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص استفاده از ظرفیت علمی و نخبگان برای حل مسائل کشور با دکتر محمد عسکریان مدیرکل دفتر شوراها و کمیسیون ها در ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد عسکریان با اشاره به تصویب قانون حمایت از موسسات دانش بنیان از سال 1389 گفت: بر اساس این قانون از آن زمان شاهد حمایت های گسترده از شرکت های دانش بنیان بوده ایم و برای این مهم در گام نخست کارگروه ارزیابی صلاحیت در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد.

وی افزود: یکی از انواع حمایت ها، حمایت مالی و پولی است و در این راستا آئین نامه هایی نیز تدوین شده است. در بخشی از این آئین نامه اشاره شده است که شرکت های دانش بنیانی که محصولات و یا خدمات دانش بنیان مورد تائید تولید می کنند از 15 سال معافیت مالی برخوردار خواهند بود.

مدیرکل دفتر شوراها و کمیسیون ها در ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور از اعمال معافیت های مالیاتی در قوانین دیگر گفت و بیان کرد: در بند 14 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده یکسری معافیت ها و مشوق های مالیاتی را برای شرکت ها و صنایعی که از خدمات پژوهشی، علمی و فناوری دانشگاه ها و موسسات علمی استفاده می کنند در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در تولید علم حرکت خوبی داشته ایم، در عین حال اذعان کرد: متاسفانه در حوزه تولید فناوری به خوبی تولید علم عمل نکرده ایم. اساسا سهم تولید «پتنت» نسبت به سهم تولید علم در ایران کمتر است و این موضوع هم در مورد بنگاه های اقتصادی و هم درباره دانشگاه ها صادق (ع) است.

عسکریان در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو درباره دلایل اندک بودن سهم بنگاه های اقتصادی و دانشگاه ها در تولید فناوری و کم بودن حضور آن ها در فضای «پتنت» اظهار کرد: اقتصاد کشور هنوز دانش بنیان نشده است و در حقیقت جامعه ایران هنوز احساس نیاز برای استفاده از دستاوردهای پژوهشی و فناوری را نمی کند.

وی به رتبه 117 ایران در امر پژوهش و در شاخص ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره و بیان کرد: موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه از سال های گذشته تاکنون مد نظر سیاست گذاران علمی و فناوری کشور و همچنین اساتید و مدیران دانشگاهی بوده است اما هنوز سهمی که ارتباط صنعت و دانشگاه در توسعه کشور باید داشته باشد را ندارد.

مدیرکل دفتر شوراها و کمیسیون ها در ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور از فاصله زیاد صنعت و دانشگاه گفت و اظهار کرد: دانشگاه در مرز دانش حرکت می کند و باید هم این کار را انجام دهد اما صنعت در کشور دانش بنیان نیست که نیاز به استفاده از تولیدات پژوهشی مرز دانش دانشگاه ها داشته باشد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی