صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

داوود چراغی عنوان کرد : با وجود قوانین ، مقررات و سیاست های نادرست اقتصادی در کشور و مدیران خودروسازی که عمدتا با رابطه بر روی کار می آیند ، حتی اگر تحریم هم وجود نداشت ، پیشرفتی در این صنعت نداشتیم.

برنامه " مناظره " با موضوع هدایت سرمایه ها و نقدینگی به سمت تولید و بخش مولد اقتصاد با حضور دکتر داوود چراغی ، استادیار مرکز موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن وتجارت روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

داوود چراغی در آغاز با تاکید بر اینکه سیاست های صحیح موجب بروز کارکردهای درست اقتصاد خواهد شد ، عنوان کرد : برنامه ریزی اقتصادی باید در سه حوزه سیاست های کلان اقتصادی ، قوانین ، مقررات و دستورالعمل های شکل گیری و گسترش کسب و کارها و نظارت پیگیری شود.

وی مشکل اساسی در زنجیره تامین و عرضه محصولات تولید داخل را در بخش بازرگانی دانست و اظهار کرد : از آنجایی که فضای کسب و کار در حوزه عرضه ، عمدتا انحصاری است و شبکه های توزیع مدرن وجود ندارد ، فضاهایی در زنجیره تامین ایجاد شده است که دلالی ، سفته بازی و کلاهبرداری سود آور کرده است.

استادیار مرکز موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صمت اضافه کرد : در این فضای انحصاری و دلالی ، افرادی که اقدام به تولید می کنند با شکست مواجه می شوند چون با وجود کوچک و سنتی بودن فضای خرده فروشی در کشور ، امکان حضور گسترده و رقابتی تولیدکننده وجود ندارد و شرایط برای عرضه محصولات تقلبی فراهم می شود.

چراغی با انتقاد از اینکه پایه و مبانی بخش های مختلف اقتصاد کشور مانند بورس و بانک بر اساس اصول علمی شکل نگرفته است ، تاکید کرد : تامین مالی در کشور وابسته به بانک و بانک ها نیز به رابطه وابسته هستند . همچنین بازار سرمایه گسترش چندانی ندارد به طوری که با صرف هزاران میلیارد بودجه برای بورس ،ارزش آن کمتر صد میلیارد است.

وی در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد : در چند دهه گذشته ، عدم انتخاب درست و اصولی مدیران بخش اقتصادی منجر به سیاست گذاری نادرست و به تبع آن مشکلات زیاد در کشور و شکل گیری وضعیت فعلی شده است ، به طوری که اگر تحریم هم نبود آنقدر مسائل و مشکلات داخلی وجود دارد که از بهبود وضعیت اقتصاد در جهت رشد درآمد و تولید ملی جلوگیری می کند.

این کارشناس بازرگانی افزود : در خصوص صنایع بزرگی چون خودروسازی ، حتی اگر بهترین برندهای خودرو در کشور اجازه فعالیت داشتند با وجود قوانین و مقررات کسب و کار در کشور و مدیران نامناسبی که عمدتا به دلیل رابطه توسط وزیر انتخاب می شوند وضعیت به همین شکل فعلی بود.

چراغی در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد : مدیران ارشد اقتصادی و وزرای کشور باید تخصص و تجربه کافی در حوزه خود را داشته باشند . متاسفانه در حال حاضر شاهد این موضوع هستیم کهوزیران به دلیل عملکرد نادرست در یک وزراتخانه استیضاح و در یک وزارتخانه یا نهاد دیگر به کار گرفته می شوند.

مرتبط با این خبر

  • اتلاف هنگفت سرمایه در آموزش و پرورش

  • ساماندهی بانک ها در شرایط فعلی با افزایش سرمایه میسر می شود

  • اعتقاد فی نفسه به عالم غیب در اقتصاد سرمایه‌داری نمی‌گنجد

  • فرصت های برابر شغلی در کشور وجود ندارد

  • بیشترین تاثیر تغییر واحد پول از ریال به تومان، از بعد روانی است

  • بازدهی در بورس باید به 20 درصد برسد

  • ورورد سهام شرکت های تازه تاسیس تا پایان سال به بازار بورس

  • عرضه سهام شرکت های جدید در بورس به سود شرکت ها و به سود اقتصاد کلان است

  • رفع چالش تامین مالی در گرو بهبود محیر کسب و کار

  • نظام تامین مالی بانک محور سبب عدم حمایت از تولید است