هاشمی: آمریکا به لحاظ سیاسی و اجتماعی دچار ورشکستگی شده است

سیدجواد هاشمی گفت: آمریکا در حال حاضر به لحاظ سیاسی و اجتماعی دچار یک گسست و ورشکستگی شده است،آمریکا اکنون به لحاظ سیاسی، سیاست داخلی آن قطبی شده که این شرایط را تنها در زمانی داشتیم که می‌توان آنرا به دوران اواخر قرن نوزده آمریکا تشبیه کرد

1396/04/16
|
08:56
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (افول هژمونی امریکا؛ نگاهی از درون و ظهور قدرت‌های جدید) با حضور دکترسیدجواد هاشمی،کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکتر سیدجواد هاشمی گفت: یکی از مسائل مهم در روابط بین‌الملل توجه به قدرت نسبی بازیگران صحنه بین‌الملل است و اینکه آیا آمریکا یک هژمونی است یا نه؟ باید توجه کنیم ببینیم که قدرت نسبی‌اش چگونه است؟ قدرت نسبی آمریکا در مسائل نظامی به دلیل اینکه پایگاه‌های متعددی نزدیک به 800 پایگاه در سراسر جهان دارد، می‌توان گفت هژمونی نظامی حساب می‌شود.

وی افزود: از نظر اقتصادی استفاده از دلار و بهره‌مندی از آن یک مزیت نسبی برای آمریکا ایجاد کرده است و حتی به لحاظ فرهنگی استفاده از زبان انگلیسی و قدرت رسانه‌ای که دارد، حائز اهمیت است. اما توجه صرف به مزیت نسبی در واقع در بحث هژمونی تحلیل ما را به حاشیه و اشتباه می‌برد. زیرا در بحث هژمونی باید توجه کنیم که آیا این قدرت قابل استفاده یک کشور یا یک بازیگر بین‌المللی در چه حد است؟

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: داشتن صرف توان نظامی، سلطه فرهنگی به صورت نسبی حتی در سایر موارد تعریف خوبی از هژمونی به ما نمی‌دهد. باید دید یک کشور یا قدرت بین‌المللی توان خودش را تا چه میزان می‌تواند استفاده کند؟ به عبارتی استفاده خام یک بازیگر بین‌المللی در صحنه بین‌المللی به چه میزان است؟

هاشمی عنوان کرد: آمریکا در حال حاضر به لحاظ سیاسی و اجتماعی دچار یک گسست و ورشکستگی شده است.آمریکا اکنون به لحاظ سیاسی، سیاست داخلی آن قطبی شده که این شرایط را تنها در زمانی داشتیم که می‌توان آنرا به دوران اواخر قرن نوزده آمریکا تشبیه کرد. زمانی که در سیاست داخلی آمریکا میان حزب دموکرات و ویکا شرایط بدی وجود داشت. این شرایط یعنی دو قطبی شدن سیاست داخلی آمریکا در حال تکرار است اما در آن زمان آمریکا به عنوان یک بازیگر بین‌المللی مطرح نبود.

وی افزود: در حال حاضر در سازمان‌های بین‌المللی مانند بانک جهانی، آژانس انرژی اتمی، سازمان ملل تعهدات بسیاری آمریکا دارد و در نتیجه اهمیتش هم فرق کرده است. چرا می‌گوییم افول کرده است؟ افول نسبت به تعهداتی که ایالات متحده در صحنه جهانی دارد، روی داده است.

این کارشناس روابط بین‌الملل ادامه اظهار کرد:اساسا شعار ترامپ قبل از اینکه به عنوان ریاست‌جمهوری آمریکا پذیرفته شود، شعار اول آمریکا بود و از طرف دیگر شعار مشابه آن، آمریکا را دوباره بزرگ می‌کنیم. در دوران کارزار انتخاباتی ترامپ همیشه از چین به یک علت عمده انتقاد می‌کرد و آن به نوعی دستکاری در قیمت ارز بود، یعنی ترامپ همیشه می‌گفت چین در حال سوءاستفاده از آمریکاست و به نحوی که شغل‌های آمریکایی را به خاطر چین از دست می‌دهیم به خاطر اینکه قیمت ارزش را نسبت به دلار پایین‌تر نگه می‌دارد.

هاشمی بیان کرد: بعد از اینکه ترامپ میزبان رئیس‌جمهور چین شد، دیدیم که در این دیدار انتقادات خودش را به چین نتوانست مطرح کند. اگرچه در حد زبانی بود اما می‌بینیم که حتی در این مورد هم قدرت آنچنانی ندارد. برخلاف اینکه عده‌ای مطرح می‌کنند که آمریکا به دنبال انزواگرایی جهانی است، من معتقدم که آمریکا به دنبال حمایت کردن از اقتصاد ملی است.

وی افزود: ترامپ می‌خواهد به دور آمریکا به لحاظ اقتصادی دیواری بکشد و می‌گوید کارخانه‌ها و اجناس آنها باید از کشورهایی که شعبه دارند به آمریکا برگردند و کارگران مکزیکی اخراج شوند و مهاجران غیرقانونی به کشورهایشان برگردند و دوباره مشاغلی برای آمریکا ایجاد شود. در حقیقت جدال ترامپ با چین، بحث ایجاد اشتغال است.

دسترسی سریع