پایش پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 به مدت 55 دقیقه

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران: کاهش سن استفاده از فضای مجازی در کودکان به 6 سالگی

سلطان آبادی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: قبل از کرونا برای استفاده کودکان از فضای مجازی سن 12 سال پیشنهاد می‌شد ولی با شیوع کرونا و مجازی شدن آموزش‌ها سن استفاده از فضای مجازی ناگهان به 6 تا 7 سال کاهش پیدا کرد.

1400/11/02
|
11:11
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ سرهنگ حمیدرضا سلطان آبادی، رئیس پلیس فتا شرق استان تهران با حضور در برنامه «پایش» در مورد نگاهی به دومین پویش مردمی کودکان سایبری به همت پلیس فتا گفت: استفاده کودکان 6 و 7 ساله از فضای مجازی بار مضاعفی را به خانواده‌ها وارد کرد، در برخی مواقع حتی والدین ما دانش استفاده از فضای مجازی را نداشتند و خواه ناخواه با راه اندازی شبکه شاد و دریافت آموزش‌ها به صورت مجازی شکاف بین کودکان و والدین احساس شد.

وی افزود: پلیس فتا در این راستا در سال گذشته اولین پویش کودکان سایبری را برگزار کرد و افزایش سطح دانش سایبری در بین کودکان و والدین دستاورد پویش اول بود و با توجه به اینکه آموزش و سواد رسانه‌ای پویا و همیشگی است و باید به روز نگه داریم دومین پویش از 25 دی 1400به مدت یک هفته طراحی شد.

سلطان آبادی تصریح کرد: اهداف این پویش شامل پیشگیری از آسیب‌های ناشی از استفاده ناصحیح از فضای مجازی در بین کودکان، کاهش شکاف دیجیتال بین کودکان و فرزندان، افزایش حساسیت‌های اجتماعی در فضای مجازی با تمرکز بر کودکان و نوجوانان انجام شد.

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران با اشاره به نامگذاری ایام این هفته بیان داشت: روز اول با عنوان کودکان سایبری، والدگری در فضای مجازی، روز دوم کودکان سایبری، آموزش مجازی، روز سوم کودکان سایبری، مسئولیت اجتماعی، روز چهارم کودکان سایبری، نقض حریم خصوصی، روز پنجم کودکان سایبری، اعتیاد اینترنتی، روز ششم کودکان سایبری، بازی‌های رایانه‌ای و روز هفتم هم با عنوان کودکان سایبری، پلیس فتا حامی کودکان در فضای مجازی نامگذاری شده است.

وی اظهار داشت: در اولین روز پویش که والد گری بود تلاش شد به والدین آموزش داده شود که در هنگام استفاده کودک از فضای مجازی او را همراهی کنند و به کودک اطمینان دهند و تلاش کنند رابطه متقابل دوستانه وصمیمانه بین والدین و کودکان شکل بگیرد و با هم همراه باشند و علاوه بر همراهی و صمیمیت، در آموزش و یادگیری دانش رسانه‌ای اگر والدین عقب افتادگی دارند جبران کنند و یک قدم جلو تر از کودکان باشند.

*** والدین اجازه نصب فیلتر شکن را به کودکان ندهند

سلطان آبادی با بیان اینکه کودکان به واسطه سن کمشان باور پذیری بیشتری دارند بر ضرورت کنترل بر عملکرد کودکی که در فضای مجازی وارد شده تاکید کرد و بیان داشت در روز دوم آموزش در فضای مجازی به عنوان مولفه مورد توجه قرار گرفت و به والدین علاوه بر تاکید به یاد گرفتن آموزش‌ها و به روز نگه داشتن دانش آنها تاکید شد که والدین باید توجه داشته باشند که اجازه نصب فیلتر شکن را به کودکان ندهند چون ممکن است کودکان شاهد محتوایی باشند که مناسب سنشان نباشد و این امر آسیب‌هایی جبران ناشدنی ایجاد کند.

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران بیان داشت: والدین باید برای استفاده از اینترنت برای کودکان برنامه ریزی زمانی در نظر بگیرند، برخوردهای تند و افراطی نداشته باشند، تذکر پی در پی نداشته باشند، با کودک خود گفتمان صمیمانه در مورد چالش‌های فضایی داشته باشند تا سطح هوشیاری و دانش فرزند بالا رود.

وی ادامه داد: در روز سوم در مورد مسئولیت اجتماعی و رعایت کردن مسائل اخلاقی در فضای مجازی به عنوان یک نکته مهم که باید به آموزش داده شود تاکید شد تا مسئولیت اجتماعی و رعایت اخلاق به عنوان رفتار در کودک نهادینه شود.

سلطان آبادی با بیان اینکه نقض حریم خصوصی و مصداق دسترسی غیر مجاز به داده‌های دیگران یا دستکاری داده‌ها دیگران یا انتشار تصاویر کلیپ یا فایل‌های صوتی دیگران به عنوان نکات هم در روز چهارم پویش مطرح شد، افزود: والدین یکی از نکاتی که باید به فرزندان در مورد حفظ حریم خصوصی آموزش بدهند که اجازه انتشار و یا نقض حریم دیگران را ندارند و حتی والدین هم در این مورد باید توجه کنند که انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی نقض حریم کودک است و می‌تواند کودک را در معرض مخاطره قرار دهد و ممکن است کودک مورد سوء استفاده مجرمین قرار گیرد.

*** اعتیاد اینترنتی کودکان منجر به گوشه گیری اجتماعی، پرخاشگری مضاعف و آسیب‌های عصبی کودک

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران با تاکید بر اینکه اعتیاد اینترنتی از نکات جدی است که باید والدین به آن دقت کنند و تلاش کنند که کودک در اینترنت بدون برنامه وقت خود را بیهوده صرف نکند چون عوارض روحی و جسمی خواهد داشت تصریحر کرد: در روز پنجم به والدین آموزش داده شد که در استفاده کودک از فضای مجازی کنترل کنند تا کودک به عارضه گوشه گیری اجتماعی و تمایل به خانه ماندن دچار نشود و کودک ما در فضای مجازی غرق نشود که استفاده بی رویه از فضای مجازی آسیبهای عصبی و غیر طبیعی را به کودک می‌زند و منجر به پرخاشگری‌های مظاعف کودک می‌شود و یا آینده کودک را به سمت تباهی بکشد.

وی ادامه داد: روز ششم پویش با محوریت بازی‌های رایانه‌ای برگزار و به والدین آموزش داده شد که بازی‌های رایانه‌ای هم باید برنامه مند باشد و اجازه دسترسی به محتوای هر بازی را نباید به کودک بدهند، و با توجه به اینکه اکنون بازی‌های مجازی آنلاینی وجود دارد که به صورت آنلاین کودک می‌تواند با فرد دیگرارتباط بگیرند ضرورت دارد والدینن در انتخاب بازی برای کودکان دقت داشته باشند.

سلطان آبادی در ادامه با بیان اینکه محور برنامه‌های روز هفتم پویش مردمی کودکان سایبری پلیس فتا حامی کودکان سایبری بود بیان داشت: پلیس فتا در همه جا حامی مردم و کودکان و پیگیر فرهنگ سازی است و مردم می‌توانند گزارش‌ها و یا شکایات خود را از طریق سایت پلیس فتا و یا سامانه تلفنی 096830 به پلیس فتا اعلام کنند.

دسترسی سریع
پایش