امواج شبهه یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

امواج شبهه

پژوهشگر رسانه: راهکار نفوذ فرهنگی شکستن مقاومت جامعه مقصد است

نوری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: برای آن که رسانه‌ها بتوانند در جوامع غیر غربی نفوذ کنند باید مقاومت آن جوامع نسبت به ارزش‌های عمیق و ریشه دار فرهنگی را بشکنند.

1400/09/08
|
10:46
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر علی نوری، مدرس دانشگاه و پژوهشگر رسانه با حضور در برنامه « امواج شبهه » درباره رفتارشناسی رسانه‌های بیگانه پیرامون نفوذ در ارکان خانواده و بازتعریف جدیدی از نقش پدر، مادر و فرزندان در جامعه ایران گفتگو کرد.

نوری با بیان این که آبشخور رسانه‌های معاند مفاهیم اصلی فرهنگ غرب است، اظهار کرد: فردگرایی و مادی گرایی از مفاهیم اصلی این فرهنگ است یعنی تنها به یک جنبه از بعد وجودی انسان توجه می‌شود تا حتی فرهنگ هم در خدمت نظام سرمایه داری و منافع مالی باشد.

* روش رسانه‌های معاند برای شکستن مقاومت فرهنگی

وی با تاکید بر این که لازمه نفوذ در جوامع غیر غربی شکستن مقاومت فرهنگی آنهاست، عنوان کرد: نمی‌توان به راحتی تجمل گرایی را در میان مردم کشوری مانند ایران که قناعت و پرهیز از زیاده روی جز اصول و فرهنگ آنهاست، رواج داد. راهکار این است که با اقداماتی مانند ارسال انجیل رایگان، ایجاد فرقه‌ها و عرفان‌های کاذب و... اختلالی در اصل این فرهنگ ایجاد کرد.

این مدرس دانشگاه افزود: ایجاد اختلال به نفوذ کمک می‌کند و در مرحله بعدی با حیله‌های نرم و استفاده از شگردهایی که ظاهر شیک و مرتب دارد شروع به گمراه کردن می‌کنند. به عنوان مثال تربیت غافلانه و سهل گیرانه را جایگزین فرزندپروری منطقی و مقتدرانه می‌کنند.

* استدلال‌های سطحی با روکش پر زرق و برق

نوری در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر این که چرا جامعه در برابر از بین رفتن تقدس والدین مقاومت نمی‌کند، توضیح داد: از آنجایی که ورود رسانه‌ها به این مسائل بسیار آرام صورت می‌گیرد تغییرات هم عادی نمود می‌یابد. درواقع این رسانه‌ها استدلالهای سطحی را با برنامه‌های تولیدی آرایش و به خورد جامعه می‌دهند.

وی افزود: یکی از روش‌های آنها برای از بین بردن خانواده و رواج طلاق، تولید فیلم‌های پورن، نمایش خیانت همسران و عادی سازی این فرآیند و جایگزین کردن همباشی (ازدواج سفید) به جای ازدواج است.

دسترسی سریع
امواج شبهه