نورباران دهه ولایت و امامت از ساعت 8:30 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

نورباران

پژوهشگر علوم قرآنی: آیه ولایت در‌شان امام علی (ع) نازل شده است

اسماعیل عاکفی در مصاحبه با رادیو گفت‌و‌گو با اشاره به آیه 55 سوره مائده گفت: این آیه در‌ شان وجود مبارک و مقدس حضرت علی بن ابی طالب(ع) نازل شده است.

1400/04/31
|
15:19
|

برنامه «نورباران» رادیو گفت‌وگو با موضوع آیه ولایت با دکتر اسماعیل عاکفی پژوهشگر علوم قرآنی گفتگو کرد.

اسماعیل عاکفی با اشاره به آیه 55 سوره مائده «إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ» گفت: این آیه در‌شان وجود مبارک و مقدس حضرت علی بن ابی طالب (ع) نازل شده است.

وی برای درک بهتر این آیه به آیه 54 سوره مائده اشاره و اظهار کرد: خداوند در این آیه به مومنین خطاب می‌کند « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْم یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّة عَلَى الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّة عَلَى الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی سَبیلِ اللّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَةَ لائِم ذلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللّهُ واسِعٌ عَلیمٌ»‌ای مسلمانان هر کسی از دین خودش مرتد شود بداند خداوند در آینده گروهی را می‌آورد و جایگزینشان می‌کند که ان گروه یکسری خصوصات دارند؛ آنها خدا را دوست دارد، خدا هم آن‌ها را دوست دارد، این گروه در مقابل سایر مومنان خیلی با تواضع و فروتنی رفتار می‌کنند و در مقابل با کفار خیلی محکم و با قوت برخورد می‌کنند.

پژوهشگر علوم قرآنی افزود: از دیگر خصوصیات این گروه این است که در راه خدا جهاد می‌کنند و از سرزنش سرزنش کنندگان اصلا ناراحت نمی‌شوند و نمی‌ترسند.

وی در گفتگو با رادیو گفت‌و‌گو ضمن بیان اینکه توجه داشته باشیم که جایگزینی نداشته باشیم بلکه خود جای جایگزین شونده‌ها باشیم، گفت: تمام این شش صفت فضل خداوند است که به هر کسی که بخواهد می‌دهد. البته معنای کلمه «مَنْ یَشاءُ» را دو نوع از افراد می‌توانند متوجه شوند؛ اول اینکه خدا به هر کسی می‌خواهد می‌دهد و خود افراد دخیل نیستند و اختیاری ندارند. دوم اینکه خدا به هر کسی که این فضل را بخواهد، می‌دهد. در پایان این آیه می‌خوانیم خداوند خیلی وسعت دارد و بسیار بسیار داناست.

عاکفی اظهار کرد: ما مسلمانان باید توجه داشته باشیم اگر حواسمان جمع نشود ممکن است این شرایط خوبی که برایمان وجود دارد یعنی تاج افتخار مسلمانی و تحت الولایه علی بن ابیطالب بودن را از دست بدهیم و اگر این اتفاق بیفتد برایمان گران تمام خواهد شد.

دسترسی سریع
نورباران