گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: برای حرکت به سمت اقتصاد صادرات گرا نیازمند تغییر نگرش هستیم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با ابراز به اینکه برای صادرات نیازمند فرهنگی هستیم که در آن ابعاد فردی دیده شود، گفت: افراد باید به این باور برسند که راه نجات اقتصاد کشور، توجه و تغییر نگرش است .

1396/06/01
|
10:45
|

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع فراز و نشیب صادرات غیرنفتی در ایران و با حضور حسین بردبار یزدی خبرنگار روزنامه خراسان، مهندس نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی و محمد فیضی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهندس نورانی با اشاره به فواید صادرات برای کشور عنوان کرد: ما هنوز در رابطه با صادرات به طور جدی فکر نکردیم صادرات یک کار سخت اما با پشتوانه ای بسیار خوب برای کشور است هم می تواند در تولید قدم بردارد و هم اشتغال زایی و هم ارزآوری کند. متاسفانه صادرات را جدی نگرفته ایم چون نفت داریم و از طرفی واردات نیز بسیار راحت است.

وی از پروتکل هایی که با کشورهای دیگر بسته می شود با عنوان ترکمنچای یاد کرد و گفت: پروتکل هایی که بسته می شود یک طرفه است مثلا واردات برنج و چای 4 درصد است اما برای صادرات سیب باید 60 سنت تعرفه گمرکی بدهیم. برای صادرات یک کانتینر سیب به پاکستان باید 570 هزار روپیه در گمرک بدهیم. برای صادرات به عراق باید به ازای هر کانتینر 18 میلیون پرداخت نماییم.
رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی با بیان اینکه تک نرخی نبودن ارز باعث ایجاد رانت شده است، تصریح کرد: عده ای با ارز دولتی واردات می کنند و عده ای با ارز آزاد وارد می کنند و هر دو در یک جا فروش دارند اگر قرار است دولت به کالای وارداتی یارانه دهد تعرفه اش را پایین بیاورد.

در ادامه حسین بردبار یزدی با ارائه آماری از عملکرد تجارت خارجی کشور گفت: صادرات کالا با احتساب میعانات گازی در چهار ماهه ابتدای سال 96 به لحاظ ارزشی 13 میلیارد و 459 میلیون دلار بوده که این رقم در چهار ماهه ابتدای سال 95، 16 میلیارد و 308 میلیون دلار بوده و حدود دو میلیارد و 300 میلیون دلار تراز منفی تجاری داریم و از لحاظ میزان کاهش 11.5 درصد از لحاظ وزن و 9.5 درصد از نظر ارزشی کاهش داشته ایم.

وی با اظهار به اینکه مهمتر از نرخ ارز، بیماری هلندی بر میزان صادرات تاثیر گذار است، بیان داشت: وقتی درآمدهای نفتی ما بالا می رود، به سمت واردات کالاهای مصرفی می رویم و از صادرات و تولید داخلی بعضا غفلت می کنیم، منابع کشور به جای اینکه به سمت تولید صادرات گرا برود به سمت واردات می رود.

خبرنگار روزنامه خراسان با اشاره به آمارها، متذکر شد: مدیریت واردات در شرایطی که فروش نفت افزایش پیدا می کند در توسعه صادرات خیلی مهم است. آمارها چراغ راه مدیران است اما متاسفانه، آمارهای متفاوتی داریم و باید مسئولین پاسخگوی این مسئله باشند.

محمد فیضی با اظهار به اینکه چاره ای جز حرکت به سمت صادرات کالاهای غیر نفتی نداریم، گفت: باید حجم فروش نفت و درآمدی که از نفت حاصل می شود در بودجه کشور کم کنیم و اگر نیازی هم به قانون گذاری باشد حتما مجلس در کنار دولت به این امر کمک خواهد کرد.

وی خاطر نشان شد: در مجلس یک فوریت اصلاح ماده 31 قانون مقررات صادرات و واردات را داشته ایم و نمایندگان رای مثبت دادند و در کمیسیون مربوطه بررسی می شود تا به سمت تولید صادرات گرا حرکت کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به وظایف مجلس در رابطه با افزایش صادرات اشاره کرد و عنوان داشت: اقداماتی که انجام می شود باید به صورت جهادی و فوری انجام شود از طرفی کار مجلس قانون گذاری است و قانون هایی که تدوین می شود در جهت حمایت از تولیدکننده خواهد بود. در بحث نظارتی هم مجلس نمایندگان بارها در نطق ها و تذکراتی که داشته اند قضایا را دنبال می کنند و در صورتی که موردی را ببینند حتما به دولت، عوامل اجرایی و مسئولین تذکرات لازم را خواهند داد.

وی با ابراز اینکه برای صادرات نیازمند فرهنگی هستیم که در آن ابعاد فردی دیده شود، توضیح داد: یعنی افراد به این باور برسند که راه نجات اقتصاد کشور، توجه و تغییر نگرش مان است که باید به سمت اقتصاد صادرات گرا حرکت کنیم.

فیضی به وظایف سازمان های مرتبط با توسعه صادرات اشاره کرد و گفت: هر سازمانی که در توسعه صادرات مشغول است باید ساختارها و مقررات و فنون مدیریت لازم را در سازمان خودش پیاده کند و باید دولت در کنار مجلس تحلیل های لازم را در رابطه با عوامل محیطی اثر گذار انجام بدهند و موانع محیطی صادرات را رفع کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی