گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

در گفتگو با رادیو گفت و گو مطرح شد: مغفول ماندن اقتصاد دریا/لزوم توجه بیشتر به موقعیت استراتژیک ایران

مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه نباید از موقعیت استراتژیک ایران غافل ماند، گفت: استفاده حداکثری از اقتصاد دریا توسعه اقتصادی را به ارمغان خواهد آورد.

1396/06/27
|
10:06
|

حسن قربان مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در پاسخ به این سوال که چه ظرفیت هایی را می توان برای اقتصاد دریا محور تعریف کرد؟ گفت: اقتصاد دریا شامل حوزه هایی از جمله کشتی و کشتیرانی، خدمات بندر، ساخت و تعمیر سازه های دریایی و اوراق آن ها، مباحث فراساحلی و استحصال نفت و گاز، گردشگری، ورزش های دریایی، شیلات و آبزی پروری و همچنین صنایع دیگری مانند آلومینیوم و پالایشگاه ها می شود.

وی با بیان اینکه استفاده ما از این ظرفیت ها گاهی به صفر هم می رسد، ادامه داد: در حوزه گردشگری و مسابقات دریایی دارای ضعف های فراوانی هستیم درحالیکه کشور امارات با یک بندر، سالانه میزبان مسابقات قایقرانی بوده و بدین طریق درآمدزایی فراوانی را برای کشور خود به ارمغان می آورد.

قربان ضمن اشاره به ضعف های موجود در حوزه گردشگری کشور عنوان کرد: مطابق با آمار سازمان بنادر کشور حدود 122 شناور مسافری داریم اما سوال اصلی اینجا مطرح می شود که در حال حاضر این شناورها با چه وضعیتی فعالیت می کنند؟

مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اذعان داشت: با وجود برخورداری از زیرساخت های فراوان اما هنوز در حوزه ساخت و تعمیر سازه هایی دریایی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند، علاوه بر این موضوع در حوزه کشتیرانی نیز ناوگان نفت کش ما نیز در شرایط نامناسبی به سر می برد.

وی ضمن اشاره به آمار صادرات کشور از طریق بنادر اظهار کرد: در سال گذشته بندر عباس حدود 80 میلیون تن تخلیه بارگیری داشته که 36 میلیون تن آن مربوط به صادرات این بندر می شود، همچنین مجموع صادرات ما به غیر از نفت و گاز 57 میلیون تن و صادرات نفتی ما 46 میلیون تن بوده است.

به گفته قربان زیرساخت و توان لازم در برخی حوزه های اقتصاد دریا فراهم است و رشد خوب ما بعد از انقلاب اسلامی در این حوزه، موید این مسئله است اما به دلایلی چند، در بخش های دیگر ورود نکرده و خودمان را از پتانسیل های بالقوه اقتصاد دریا محروم کرده ایم.

مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در پایان با بیان اینکه نباید از موقعیت استراتژیک ایران غافل ماند، افزود: از آنجایی که از جنوب با قطب انرژی دنیا و از شمال با کشورهایی که ارتباطی با دریا ندارند، همسایه هستیم به همین منظور انتظار می رود تا با ایجاد بسترهای لازم در جهت توسعه اقتصادی کشور گام برداشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی