گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كارشناس مسائل بین المللی بیان كرد: گزارش مدیر کل آژانس اتمی، فضای سیاسی را به نفع ایران حفظ می کند

کارشناس مسائل بین المللی درباره ماهیت گزارش آمانو تصریح کرد: این گزارش از نظر تائید پایبندی ایران اهمیت دارد زیرا فضای سیاسی را در حوزه فعالیت های هسته ای به نفع ایران حفظ می کند.

1397/06/27
|
11:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بیانیه مدیر کل آژانس بین المللی اتمی در خصوص پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام و با حضور ابوالفضل ظهره وند دیپلمات اسبق و کارشناس مسائل بین المللی به روی آنتن رفت.

ابوالفضل ظهره وند در آغاز با اشاره به عضویت ایران در آژانس انرژی اتمی حتی قبل از برجام بوده ایم و همیشه ادعا داشته ایم فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز است، گفت: گزارش آمانو مدیر کل آژانس بین المللی اتمی مبنی بر صلح آمیز بودن هسته ای ایران، یک مسئله بدیهی است هر چند رویکرد مواضع مدیران کل آژانس همواره با رویکرد سیاسی بوده است.

وی برجام را محصول فضاسازی غربی ها با همراهی و همکاری آژانس دانست و اظهار داشت: موفقیت غربی ها این بود که توانستند وجه سیاسی موضوع فعالیت هسته ای ایران را غلبه بدهند در حالی که ماهیت اصلی آن فنی و حقوقی است و باید طبق مکانیزم هایی که در خود آژانس پیش بینی شده است نظارت صورت بگیرد اما اعلام کردند نیت ایران رویکرد سیاسی دارد و قرار است این فعالیت ها به نوعی انحراف پیدا کند.

این دیپلمات اسبق کشورمان اشاره کرد: مدیر کل فعلی آژانس بین المللی اتمی که در دوران اتهامات غربی ها علیه ایران نقش فعالی داشته است، حالا پس از برجام اعلام می کند پایبند به قواعد است. در حقیقت آنچه آمانو اعلام کرد، تائید مواضع گذشته کشورمان و هر آنچه گفتیم است.

این کارشناس مسائل بین المللی با تاکید بر اینکه ایران به تعهدات خود در برجام کاملا پایبند است، عنوان کرد: هفته گذشته مدیر کل آژانس بین المللی اتمی، در نشست شورای حکام گزارشی از تعهد ایران به برجام ارائه داد و بر همکاری ایران و صحیح بودن فعالیت هسته ای کشورمان تاکید می کند زیرا همچنان راستی آزمایی آژانس از فعالیت های ایران در حال انجام می شود و هیچگونه انحرافی در مواد هسته ای به وقوع نپیوسته است.

وی درباره ماهیت گزارش آمانو تصریح کرد: این گزارش از نظر تائید پایبندی ایران اهمیت دارد زیرا فضای سیاسی را در حوزه فعالیت های هسته ای به نفع ایران حفظ می کند و این موضوع با توجه به خارج شدن آمریکا از برجام و تلاش برای تبلیغ علیه ایران اهمیت زیادی دارد؛ در حقیقت موضع آژانس خنثی کننده مواضعی است که آمریکایی ها اتخاذ می کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی