گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

توقعِ بازآفرینی شهری از ساکنینِ بافت‌ فرسوده خطاست

کارشناس اقتصادمسکن در اندیشکده اقتصادمقاومتی معتقد است افرادی فقیر در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند که به تنهایی نمی‌توانند واحدهای مسکونی خود را بازسازی و بازآفرینی کنند.

1400/10/18
|
15:34
|

حسین عبداللهی در مصاحبه با برنامه «گفتگوی اقتصادی»، بافت فرسوده را به عنوان یک معضل بالقوه برای هر شهر عنوان کرد و گفت: مسئله مهم این جاست که باید به بافت فرسوده به عنوان یک سیاست گذاریِ عمومی توجه کنیم.

وی معتقد است گاه به طور کلی کالبد یک شهر را به عنوان بافت فرسوده شناسایی می کنیم و در کنار این، باید حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در نظر گیریم. بعضا افرادی فقیر در چنین بافت هایی زندگی می کنند که به تنهایی نمی توانند واحدهای مسکونی خود را بازسازی و بازآفرینی کنند.

در این میان باز آفرینی شهری دارای دو وجهِ کالبدی و روحِ مکان است که عمدتا به مورد دوم، کمتر توجه می شود.

عبداللهی خاطرنشان کرد: معیار شناسایی بافت های فرسوده شامل سه مبحثِ کلیِ ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری می باشد.

وی درباره هر یک از این سه بخش نیز توضیح داد: ریزدانگی مختص واحدهایی با متراژ کمتر از 200 مترمربع می باشد. نفوذ ناپذیری بخش هایی را دربر می گیرد که معبری کمتر از 6 متر دارند و ناپایداری زمانی به ساختمان اطلاق می گردد که بنای مورد نظر، از استحکامی کمتر از 50درصد برخوردار باشد.

اما آیا همین معیارها به تنهایی برای شناسایی بافت فرسوده کافی است؟

عبداللهی در این باره گفت: به تجربه ثابت شده است که در بخش هایی از شهر تهران نقاطی وجود دارد که ضمنِ احصا نشدنِ سه معیارِ فوق، به عنوان بافت فرسوده شناسایی نشده و لذا به عنوان بافت فرسوده در شهر باقی مانده اند.

همچنین تسهیلات بانکی و وام هایی با سود کم برای بهسازی، به این مناطق تعلق نمی گیرد و لذا باید نسبت به شناسایی بافت های فرسوده شهری، بیشتر فکر شود!

معیارهای فوق در شورای عالی شهرسازی مطرح شده است که به عقیده عبداللهی نیازمند بازنگری است. بازآفرینی یک مسئله تدریجی است و حتی اگر یک بافت در زمره مناطق فرسوده طبقه بندی شود، نمی توان آن را عاری از مشکل دانست.

ضمن اینکه نباید تصور کرد کالبد چنین مکان هایی را می بایست به کلی تخریب کرد و ساختمان هایی جدید جای آن نشاند؛ چراکه مردم اصولا با این رویه مخالف بوده و مقاومت می کنند؛ پس نیازمند راهکارهایی برای همراهی مردم هستیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، ادامه داد: در این زمینه چندان نتوانسته ایم با مردم تعامل کرده و آن ها را متقاعد سازیم که وارد بازسازی و احیای یک بافت فرسوده شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی