گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

7 درصد منابع بانکی صرف بنگاه‌داری می‌شود

معاون سابق امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد که صرفا 7 درصد منابع بانکی صرف بنگاه‌داری می‌شود ولی همین میزان نیز نباید بدین سمت سوق پیدا کند.

1400/11/03
|
12:59
|

عباس معمارنژاد در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "گفتگوی اقتصادی" با اعلام اینکه اصلاح نظام بانکی باید درون و بیرون از بانک ها صورت گیرد، گفت: ناترازی بانک ها باید در نظر گرفته شود.

اصلاح بیرونی بانک نیز ناظر بر نگاهی است که دولت مردان به بانک دارند و قوانینی را حاکم بر نحوه اداره بانک ها می دانند.

وی درآمد بانک ها در سایر کشورها را ناظر بر خدمات و کارمزدی دانست که برای ارائه خدمات به مشتریان می دهند؛ در حالی که در ایران این خدمات در درآمد بانک ها سهمی 5درصدی داشته و عمده درآمد بانک ها از تسهیلاتِ اعطایی است.

معمارنژاد خاطرنشان کرد: بانک مجبور می شود وقتی یک وام پرداخت نشده به حوزه مطالباتِ جاری ورود می کند، همچنان برای صورت های مالیِ آن سود شناسایی کند که تحت عنوان سودهای موهوم مطرح می گردد.

وی یادآور شد: مدل کسب و کار در بانک های کشور اساسا زیان ده است؛ چون نظام و درآمدهای کارمزدی در نظام بانکی کشور توان جواب گویی و پاسخ دهی به هزینه بانک ها را ندارند.

معاون سابق امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد هچنین به ترازی دارایی-بدهی بانک ها اشاره کرد و گفت: دارایی بانک ها در قالب تسهیلات، بلند مدت است در حالی که بدهی بانک ها در قالب سپرده های مردمی، کوتاه مدت می باشد؛ بنابراین عدم تطابق سر رسید شکل گرفته، نوعی ناترازی را برای بانک ها ایجاد می کند.

معمارنژاد در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: شکی نیست که در نظام بانکی ایرادات و اشکالات متعددی وجود دارد ولی در طرح این موضوع باید نسبت به اقداماتی که این نظام صورت داده است، توجه نماییم.

وی ادامه داد: رهبری تاکید کردند بانک وظیفه بنگاه داری ندارد ولی نسبت به کلِ منابع نظام بانکی باید رویه های بنگاه داری را سنجید.

اگر به این مهم توجه شود، نسبت تسهیلات به سپرده حدود 82درصد خواهد بود که مربوط به آمار آخر آذر 1400 می باشد؛ یعنی 82درصد سپرده های موجود در نظام بانکی به عنوان تسهیلات اعطا شده است و 11درصد نیز سپرده قانونی بانک ها خواهد بود و بانک ها مجبور هستند نزد بانک مرکزی بگذارند.

وی افزود: آن چه از منابع بانک ها صرف بنگاه داری می شود، حدود 7درصد می باشد که باز هم به عنوان ایراد تلقی می شود.
دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی