گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

باقری در رادیو گفت‌وگو عنوان كرد: نقش موثر نظام رتبه‌بندی در کیفی شدن دانشگاه‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله (عج) گفت: امروزه نظام رتبه بندی نقش موثری در مطابقت دانشگاه‌ها و موسسات علمی با استانداردهای دنیا و کسب شهرت دارد.

1399/10/24
|
10:14
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر امیررضا اصنافی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در برنامه «گفتگوی علمی» درمورد بایدها و نبایدهای رتبه بندی دانشگاهی در جهان گفت: هدف از شاخص های موجود در ارتباط با ارزیابی پژوهش، بررسی وضعیت علمی موجود است.

وی افزود: هر کدام از کشورها به مجموعه متفاوتی از شاخص های علمی توجه می کنند و نمی توان گفت کدام نظام علمی برتر یا ضعیف تر است، چراکه هر یک از شاخص های علمی، وزن متفاوتی داشته و به نوعی تکمیل کننده سایر شاخص هاست.

اصنافی در رابطه با رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام گفت: پیرو شکل گیری نظام های گوناگون رتبه بندی در دنیا، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز اقداماتی در شیراز انجام داده که از جمله آن می توان به ایجاد نظام رتبه بندی با رویکرد داخلی اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: از طرف دیگر، وزارت علوم نیز دانشگاه ها را بر اساس مأموریت های آنها (محلی، ملی و بین المللی) رتبه بندی می کند.

اصنافی تنظیم یک برنامه راهبردی 10 ساله در این حوزه را برای جلوگیری از اقدامات سلیقه ای مسئولان پیشنهاد کرد.

در ادامه، دکتر حسن باقری، عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله (عج) گفت: شاید تا یک زمانی ملاکی برای رتبه بندی دانشگاه های دنیا وجود نداشت و دانشگاه ها عموماً بر اساس شهرت خود شناخته می شدند.

وی با اشاره به چالش های خاص نظام آموزش عالی به دنبال رشد چشمگیر عرصه های علمی افزود: توسعه روز افزون مراکز آموزش عالی، تقاضای بی سابقه تحصیلات تکمیلی، اضافه شدن آموزش مجازی و جذب سرمایه های فکری از جمله این چالش ها بودند که نهایتاً به تغییر رویکرد دانشگاه ها از انتقال صرف دانش به رهبری جریانات دانشی اجتماع منجر شد.

باقری هدف از ایجاد نظام های رتبه بندی را ارائه اطلاعات دقیق درمورد کیفیت و تأثیر آموزش عالی دانست و گفت: بیش از 50 نظام رتبه بندی در دنیا وجود دارد که هر کدام شاخص های خود را دارند و مقایسه آن ها با هم شاید کار درستی نباشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله (عج) با اشاره به نقش موثر نظام رتبه بندی در مطابقت دانشگاه ها و موسسات علمی با استانداردهای علمی دنیا و کسب شهرت گفت: امروزه یکی از ملاک های ارزیابی کیفیت دانشگاه ها استفاده از همین نظام های رتبه بندی در دنیاست که حوزه سلامت هم از مهمترین حوزه ها محسوب می شود.

باقری مباحث آموزشی، پژوهشی، وجهه بین المللی، تسهیلات، امکانات و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی را از مهمترین شاخص های پایگاه استنادی جهان اسلام در رتبه بندی دانشگاه ها معرفی کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی