گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

قائم مقام و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی: اجرای طرح تحول سلامت، بهترین دستاورد وزارت بهداشت در دولت یازدهم است

دکتر ایرج حریرچی اظهار داشت: دولت با همراهی مجلس توانستند طرح تحول سلامت را پیش ببرند و گوشه ای از مشکلات مردم را حل کنند. البته ادعا نداریم در وضعیت مطلوبی هستیم بلکه مهم این است که حرکت به سمت درست آغاز شده است.

1396/06/06
|
16:10
|

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی عملکرد وزارت بهداشت و با حضور دکتر ایرج حریرچی قائم مقام و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

دکتر ایرج حریرچی در آغاز سلامت را یکی از مهمترین ابعاد زندگی بشری عنوان کرد و گفت: اگر وظایف اصلی دولت ها را به سه مورد دسته بندی کنیم، باید از سلامت، آموزش و امنیت یاد کنیم. قانون اساسی در اصول مختلف تاکید زیادی بر تامین سلامت و بهداشت و درمان مردم دارد.

وی افزود: بر خلاف تصور موجود، سلامت، نداشتن بیماری نیست بلکه احساس رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است. سلامت در ایران دچار کاستی ها و آرزوها و هدف های تحقق نایافته بسیاری است. به عنوان مثال از سال 74 قانون بیمه همگانی را تصویب کرده ایم و همیشه می خواستیم مردم را بیمه کنیم اما در سال 91 حدود 16 میلیون نفر از مردم فاقد هرگونه بیمه بودند و قسمت قابل توجهی از بیمه شدگان نیز مجبور بودند بخش زیادی از هزینه های درمان را از جیب خودشان تامین کنند.

قائم مقام و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تحولاتی که در دولت یازدهم ایجاد شده است، گفت: رئیس جمهور در دوران تبلیغات انتخاباتی سال 92 موضوع سلامت و بیمه همگانی را به عنوان یکی از شعارهای انتخاباتی مطرح کردند و در سال نخست ریاست جمهوری، به اندازه 32 سال روسای دولت های پیشین، درباره سلامت صحبت کردند.

وی به تصویب طرح تحول سلامت اشاره کرد و بیان داشت: دولت با همراهی مجلس توانستند این طرح را پیش ببرند و گوشه ای از مشکلات مردم را حل کنند. البته ادعا نداریم در وضعیت مطلوبی هستیم بلکه مهم این است که حرکت به سمت درست آغاز شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت از جایگاه وزارت بهداشت در میان سازمان ها گفت و اظهار داشت: وزارت بهداشت عموما در بررسی هایی که میان سازمان ها و وزارت خانه ها صورت می گرفت، رتبه 36 الی 38 را به دست می آورد اما در تمام سه سال اخیر بعد از اجرای طرح تحول سلامت، وزارت بهداشت در میان دو جایگاه نخست قرار دارد و برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، وزیر بهداشت در دولت دوم نیز با رای بالا مجددا وزیر بهداشت شد.

وی به مقایسه عملکرد وزارت بهداشت ایران و آمریکا پرداخت و گفت: دولت اوباما ظرف مدت هشت سال در کشوری با جمعیت بیش از 300 میلیونی توانست فقط 20 میلیون نفر را بیمه کند که زیر هفت درصد است در حالی که سطح درآمدی آمریکا بسیار بیشتر است. در ایران کمتر از یک سال توانستیم 11 میلیون نفر که معادل یک هشتم جمعیت کشور است را بیمه کنیم.

حریرچی بیان کرد: قدم دوم این بود که دفترچه بیمه همگانی را به صورت موثر و کارا در بیاوریم. در گذشته حتی در بیمارستان های دولتی نیز، 37 درصد از هزینه ها را مردم از جیب خودشان می دادند و دریافت های زیرمیزی نیز به صورت یک رویه در آمده بود. اما وقتی این دفترچه دارای ارزش شد، مردم می توانند در خدمات بستری روی آن حساب کنند هر چند که در خدمات سرپایی هنوز به نقطه مطلوب نرسیدیم.

وی با بیان اینکه به مرور زمان، دفترچه بیمه همگانی خدمات بیشتری را تحت پوشش قرار داد، عنوان داشت: در حال حاضر متوسط یک پرونده بیمارستانی دولتی برای یک عمل جراحی داخلی بیش از دو میلیون است که فقط ده درصد آن توسط بیماران پرداخت می شود. بنابراین دغدغه مالی از بیماران کاهش پیدا کرده است. هیچ کشوری در دنیا نتوانسته است بیش از سه درصد در بازه زمانی یک ساله پرداختی از جیب مردم را کاهش دهد. جمهوری اسلامی ایران موفق شد ظرف یک سال پرداختی از جیب مردم را که بالای 50 درصد بود را به زیر 40 درصد برساند.

قائم مقام وزارت بهداشت از کاهش هزینه ها از جیب مردم گفت و اظهار داشت: در سال 94 حدود 17 هزار میلیارد تومان صرفه جویی از جیب مردم صورت گرفت.

وی اضافه کرد: البته در حوزه درمان از نظر زیرساخت ها بسیار دچار عقب افتادگی بودیم. حضور و وجود 1.7 تخت به ازای هزار نفر جمعیت، حتی در منطقه آسیای جنوب غربی نیز رتبه پایینی محسوب می شد. در 110 سال سابقه بیمارستان سازی در کشور توانسته بودیم فقط 80 هزار تخت دولتی بسازیم اما در عرض چهار سال 24 هزار تخت ساخته ایم. در مناطق محروم به ویژه در سیستان و بلوچستان توانستیم خدمات ارائه دهیم که این مسئله خیلی مهمی است.

سخنگوی وزارت بهداشت به حاشیه نشین ها اشاره کرد و ابراز داشت: در ایران 11 میلیون حاشیه نشین وجود دارد که عملا به فراموشی سپرده شدند و افتخار ما این است که وزارت بهداشت علاوه بر اینکه حاشیه نشین ها را مورد توجه قرار داد، آنها را تحت پوشش امور درمانی نیز قرار داده است به طوری که دغدغه آنها را در حوزه درمان بسیار کاهش داده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی