گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

گفت و گوی نوروزی با یك زوج دانشمند در عرصه فیزیك؛ هفت سین ایرانیان در عید نوروز با طبیعت سازگار است

دکترفرزان بیان داشت: هفت سین ما ایرانیان در نوروز بسیار با طبیعت سازگار است و به هیچ عنوان آلوده کننده نیست.

1397/01/04
|
10:37
|

برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو ویژه عید نوروز به دیدار زوج علمی به نام دکتر محمد مهدی شیخ جباری استاد تمام دانشگاه رشته فیزیک و از دانشمندان به نام کشورمان و دکتر یاسمن فرزان استاد تمام دانشگاه در عرصه علم فیزیک و در زمره دانمشندان رفته و گذری بر زندگی فردی و کاری آنها دارد.

دکتر محمد مهدی شیخ جباری درگفت و گو با برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو درباره حوزه زندگی فردی و کاری خود اظهار داشت: بنده متولد سال 1352 هستم.

وی افزود: در زمان کودکی ما خیلی از مسائل با الان تفاوت داشت. به عنوان مثال در عید نوروز ما شاهد بارش برف در شهر خود بودیم و شاید شنیدن این حرف برای جوانان امروزی خیلی عجیب به نظر برسد.

شیخ جباری با اشاره به اوقات فراغت خود در ایام تعطیلات نوروزی بیان کرد: در زمان کودکی بنده کتاب های کمک درسی خیلی کم بود و من سعی می کردم در زمان تعطیلات نوروز بیشتر وقت خود را برای خواندن مجللات علمی که به سختی هم پیدا می شد اختصاص دهم.

این استاد دانشگاه با اشاره به آداب و رسوم ایرانیان در عید نوروز خاطرنشان کرد: در عید نوروز عیدی دادن و عیدی گرفتن از جذاب ترین و لذت بخش ترین قسمت آداب نوروزی در دید و بازدیدها بود که همچنان هم تا حدودی وجود دارد.

وی یادآور شد:از نگاه یک فیزیک دان می توانم بگویم نو شدن و تازگی در فیزیک نمودهای مختلفی دارد. آداب و رسومی که ما ایرانیان در زندگی خود داریم در زندگی و تفکر ما بسیار تاثیرگذار است. هر کدام از اجزای سفره هفت سین نماد هستند و این نمادها اصالت دارند. نماد زندگی، تازگی و طراوت، فراوانی و فرارسیدن فصل بهار از نمادهای این سفره هستند.

وی تاکید کرد: یکی از بزرگ ترین لذت های انسان در زندگی این است که ایده هایی را در ذهن خود داشته باشیم و بتوانیم این ایده ها را عملی کنیم.

دکتر فرزان در این برنامه نوروزی گفت: بنده متولد سال 1355 در شهر تبریز هستم. پدرم استاد دانشگاه بودند و از کودکی در یک فضای علمی بزرگ شدم.

وی تصریح کرد: مردم در گذشته خلی عید نوروز را جدی تر می گرفتند اما الان به آن صورتی که باید حال و هوای عید را نمی بینیم در زمان ما دید و بازدید های نوروزی بسیار پررزنگ تر از الان بود. به نظر می رسد برنامه ریزی های فرهنگی برای کشور دچار مشکلاتی شده است.

دکتر فرزان عنوان کرد: هفت سین ما ایرانیان در نوروز بسیار با طبیعت سازگار است و به هیچ عنوان آلوده کننده نیست.

وی ابراز داشت: ما فیزیکدان ها هم مانند مردم عادی کارهای مربوط به خود را انجام می دهیم اما بیشتر وقت خود را در پروژه های علمی صرف می کنیم.

این استاد دانشگاه در پایان مطلب مطرح کرد: از نظر بنده سال 96 به لحاظ علمی سال پرباری بود و امیدوارم شاهد پیشرفت های بیشتری در این عرصه باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی