گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون رسانه ستاد امر به معروف و نهی از منكر: ما با مافیای داخلی فیلترشکن مواجه هستیم

معاون رسانه و فرهنگ سازی ستاد امر به معروف و نهی از منکر و فعال فضای مجازی اظهار داشت: فیلترشکن های پولی در مجموع می توانند ده ها میلیارد تومان گردش مالی داخلی داشته باشند.

1398/06/25
|
08:46
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بررسی فیلترینگ و فیلترشکن ها، با حضور محمدصالح مفتاح (معاون رسانه و فرهنگ سازی ستاد امر به معروف و نهی از منکر و فعال فضای مجازی) و دکتر حسن نجفی سولاری (مدرس دانشگاه و مشاور فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه محمدصالح مفتاح با اشاره به قوانین ایران در حوزه فضای مجازی، گفت: بسیاری از قوانین ایران در حوزه فیلترشکن ها و فضای مجازی خلا دارند.

وی افزود: قانون می تواند مرجعی درست برای ارائه راهکار و کنترل فضای مجازی باشد.

معاون رسانه و فرهنگ سازی ستاد امر به معروف و نهی از منکر ادامه داد: در حال حاضر انتشار و خرید و فروش فیلترشکن ها در ایران بر اساس یک تفسیر از قانون جرم محسوب می شود.

وی تاکید داشت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چند ماه پیش به صورت رسمی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که توانایی برخورد با فیلترشکن ها را ندارد و نکته جالب اینجاست که نماینده سوال کننده از پاسخ وزیر قانع شد.

محمدصالح مفتاح با اشاره به این که ما با یک مافیای داخلی فیلترشکن مواجه هستیم، عنوان کرد: فیلترشکن های رایگان حتما تحت حمایت دولت ها یا سازمان ها فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: فیلترشکن های پولی در مجموع می توانند ده ها میلیارد تومان گردش مالی داخلی داشته باشند.

معاون رسانه و فرهنگ سازی ستاد امر به معروف و نهی از منکر و فعال فضای مجازی افزود: متاسفانه خرید و فروش فیلترشکن ها در ایران به راحتی از طریق سایت های ایرانی و معتبر انجام می شوند و مردم با کارت بانکی ایرانی این محصول را تهیه می کنند.

وی با بیان این که فعالیت بسیاری از فیلترشکن ها قابل ردگیری است، ادامه داد: بسیاری از فیلترشکن ها سال هاست که با حداکثر کیفیت و بدون اخلال می توانند خدمات متنوعی را در اختیار مردم قرار دهند.

محمدصالح مفتاح با اشاره به این که فیلترشکن ها آثار منفی بسیار زیادی دارند، تصریح کرد: در حال حاضر مردم و مسئولین به صراحت از آسیب های منفی استفاده از فیلترشکن ها در کشور مطلع هستند.

وی با اشاره به این که فیلترشکن ها هویت افراد در فضای مجازی را پنهان می کنند، عنوان کرد: افراد با استفاده از فیلترشکن می توانند جرم های مختلفی را مرتکب شوند و به راحتی پشت فیلترشکن ها پنهان شوند.

فعال فضای مجازی افزود: شورای عالی فضای مجازی باید با اهتمام به راهکارهای مختلف بتواند موضوع فیلترشکن و آسیب های ناشی از آن را در کشور کاهش دهد و الگوهای مناسبی را برای بهره برداری از اینترنت به مردم ارائه دهد.

وی تاکید داشت: متاسفانه حمکرانی ایران در حوزه فضای مجازی تحت یک نظریه واحد تنظیم و مدیریت نمی شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو حسن نجفی سولاری با اشاره به این که حضور فیلترشکن ها در ایران نشانه کم کاری ما در حوزه فضای مجازی است، گفت: در حال حاضر شورایعالی فضای مجازی و دولت و حکومت و حتی خانواده های ایرانی با موضوع فیلترشکن ها درگیر هستند.

وی افزود: هر فرد با حضور در فضای مجازی می تواند در کسری از ثانیه به اختراعی جدید دست پیدا کند، در حالی که بشر اولیه در مدتی هزار ساله به اولین اختراع خودش دست پیدا کرده بود.
این مشاور فضای مجازی اضافه کرد: فضای مجازی توانست در بازه زمانی کمتر از 20 سال در سراسر جهان به مصرف عمومی برسد.

وی با اشاره به این که تمامی کشورهای دنیا فضای مجازی خود را تنظیم و مدیریت می کنند، تصریح کرد: در بسیاری از کشورها فیلترشکن را به عنوان ابزاری برای تنظیم گیری فضای مجازی استفاده می کنند.

حسن نجفی سولاری ادامه داد: فیلترشکن در ایران به عنوان ابزاری ضد قانونی برای دور زدن های مختلف به کار گرفته می شود.

وی تاکید داشت: مقام معظم رهبری 18 سال پیش خطاب به شورای عالی اطلاع رسانی در مورد فضای مجازی حدود 15 بند ابلاغ کرده اند.

این مدرس دانشگاه افزود: اگر بندهای مورد نظر مقام معظم رهبری در دهه گذشته مورد اجرا قرار می گرفتند، امروزه ابزاری به نام فیلترشکن در کشور موضوعیت نداشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی