گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

10 سال دیگر نوشدارویی بعد از مرگ داروخانه‌های خصوصی نیست

سهرابی معتقد است سهم داروخانه‌های دولتی هرسال3 تا 5 درصد رشد می‌کند و 10 سال دیگر باید مجلس سوم و هفتم خصوصی‌ها را بگیریم.

1399/02/31
|
11:15
|

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع « داروخانه‌های دولتی و شبه دولتی از انحصار تا قاچاق» در ارتباط تلفنی با یدالله سهرابی (عضو شورای عالی نظام پزشکی) و خیرالله غلامی (مدیر سابق داروخانه‌های بیمارستانهای علوم پزشکی تهران و استاد دانشگاه) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای برنامه، یدالله سهرابی در رابطه با ضریب توزیع و دسترسی مردم به دارو گفت: ضریب دسترسی و توزیع دارو با 13 هزار داروخانه در سراسر کشور به شیوه‌ای است که مردم می‌توانند با کمی پیاده‌روی به داروخانه مورد نظرشان برسند و این ظرفیت با توجه به سخت‌افزار و نرم‌افزاری است که در شرکت‌های پخش وجود دارد و سامانه مدیریت توزیع داروهای خاص را در کشور طراحی کردیم و می‌توانیم ظرف 48 ساعت داروی مدنظر بیمار را به او بدهیم.

سهرابی درباره شرایط سخت کار داروخانه‌های خصوصی و احتمال بروز تخلف گفت: ما قسمی خوردیم و پای قسم خود در جنگ ایستادیم و مدیریت کردیم و در شرایط کرونا هم جانفشانی زیادی انجام شد. ما باید مسائل را حل کنیم و اگر مارژین (حاشیه سود) کم است، باید آن را اصلاح کنیم و می‌توانیم از فناوری اطلاعات در جهت تسهیل دسترسی به دارو استفاده کنیم که هنوز از این ظرفیت بهره نبردیم.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه تا سال 83 سهم داروخانه‌های دولتی 26 درصد بود و در سال 94 به 51 درصد رسید، افزود: با توجه به اینکه این سهم هرسال از 3 تا 5 درصد رشد می‌کند، اگر 10 سال دیگر زنگ بزنید باید مجلس سوم و هفتم داروخانه‌های خصوصی را بگیریم!

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در شرایط کرونا توضیح داد: در مدت کرونا ستاد کرونا تصمیم گرفت تمام داروخانه‌ها حتی داروخانه‌های روزانه هم باز باشند و مدت فعالیتشان را تا 12 شب امتداد داد. اوایل انقلاب اگر از چین داروها را وارد می‌کردیم و وارد حوزه تولید نمی‌شدیم، معادل 25 میلیارد دلار هزینه داشت و در حال حاضر نیز با تمام مزیت‌ها، شرایط دارویی کشور را به سختی مدیریت می‌کنیم.

تمام داروخانه‌های دولتی و خصوصی رسالتی دارند

در ادامه، خیرالله غلامی با بیان اینکه نمی‌تواند به صراحت درباره مخالفت یا موافقت با داروخانه‌های دولتی و خصوصی صحبت کند، عنوان کرد: بالاخره داروخانه‌های دولتی با رسالتی آمدند و با یک لغت دولتی نمی‌توانیم درباره این موضوع توضیح دهیم.

وی افزود: ما داروخانه‌های آموزشی، هلال احمری و داروخانه‌هایی داریم که در نهادهای مختلف به وجود آمدند. این داروخانه‌های آموزشی و دولتی سرویس‌هایی ارائه می‌دهند که برای به‌عهده گرفتن آن در بخش خصوصی دولت باید تمهیداتی قائل شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی