گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: بیش از 75 درصد از کل ترافیک کشور صرف یک نرم افزار خاص می شود

یک عضو هیات علمی دانشگاه اظهار داشت: نیازهای روز مردم ایران امروزه از طریق نرم افزارهای پیام رسان غیر ایرانی در اختیار مدیران این نرم افزارها قرار گرفته است

1396/05/05
|
09:20
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع ضرورت و الزامات تحقق شبکه ملی اطلاعات، با حضور دکتر مسعود معصومی (عضو کمیته ملی انجمن رمز ایران و استاد دانشگاه) و دکتر سیداحمد موسوی صمدی (عضو هیئت علمی دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر سیداحمد موسوی صمدی با اشاره به این که شبکه ملی اطلاعات به دنبال رسانه هراسی نیست، گفت: شبکه ملی اطلاعات همواره بدون رسانه هراسی و رهاسازی رسانه به دنبال نگاهی واقع بینانه است.

وی همچنین در ادامه افزود: بدون شک شبکه ملی اطلاعات سرعت بیشتری نسبت به اینترنت امروزی خواهد داشت.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این که در حال حاضر نرخ اینترنت در ایران حدود 20 برابر گران تر از سایر کشورهای جهان است، اظهار داشت: بر اساس آمارهای موجود امروزه بیش از 75 درصد از کل ترافیک کشور منحصر به یک نرم افزار خاص است؛ در حال که سرورهای این نرم افزار در اختیار کشور ایران نیست.

وی در خصوص بررسی رفتار مردم در فضای مجازی، توضیح داد: نیازهای روز مردم ایران امروزه از طریق نرم افزارهای پیام رسان غیر ایرانی در اختیار مدیران این نرم افزارها قرار گرفته است، به طوری که این موضوع امکان مهندسی اجتماعی کشور را برای آن ها فراهم خواهد کرد.

در ادامه ی برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر مسعود معصومی با اشاره به این که امروزه شاهراه های ارتباطی در سراسر دنیا در حال رشد و گسترش هستند، گفت: در جهان امروز کسانی برنده هستند که نبض شاهراه های ارتباطی جهانی را در دست داشته باشند.

وی همچنین در ادامه افزود: با گسترش شاهراه های ارتباطی در کشورها تمامی افراد از هویت های عادی خود فاصله گرفته و درگیر هویت های مجازی می شوند.

عضو کمیته ملی انجمن رمز ایران با تاکید بر این که حوزه ی فضای مجازی یکی از ضعیف ترین حوزه های کاری ایران است، خاطر نشان کرد: تمامی گام های موثر در حوزه ی اینترنت با تکیه بر علاقه ی فردی برداشته شده است، در حالی که این کارها مبنای حمایتی نداشته اند.

وی با تاکید بر این که امنیت یکی از نیازهای اصلی کشور است، اظهار داشت: عدم وجود امنیت در فضای اینترنت می تواند بیش از هر پدیده ای دیگر موجب بروز آسیب های اجتماعی فراوانی شود

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی