گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

نقاش برجسته كشورمان: هنرمندان کف شهر را به جامعه معرفی کنیم

احمد کوچکیان فرد گفت: هنرمندان کف شهر باید به جامعه معرفی شوند و در این صورت آثار هنری فاخر و با ارزش خلق خواهند شد.

1398/06/20
|
11:30
|

برنامه "گفتگوی فرهنگی" با موضوع نگاهی به هنرهای شمایلی عاشورا با حضور احمد کوچکیان فرد نقاش، مجسمه ساز و کارشناس هنرهای تجسمی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

کوچکیان فرد در مصاحبه با رادیو گفت وگو، نقاشی و شعر را دو قلمرو عاشقانه و در هم تنیده توصیف کرد و گفت: دستانی که قلم موی محبت را به زیبایی بر روی بوم می رقصانند و نقاشانی که در انتقال این هنر سخاوت دارند، قابل ستایش اند.

وی با اشاره به اینکه نقاشان قهوه خانه ای دوران معاصر در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی ظهور کردند افزود: حسین قُلَلر آغاسی یک نقاش ایرانی و از بنیانگذاران شیوه مردمی در نقاشی ایرانی بود. او بین سبک و شیوه کار خود با نقاشان طبیعت ساز تفاوت قائل بود و بیشتر تصویرگر سوژه های مذهبی و رزمی و بزمی شناخته می شد.

این نقاش ابراز داشت: بنده به عنوان یک نقاش چهره نگار در حوزه مقاومت، تصویر بیش از سه هزار شهید دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای فاطمیون را نقاشی کردم.

کارشناس هنرهای تجسمی مطرح کرد: هنرمند نقاش معمولاً در سکوت و خلوت خود به سر می برد و بنده نیز یک جهان مشترک با شهدا پیدا کردم. در حقیقت تصاویر شهدا به بنده درس سکوت داد و معتقدم نسل های آینده می توانند از برکات این هنر استفاده کنند.

وی در رابطه با مهم ترین ویژگی هنرمند شمایل نگاری گفت: بنده تصاویر شهدا را به صورت سورئال (فراواقع گرا)، خیال نگاری و روی بوم نقاشی می کنم. در حقیقت، زبان هنرمند نقاش همان قلم و بوم نقاشی اوست که حرفهای خود را با خلق یک اثر هنری با مخاطبان در میان می گذارد.

کوچکیان فرد در پایان این "گفتگوی فرهنگی" از رادیو گفت وگو بیان داشت: هنرمند نقاش نیازمند توجه و دیده شدن است. هنرمندان کف شهر باید به جامعه معرفی شوند و در این صورت است که آثار هنری فاخر و باارزشی خلق خواهند شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی