گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

گودرزی دیباج: افتخار حوزه هنری در سفارشی نبودن آثارش است

یک پژوهشگر هنر گفت: براساس بررسی‌های بسیار دقیق در بین اسناد و مدارک، هرگز دیده نشده که یک اثر هنری از سمت سیستم رسمی سفارش گرفته شده باشد و این افتخار حوزه هنری است.

1400/11/02
|
11:23
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر مرتضی گودرزی دیباج پژوهشگر هنر، مدرس و نقاش با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد حوزه هنری و ظرفیت‌های مغفول مانده هنر تراز انقلاب مصاحبه کرد.

گودرزی دیباج حوزه هنری را گروهی شکل گرفته از نهاد انقلاب تعریف کرد و گفت: این گروه‌ها از چند ماه پیش از انقلاب آغاز به کار کرده و کاملا مردمی بود و به دلایلی، بسیاری از بزرگان کشور در این گروه‌ها حضور داشتند؛ هنر تجسمی پیشکسوت ترین اعضای این گروه هستند.

وی تشریح کرد: در این گروه، در ابتدا یک محفل هنری شکل گرفت و افراد با رشته‌های مختلف بر یکدیگر تاثیر گذاشته و با یکدیگر تعامل دارند که ماحصل آن آثاری است که در میانه پیروزی انقلاب تا ظهور جنگ با آن مواجهیم.

این مدرس با بیان اینکه حوزه هنری تشکل رسمی اداری نیست گفت: این حوزه به لحاظ جامعه شناسی و تبار شناسی هنری بسیار راه گشا و قابل تامل است تا زمانی که جنگ آغاز می‌شود.

گودرزی دیباج در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: براساس بررسی‌های بسیار دقیق در بین اسناد و مدارک، هرگز دیده نشده که یک اثر هنری از سمت سیستم رسمی سفارش گرفته شده باشد و افتخار حوزه هنری عدم سفارش گیری است.

وی همچنین ضمن اشاره به تحت فشار بودن هنرمندان و فعالان حوزه هنری از لحاظ معیشتی خاطرنشان کرد: به قدری در مورد حوزه هنری اختلاف برداشت و شناخت وجود دارد، که تضادی را در بین افکار ایجاد کرده است.

این پژوهشگر هنر با بیان اینکه در آثار حوزه هنری هیچ کجا رد سفارش دیده نمی‌شود ادامه داد: در همه جای جهان نیز اینگونه است و آثار سفارشی در آن‌ها دیده نمی‌شود و این در حالی است که حوزه هنری ضعیف ترین بودجه را به خود اختصاص داده است در حالی که ادعا می‌شود که این حوزه باید آثاری تولید کند که تراز انقلاب داشته و از خود نهاد حمایت کند اما با بودجه اختصاص داده شده همخوانی ندارد.

گودرزی دیباج در پایان اظهار کرد: حوزه هنری را باید با ملاک‌های حضرت امام (ره) و رهبری ارزیابی کرد و براساس فرمایش رهبری، آثار هنری باید «فاخر» باشد.


دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی